Niski próg oraz drzwi balkonowe bezprogowe. Zalety i wady takich rozwiązań

2021-06-30 11:17
Niski próg
Autor: materiały prasowe Vetrex Najwygodniej korzystać z drzwi, w których próg jest wpuszczony w warstwy posadzkowe. Posadzka płynnie przechodzi w nawierzchnię tarasu

Drzwi tarasowe z niskim progiem lub zupełnie pozbawione progu wystającego ponad posadzkę są bezpieczniejsze od tradycyjnych drzwi balkonowych, których próg ma wysokość 4-7 cm. Jak uciążliwy bywa próg w przejściu z domu na taras lub balkon, wiedzą najlepiej ci, którzy się o niego potknęli. Można wybrać drzwi bezprogowe lub drzwi z bardzo niskim progiem.

Im niższy próg w drzwiach tarasowych, tym większy efekt połączenia wnętrza z ogrodem. Maleje także bariera komunikacyjna. Jednak nie we wszystkich rozwiązaniach możliwe jest zredukowanie wysokości progu. W tradycyjnych drzwiach tarasowych rozwieralno-uchylnych i uchylno-przesuwnych próg jest wykonany ze standardowego profilu ramy okiennej i ma wysokość około 7 cm. Nowoczesne drzwi tarasowe przesuwne mogą nie mieć progu wcale (drzwi bezprogowe). Tak jest na przykład w przypadku drzwi podnośno-przesuwnych, których niski profil progowy może być w całości zagłębiony w warstwach posadzkowych. Jednak żeby zachować odpowiedni standard energetyczny, wymaga to przemyślanego układu warstw izolacji i uszczelnienia styków.

Pośrednim rozwiązaniem jest niski próg, który wystaje 2-3 cm ponad posadzkę, oferowany do wszystkich rodzajów drzwi tarasowych – rozwieralnych, przesuwnych i składanych. Z reguły jest zrobiony z profili tworzywowych lub aluminiowych z tak wyprofilowanym spadkiem, że od strony zewnętrznej można płynnie je połączyć z nawierzchnią tarasu.

Niektórzy producenci oferują także te rodzaje drzwi tarasowych w systemach bezprogowych. Zamiast profilu progowego skrzydła mają uszczelkę, która unosi się przy ruchu skrzydła i opada, gdy jest zamknięte. Dolega wtedy do profilu umieszczonego w warstwach podłogowych i zapewnia szczelność drzwi. Jednak zanim podejmie się decyzję o całkowitej rezygnacji z progu drzwiowego, warto rozważyć inne kwestie użytkowe, choćby odprowadzenie wody opadowej czy sposób zapobiegania zaleganiu śniegu przy drzwiach tarasowych.

Drzwi tarasowe z niskim progiem

Mogą to być balkonowe drzwi rozwieralne lub uchylno-rozwieralne, a także przesuwne – z PCW bądź drewna. Ich próg wystaje ponad posadzkę zaledwie na 2-2,2 cm. Niski próg jest zazwyczaj wykonany z profili PCW lub aluminiowych. Od strony tarasu ma on wyprofilowany spadek umożliwiający łagodne połączenie z posadzką tarasową. Gdy decydujesz się na niski próg, powinieneś dbać, żeby zimą śnieg nie zalegał w jego pobliżu. Mógłby bowiem powodować przymarzanie skrzydła do progu i spore kłopoty z otwieraniem. Niski próg w drzwiach to zazwyczaj dodatkowa opcja standardowych drzwi balkonowych, za którą trzeba dopłacić od 80 do ponad 400 zł, w zależności między innymi od szerokości progu.

Wyjście na taras
Autor: Marcin Czechowicz Wyjście z pomieszczenia na taras powinno być bezpieczne i wygodne. Niski próg gwarantuje większą swobodę w poruszaniu się po domu

Drzwi bezprogowe

W próg, który nie wystaje ponad posadzkę, są wyposażane niektóre drzwi przesuwne. Ich skrzydła podczas otwierania unoszą się nieco do góry, a w trakcie zamykania obniżają do poziomu posadzki (tak zwane okna podnośno-przesuwne). Próg jest schowany w podłodze, a ponad powierzchnię wystaje jedynie uszczelka. Są też takie okucia, które nie powodują unoszenia i opuszczania skrzydeł, a jedynie wysuwanie się z nich i chowanie gumowej uszczelki, która łączy się z uszczelką progu. Nad tarasem, na który prowadzą drzwi bezprogowe, musi być choćby częściowe zadaszenie. Drzwi bezprogowe to modele najwygodniejsze i najbezpieczniejsze, ale mają też swoje wady. Gdy nie ma progu, do wnętrza może zaciekać woda deszczowa lub śnieg. Wystający próg stanowi barierę dla brudu, jeśli świadomie z niego zrezygnujesz, musisz się liczyć z tym, że trudniej będzie utrzymać czystość w sąsiedztwie drzwi.

Drzwi tarasowe - kłopot z izolacją termiczną

Aby przez niski próg nie uciekało z domu ciepło, musi on się szczelnie stykać ze skrzydłem. Niskie progi i skrzydła są więc wyposażone w systemy gumowych uszczelek chroniących przed ucieczką ciepła i nawiewaniem zimnego powietrza do pomieszczeń. Ważna jest też izolacyjność termiczna profilu tworzącego próg. W drzwiach z PCW może mieć konstrukcję wielokomorową, która zapewni dobrą izolacyjność termiczną. Progi aluminiowe trzeba wzbogacać o specjalną przekładkę termoizolacyjną, aby w miejscu progu nie pojawiał się mostek termiczny. Jest ona zrobiona z wielokomorowego profilu z PCW.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie