Niski próg oraz drzwi balkonowe bezprogowe. Zalety i wady takich rozwiązań
Drzwi tarasowe z niskim progiem lub zupełnie pozbawione progu wystającego ponad posadzkę są bezpieczniejsze od tradycyjnych drzwi balkonowych, których próg ma wysokość 4-7 cm. Jak uciążliwy bywa próg w przejściu z domu na taras lub balkon, wiedzą najlepiej ci, którzy się o niego potknęli. Można wybrać drzwi bezprogowe lub drzwi z bardzo niskim progiem.
Im niższy próg w drzwiach tarasowych, tym większy efekt połączenia wnętrza z ogrodem. Maleje także bariera komunikacyjna. Jednak nie we wszystkich rozwiązaniach możliwe jest zredukowanie wysokości progu. W tradycyjnych drzwiach tarasowych rozwieralno-uchylnych i uchylno-przesuwnych próg jest wykonany ze standardowego profilu ramy okiennej i ma wysokość około 7 cm. Nowoczesne drzwi tarasowe przesuwne mogą nie mieć progu wcale (drzwi bezprogowe). Tak jest na przykład w przypadku drzwi podnośno-przesuwnych, których niski profil progowy może być w całości zagłębiony w warstwach posadzkowych. Jednak żeby zachować odpowiedni standard energetyczny, wymaga to przemyślanego układu warstw izolacji i uszczelnienia styków.
Pośrednim rozwiązaniem jest niski próg, który wystaje 2-3 cm ponad posadzkę, oferowany do wszystkich rodzajów drzwi tarasowych – rozwieralnych, przesuwnych i składanych. Z reguły jest zrobiony z profili tworzywowych lub aluminiowych z tak wyprofilowanym spadkiem, że od strony zewnętrznej można płynnie je połączyć z nawierzchnią tarasu.
Niektórzy producenci oferują także te rodzaje drzwi tarasowych w systemach bezprogowych. Zamiast profilu progowego skrzydła mają uszczelkę, która unosi się przy ruchu skrzydła i opada, gdy jest zamknięte. Dolega wtedy do profilu umieszczonego w warstwach podłogowych i zapewnia szczelność drzwi. Jednak zanim podejmie się decyzję o całkowitej rezygnacji z progu drzwiowego, warto rozważyć inne kwestie użytkowe, choćby odprowadzenie wody opadowej czy sposób zapobiegania zaleganiu śniegu przy drzwiach tarasowych.
Drzwi tarasowe z niskim progiem
Mogą to być balkonowe drzwi rozwieralne lub uchylno-rozwieralne, a także przesuwne – z PCW bądź drewna. Ich próg wystaje ponad posadzkę zaledwie na 2-2,2 cm. Niski próg jest zazwyczaj wykonany z profili PCW lub aluminiowych. Od strony tarasu ma on wyprofilowany spadek umożliwiający łagodne połączenie z posadzką tarasową. Gdy decydujesz się na niski próg, powinieneś dbać, żeby zimą śnieg nie zalegał w jego pobliżu. Mógłby bowiem powodować przymarzanie skrzydła do progu i spore kłopoty z otwieraniem. Niski próg w drzwiach to zazwyczaj dodatkowa opcja standardowych drzwi balkonowych, za którą trzeba dopłacić od 80 do ponad 400 zł, w zależności między innymi od szerokości progu.
Drzwi bezprogowe
W próg, który nie wystaje ponad posadzkę, są wyposażane niektóre drzwi przesuwne. Ich skrzydła podczas otwierania unoszą się nieco do góry, a w trakcie zamykania obniżają do poziomu posadzki (tak zwane okna podnośno-przesuwne). Próg jest schowany w podłodze, a ponad powierzchnię wystaje jedynie uszczelka. Są też takie okucia, które nie powodują unoszenia i opuszczania skrzydeł, a jedynie wysuwanie się z nich i chowanie gumowej uszczelki, która łączy się z uszczelką progu. Nad tarasem, na który prowadzą drzwi bezprogowe, musi być choćby częściowe zadaszenie. Drzwi bezprogowe to modele najwygodniejsze i najbezpieczniejsze, ale mają też swoje wady. Gdy nie ma progu, do wnętrza może zaciekać woda deszczowa lub śnieg. Wystający próg stanowi barierę dla brudu, jeśli świadomie z niego zrezygnujesz, musisz się liczyć z tym, że trudniej będzie utrzymać czystość w sąsiedztwie drzwi.
Drzwi tarasowe - kłopot z izolacją termiczną
Aby przez niski próg nie uciekało z domu ciepło, musi on się szczelnie stykać ze skrzydłem. Niskie progi i skrzydła są więc wyposażone w systemy gumowych uszczelek chroniących przed ucieczką ciepła i nawiewaniem zimnego powietrza do pomieszczeń. Ważna jest też izolacyjność termiczna profilu tworzącego próg. W drzwiach z PCW może mieć konstrukcję wielokomorową, która zapewni dobrą izolacyjność termiczną. Progi aluminiowe trzeba wzbogacać o specjalną przekładkę termoizolacyjną, aby w miejscu progu nie pojawiał się mostek termiczny. Jest ona zrobiona z wielokomorowego profilu z PCW.