Funkcje okuć w nowoczesnych oknach. Co wpływa na ich bezpieczeństwo i wygodę użytkowania?
Okna mają wiele funkcji, które można wybrać tak, żeby jak najlepiej dopasować je do naszych potrzeb. Dzięki odpowiednim okuciom okna będą wygodne, łatwe w obsłudze i zapewnią nam poczucie bezpieczeństwa.
Okna dają widok na świat. Te pełniące funkcje drzwi tarasowych pozwalają przejść z domu na taras i dalej do ogrodu. Żeby móc otwierać i zamykać okna, są one wyposażone w okucia. Ale okucia okuciom nierówne. Warto przyjrzeć się im bliżej.
Funkcje okuć
Tradycyjnie umożliwiają one rozwarcie skrzydła na bok oraz uchylenie na kilka-kilkanaście centymetrów. Dobre okucia pozwalają na stopniowanie uchyłu, tak żeby precyzyjniej wietrzyć pomieszczenia, bez nadmiernych strat ciepła. Najbardziej nowoczesnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest możliwość odstawienia całego skrzydła na odległość 6 mm od ramy. Okucia stanowią też barierę dla włamywaczy, którzy często próbują dostać się do domu przez wyważenie okien.
Dla wygody mieszkańców można wybrać okna z okuciami zapewniającymi blokadę klamki lub ogranicznik rozwarcia. W drzwiach tarasowych przydaje się zatrzask balkonowy pozwalający domknąć skrzydło, będąc na zewnątrz, a potem swobodnie otworzyć drzwi ponownie.
Warto zdawać sobie sprawę, że oprócz zapewnienia wygody obsługi zadaniem okuć jest ochrona naszego domu. Dzięki odpowiedniej jakości okuciom antywłamaniowym, okna stanowią przeszkodę dla włamywaczy.
Dobór okien według potrzeb
Każde zamówienie okien traktowane jest indywidualnie. Nie ma więc potrzeby zamawiać wszystkie okna takie same. Można je zróżnicować, tak żeby było jak najwygodniej dla użytkowników poszczególnych pomieszczeń. Okno w kuchni, w której gotujemy i powstaje przy tym dużo zapachów oraz pary wodnej powinno umożliwiać szybkie, ale i ekonomiczne wietrzenie. Dlatego warto zainstalować tam okna z funkcją odstawienia skrzydła lub nawiewnikami. W łazience przyda się również dobra wentylacja, ale okno powinno także zapewnić prywatność. Dlatego warto zastosować w nim szyby nieprzezierne - mleczne lub witrażowe - albo przesłony – rolety. W salonie spędzamy dużo czasu, więc potrzeba tam światła. Wybierzmy do salonu szyby jasne, a żeby we wnętrzu zbytnio nie przygrzewało słońce latem, zastosujmy na nim rolety albo żaluzje. Jeśli budujemy się w centrum miasta albo innej hałaśliwej okolicy, pomyślmy o zastosowaniu szyb dźwiękoszczelnych, które nie wpuszczą do domu hałasu.
Regulacja okuć
To jeden z podstawowych zabiegów konserwacyjnych, który najlepiej robić dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Jeśli mamy nowe okna, pierwsza regulacja powinna być przeprowadzona po kilku miesiącach od montażu. Wtedy okna dopasowują się do stylu działania mieszkańców, jeśli są ciężkie, mogą nieco opaść. Konserwację okuć najlepiej powierzyć serwisantom producenta. Podstawowe zabiegi to regulacja górnego i dolnego zawiasu oraz klamki. Przed zimą warto zwiększyć szczelność okien, dokręcając trzpień grzybkowy, żeby skrzydło lepiej przylegało do ramy.
Czym byłoby obecnie produkowane okno bez okuć? Witryną, nieotwieraną, niemożliwą do umycia, niepraktyczną i nie pozwalającą wywietrzyć pomieszczenie. Okucie pełniło ważną rolę w oknie już od dawna i rola ta w ostatnich latach się nie zmieniła. Przy wszechobecnej technologii smart weszła nawet na wyższy poziom. Można już uchylić okno czy odryglować drzwi za pomocą telefonu z dowolnego miejsca na ziemi. Dzięki podłączeniu do centralki możemy dostać informację zwrotną, które okna w naszym domu są zamknięte, a które uchylone. Przy odpowiednim skonfigurowaniu okno samo przestawi w pozycję uchyłu lub rozszczelnienia i przewietrzy nam mieszkanie. Kierunek w jakim zdąża branża okuciowa jest oczywisty. Nowoczesne rozwiązania będą jeszcze bardziej odciążać użytkownika, jeszcze bardziej będą się integrować z domem i będą generować jeszcze większą ilość informacji. Połączenie okien z systemami: alarmowym, ogrzewania i klimatyzacji, rekuperacji, czujnikami wilgotności, wiatru czy smogu lub czadu to nie science fiction - to teraźniejszość.
Dariusz Zabielski, Dyrektor Handlowy firmy DOMEL
Standard antywyważeniowy
Szukając dostawcy okien, warto wybrać firmę, której okna mają standard antywyważeniowy. Tak jest w przypadku okien firmy DOMEL. Wszystkie mają stalowe zaczepy antywyważeniowe na całym obwodzie. System ryglujący okna składa się z trzpieni w kształcie ośmiokątnych grzybków, które współpracują z zaczepami. Te zaś są przytwierdzone do najmocniejszej części profilu okiennego – wzmocnień stalowych. Zabezpieczenia antywyważeniowe stanowią ważną przeszkodę w próbie sforsowania okien przez włamywaczy. Zaleca się ich stosowanie przede wszystkim w oknach na parterze i w piwnicy.
Firma DOMEL prowadzi promocję okien z okuciami antywłamaniowymi. System trzpieni i zaczepów stosowanych w oknach tej firmy jest wykonany ze stali – bardzo wytrzymałego i trwałego materiału. Zamontowanie w domu okien z okuciami antywyważeniowymi stanowi jedno z ważniejszych zabezpieczeń przed intruzami.