Jak działają okna energooszczędne?
Energooszczędność dotyczy nie tylko kotła grzewczego, lodówki lub pralki. Domy, które obecnie budujemy, powinny wykazywać jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię do ich utrzymania, m.in. ogrzewania, wentylacji, oświetlenia. W takich domach montuje się okna energooszczędne. Czyli jakie? Zobaczmy.
Podczas budowy, wykańczania i wyposażania domu warto stosować produkty i urządzenia służące energooszczędności. Dzięki temu koszty ogrzewania i w ogóle utrzymania domu będą znacznie niższe niż przy standardowych rozwiązaniach. Dom energooszczędny zapewnia także wyższy komfort mieszkańcom. We wnętrzach ciepłych, jasnych, dobrze doświetlonych po prostu dobrze i zdrowo się żyje.
Energooszczędność to również kwestia ekologicznego podejścia do życia, realizowanie swoich inwestycji z poszanowaniem dla środowiska. Dzięki oknom energooszczędnym nie będziemy musieli spalać dużo paliwa, żeby ogrzać swój dom. Dzięki oknom, przez które wpada dużo światła naturalnego, będzie można krócej korzystać ze sztucznego.
Parametry okien energooszczędnych
W obecnie wznoszonych domach można wstawiać okna, które charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Powinien on wynosić nie więcej niż 0,9 W/(m2.K). W ostatnich latach wymogi co do izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych, w tym okien, były stopniowo zaostrzane. Producenci stolarki mogli stopniowo przygotowywać okna o coraz lepszej izolacyjności termicznej.
Firma DOMEL OKNA I DRZWI oferuje energooszczędne okna Energetic i Infinity Passive. Energetic to okna PCV o profilach wielokomorowych ze wzmocnieniami, których szerokość zabudowy wynosi 82,5 mm. Stosuje się w nich dwukomorowe pakiety szybowe o ciepłych ramkach dystansowych, mające współczynnik przenikania ciepła Ug = 0,5 W/(m2.K) oraz uszczelnienia w trzech płaszczyznach. Dzięki takiemu wyposażeniu okno Energetic osiąga współczynnik U = 0,73, czyli będzie znacznie lepiej izolować termicznie niż inne okna spełniające obecne standardy.
Z kolei w oknach Infinity Passive zbudowanych z 6-komorowych profili z wypełnieniem z pianki poliuretanowej stosuje się dwukomorowe pakiety szybowe z zewnętrzną szybą o grubości 6 mm, co dodatkowo poprawia właściwości dźwiękoizolacyjne. Ciepłe ramki dystansowe,
szklenie statyczne na sucho oraz uszczelnienia w trzech płaszczyznach sprawiają że okno Infinity Passive charakteryzuje się współczynnikiem U = 0,74 W/(m2.K).
Jak wybierać okna energooszczędne
Na rynku znajdziemy dużo okien spełniających wymogi obecnie obowiązujących warunków technicznych (WT21). Pierwszym kryterium wyboru jest więc porównanie współczynnika Uw - całych okien. Nie należy go mylić z współczynnikiem Ug dotyczącym tylko pakietu szybowego. Ponieważ obecnie wstawiamy bardzo duże okna, w których powierzchnia szyb jest zdecydowanie większa niż profili, dlatego trzeba zwrócić uwagę na właściwości szyb. Warto wybierać takie, które mają dobre właściwości jako nośnik światła słonecznego (współczynnik Lt na poziomie co najmniej 70%) oraz ciepła promieniowania słońca (współczynnik g mniej więcej 50%). Ważna jest także szczelność okien Dobrym standardem okien energooszczędnych jest potrójny system uszczelnień. Ponieważ w naszym kraju wieją coraz silniejsze wiatry, jeśli budujemy dom w narażonej na nie okolicy, powinno się zwrócić uwagę, jaką klasę odporności na obciążenie wiatrem mają okna. Wskazuje on, o ile ramy okna mogą się ugiąć pod naporem wiatru. W standardowych warunkach wystarczą okna klasy B3-B4, ale na elewacjach wystawionych na wiatr lepiej wybrać klasę C3-C4.
Czym charakteryzują się okna energooszczędne?
Porównując obecną stolarkę z tą produkowaną 20 lat temu, można śmiało zaryzykować tezę, że prawie każde okno już takie jest. W dobie szerokich systemów profilowych z trzema uszczelkami i dwukomorowych pakietów szybowych praktycznie większość okien spełnia wymogi obowiązujące okna energooszczędne. Każdy element okna jest projektowany z naciskiem na uzyskanie optymalnej termiki. Obecna technologia pozwala nam zbudować okno energooszczędne dużo łatwiej i z mniejszym dodatkowym nakładem finansowym niż jeszcze 10 lat temu. W oknach dla budownictwa indywidualnego pakiet dwukomorowy stał się standardem. Również profile używane do produkcji okien są coraz lepsze. Cała branża stolarki okiennej jest obecnie nastawiona na produkty oszczędzające energię. Statystyczny inwestor jest na tyle świadomy, że nie szuka na siłę niskiej ceny, ale na pierwszym miejscu stawia właśnie parametry termiczne i dopiero po spełnieniu tego warunku analizuje pozostałe cechy oferty.
Dariusz Zabielski, dyrektor handlowy DOMEL OKNA I DRZWI