Folia termiczna na okno, czyli prosty sposób na ochronę wnętrza przed przegrzaniem
Folia termiczna na szybę w oknie obniża temperaturę w pomieszczeniu. Pozwoli też ograniczyć korzystanie z klimatyzacji latem lub nawet z niej zrezygnować. Jak działa folia termiczna na szybę? Czy folia termiczna zaciemnia wnętrza? Czy folia termiczna chroni przed promieniowaniem UV? Ile kosztuje folia termiczna na szybę w oknie?
Spis treści
- Jak działa folia termiczna?
- Folia termiczna na szybę: co to jest?
- Folia termiczna: zatrzymanie ciepła
- Folia termiczna chroni przez promieniowaniem UV
- Folia termiczna: ochrona przed blaskiem
- Jak wybrać folię termiczną na szybę?
- Jak nakładać folię termiczną na szyby?
- Ile kosztuje folia termiczna?
Jak działa folia termiczna?
Zadaniem folii termicznej naklejonej na szybach okiennych jest zatrzymanie promieniowania cieplnego słońca. Może być ono odbijane lub absorbowane przez folię. Stopień redukcji może wynosić nawet 50-80% zależnie od materiału, z którego jest wykonana folia. Dzięki temu jest możliwe obniżenie temperatury we wnętrzach. Jednocześnie folia termiczna może zaciemniać pomieszczenie. Ponieważ folię przykleja się raczej na wiele lat niż tylko na sezon letni, podczas jej wybierania warto zwrócić uwagę na stopień zaciemniania wnętrza, bo będzie na szybach także zimą.
Folia przeciwsłoneczna może mieć też efekt lustrzany, przez co w ciągu dnia my widzimy świat, ale otoczenie nie widzi, co się dzieje w naszym domu. Folia typu lustro weneckie lekko zaciemnia wnętrza. Folia termiczna służy nie tylko latem. Zimą ogranicza nieco ucieczkę ciepła z wnętrz.
Folia termiczna na szybę: co to jest?
Folie termiczne są wykonywane z tworzyw sztucznych, najczęściej z poliestru lub polichlorku winylu. To materiał trwały, odporny na zarysowania. Niektóre folie mogą mieć lekkie zabarwienie. Folie przeciwsłoneczne mają grubość kilkudziesięciu mikronów. Producenci udzielają na nie od 2 do 10 lat gwarancji. Folie są dostępne w wersji do naklejenia na zewnętrznej lub wewnętrznej stronie szyb.
Folia termiczna: zatrzymanie ciepła
Światło słoneczne to fale elektromagnetyczne, które niosą m.in. promieniowanie cieplne w postaci światła widzialnego i promieniowania podczerwonego. Zadaniem folii termicznych jest odbicie lub wchłonięcie tego promieniowania.
Folia termiczna chroni przez promieniowaniem UV
Zaletą folii termicznych jest także zatrzymywanie promieniowania ultrafioletowego, o którym wiemy, że ma szkodliwe działanie. Działa niszcząco nie tylko na nasz organizm (na skórę, włosy i oczy), lecz także na przedmioty będące wyposażeniem domu, np. odbarwia meble, powoduje blaknięcie tkanin, tapet, dywanów.
Folia termiczna: ochrona przed blaskiem
W mocno nasłonecznionych pomieszczeniach komfortowe przebywanie uniemożliwia intensywny blask. Jaskrawe, mocne światło jeszcze bardziej utrudnia pracę. Zadaniem folii przeciwsłonecznych jest jego ograniczenie.
Jak wybrać folię termiczną na szybę?
Oferta folii termicznych jest niezwykle różnorodna. Wybierając produkty do swojego domu, trzeba uwzględnić kierunek, na który są wystawione okna oraz intensywność nasłonecznienia. Najlepiej wybrać taki wariant folii, który zapewni komfort cieplny, ale nie zabierze za dużo światła, nie zaciemni za bardzo pomieszczeń. Dlatego warto sprawdzić parametry poszczególnych produktów w kartach technicznych, np. procent blokady światła widzialnego, promieniowania podczerwonego czy ultrafioletowego, ograniczenia blasku.
Jak nakładać folię termiczną na szyby?
Folię nakłada się na czyste szyby. Arkusz folii należy dociąć na wymiar pasujący do powierzchni przeszklenia. Wiele rodzajów folii jest opatrzonych zastrzeżeniem, że nie powinny się stykać z uszczelkami, co trzeba uwzględnić przy mierzeniu okna.
Wykorzystanie folii termicznej nie wymaga stosowania kleju. Najlepiej wybrać taką, która przylega do szyby na zasadzie przyciągania statycznego. Są także folie termiczne samoprzylepne z warstwą klejącą na spodzie, które zaleca się mocować na mokro, czyli przed nałożeniem na szybę warstwę klejącą należy spryskać wodą z płynem do montażu, który jest dołączony do folii. Po zdjęciu folii zabezpieczającej ze spodu i nałożeniu arkusza na szybę trzeba równomiernie go przycisnąć do podłoża. Można to robić dłonią albo ściągaczką do mycia szyb. Na koniec warto sprawdzić prawidłowe rozłożenie i przyleganie materiału na całej powierzchni.
Ile kosztuje folia termiczna?
Folię termiczną kupuje się ciętą na długość z rolek o określonej szerokości. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża, co z pewnością przekłada się na jakość i trwałość. Można znaleźć tanie folie w cenie 30-40 zł/m². Wiele produktów ma ceny około 100 zł/m². Znajdziemy też wyspecjalizowane folie, które kosztują ponad 150 zł/m².
Listen on Spreaker.