Folia lustrzana na okna, czyli folia lustro weneckie na szybę. Jak dobrze wybrać?

2023-06-30 12:17

Folia lustrzana to rodzaj folii przeciwsłonecznej, która chroni wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem i jednocześnie zapewnia prywatność, bo uniemożliwia zaglądanie do środka domu w ciągu dnia. Jak działa folia lustrzana na okna? Co na szybę, żeby nie było widać z zewnątrz? Czy folia lustro weneckie działa w nocy? Ile kosztuje folia lustrzana na okno?

Folia lustrzana na okna
Autor: Getty Images Przy oknach z folią lustrzaną przydadzą się zasłony na noc

Spis treści

  1. Jakie są plusy i minusy folii lustrzanej?
  2. Jakie funkcje ma folia lustrzana?
  3. Jak działa folia lustrzana?
  4. Zaciemnianie pomieszczeń
  5. Jakie są rodzaje folii lustrzanych?
  6. Ile kosztuje folia lustrzana na okno?

Wśród wielu folii zabezpieczających na okna warto zwrócić uwagę na te o działaniu lustrzanym. Są to folie przeciwsłoneczne typu lustro weneckie, nazywane też refleksyjnymi. Z jednej strony są pokryte mikroskopijną warstwą metalu, który tworzy powłokę lustra. Patrząc z drugiej strony folia jest przezroczysta. Efekt lustra weneckiego powstaje zmiennie po obu stronach folii w zależności od oświetlenia. Folie lustrzane można kupić we wersji do naklejenia po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie szyby.

Jakie są plusy i minusy folii lustrzanej?

Folia lustrzana na okna:

Plusy:

  • chroni wnętrza domu przed przegrzewaniem,
  • ogranicza oślepiający blask słońca,
  • ogranicza przenikanie promieniowania UV,
  • uniemożliwia zaglądanie przez okna do wnętrz za dnia.

Minusy:

  • lekko zaciemnia pomieszczenia,
  • nocą przy włączonych światłach widać wnętrza domu.

Jakie funkcje ma folia lustrzana?

Folia lustrzana naklejona na szybach odbija promieniowanie słoneczne – działa refleksyjnie. Jednocześnie dzięki temu w wnętrzach będzie chłodniej. To sprawdzony sposób na to jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu. To poprawi nasz komfort i pozwoli ograniczyć konieczność klimatyzowania pomieszczeń latem. Dużą zaletą ich zastosowania jest także ograniczenie blasku, który jest uciążliwy dla oczu. Jest to ważne zwłaszcza w pomieszczeniach o dużym nasłonecznieniu.

Podobnie jak inne folie przeciwsłoneczne folia lustrzana stanowi barierę dla szkodliwego dla człowieka promieniowania ultrafioletowego, które działa niszcząco także na przedmioty, np. odbarwia meble, powoduje blaknięcie obić, niszczy dywany, może zmienić barwę podłogi. Folia przyklejona na oknach stanowi także dodatkowe zabezpieczenie przed rozbiciem szyb. Nawet w przypadku uderzenia i pęknięcia szkła, tafla się nie rozsypie, tylko pozostanie na folii.

Jak działa folia lustrzana?

Folia lustrzana bywa nazywana lustrem weneckim albo szpiegowską, ponieważ my możemy widzieć otoczenie, a sami jesteśmy niewidoczni. Osoba stojąca przed domem będzie widzieć w oknach swoje odbicie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że funkcja polegająca na tym, że folia chroni nasze wnętrza przed wzrokiem obcych osób, działa tylko w dzień. Wieczorem, gdy zapalimy światło w domu, mimo folii na szybach, widać będzie, co się w nim dzieje. Powierzchnia lustra wytwarza się bowiem zawsze od strony mocniej oświetlonej. Za dnia efekt lustrzany powstanie na zewnętrznej stronie szyb. W nocy jednak działanie będzie odwrotne. Intensywniejsze światło sztuczne wewnątrz pomieszczeń spowoduje, że lustro wytworzy się od strony wnętrza. Może jednak nastąpić taka sytuacja, że gdy otoczenie domu będzie intensywniej oświetlone niż jego wnętrze, pomieszczenia pozostaną niewidoczne dla postronnych.

Pamiętaj, że...

Zaciemnianie pomieszczeń

Folia lustrzana na okna zawsze przyciemnia wnętrza, ponieważ ogranicza przepływ promieniowania widzialnego. Stopień zaciemnienia może być różny. Należy to sprawdzić w dokumentacji produktu, który nas interesuje. Warto to dobrze rozważyć, zwłaszcza jeśli myślimy o naklejeniu folii lustrzanej na okna w pomieszczeniu, które ze względu na ekspozycję na strony świata nie jest zbyt widne. Jeśli przesadzimy, może to utrudniać nam życie i negatywnie wpływać na nasze samopoczucie.

Jakie są rodzaje folii lustrzanych?

Folie lustrzane mogą mieć różny odcień w związku z zastosowaniem odmiennych powłok metalicznych. Znajdziemy folie srebrne, szare, grafitowe, antracytowe, brązowe, złote, o barwie niklu. Zależnie od tego różnią się również parametrami technicznymi: stopniem odbijania promieniowania słonecznego, ograniczania blasku, zaciemniania, pochłaniania UV.

Ile kosztuje folia lustrzana na okno?

Folię lustrzana można kupować na metry z rolki o określonej szerokości. Znajdziemy też formatki o wymiarach, np. 50 x 50, 50 x 100, 50 x 150, 50 x 200 cm w połączeniu z zestawem do ich mocowania. Takie zestawy można kupić też z folią o innej szerokości. Za folię lustrzaną trzeba zapłacić od 50 do 200 zł/m2.

Zobacz też: Najładniejsze elewacje domów – zdjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie