Dom z oddzielną kuchnią. Wybrałem projekty, dzięki którym poczujesz wolność w kuchni

2024-10-04 13:59

Modne są otwarte przestrzenie i przestronne wnętrza salonów połączonych z jadalnią i kuchnią. Ja jednak preferuję oddzielenie funkcji mieszkalnej od kuchennej. Otwarta kuchnia według mnie dobrze wygląda jedynie w programach kulinarnych w telewizji. Ze swej praktyki wiem, że przyrządzanie potraw i życie towarzyskie niekoniecznie idą w parze.

Spis treści

  1. M245a Trafna Decyzja, wariant I – naprawdę dobry wybór
  2. A116G1 Dom na lata G1 – tylko parter, a mnóstwo miejsca
  3. EC397 Nieszablonowy – z modną bryłą
  4. A105G1 Nasz pomysł – klasyka w nowoczesnym wydaniu
Murator Remontuje: Jak samodzielnie wykonać efekt betonowej ściany?
Materiał sponsorowany

Oddzielna kuchnia to enklawa, dodatkowe pomieszczenie, w którym można się zaszyć i niekoniecznie gotować. To rodzaj azylu, do którego tak jak dawniej przychodzili sąsiedzi na pogawędkę, bo jak wiadomo, kuchnia to najlepsze miejsce na spotkanie. Poza tym poprzez odizolowanie można lepiej zadbać o mikroklimat reszty domu, choćby podczas smażenia.

M245a Trafna Decyzja, wariant I – naprawdę dobry wybór

Czy potrzeba czegoś więcej? Idealny, mały domek na przedmieścia wielkiego miasta. Mieści się na niedużej działce, ale nie będzie mu przeszkadzać rozległa przestrzeń wśród drzew. Powierzchnia zabudowy klasyfikuje go do projektów, które wymagają jedynie zgłoszenia.

Tradycyjna forma z dwuspadowym dachem pozwala na odrobinę szaleństwa przy wyborze detali i materiałów wykończenia. Białe tynkowane ściany, czarny lub grafitowy dach, ciemne deski na fragmentach ścian podkreślające okna w grafitowych ramach i szare płytki klinkierowe w formacie cegły na podmurówce to jedna z propozycji wykończenia. Prosty dwuspadowy dach będzie dobrze prezentował się z pokryciem modną płaską dachówką ceramiczną lub cementową. W razie potrzeby istnieje możliwość uzupełnienia domu o przylegający do ściany szczytowej garaż o podobnej bryle, ale nieco mniejszych gabarytach. Tak powiększony dom nie traci swoich wyważonych proporcji i wciąż dobrze się prezentuje.

Cały dom ma tylko niespełna 80 m2 powierzchni użytkowej, ale jest tu wyjątkowo wygodnie. Poddasze to prywatna strefa odpoczynku z trzema sypialniami i sporą łazienką. Sypialnie są doświetlone oknami w ścianach szczytowych i w dachu, łazienka tylko oknem dachowym.

Połowę parteru zajmuje przestronny salon i jadalnia z dwoma wyjściami na obszerny taras „zawinięty” wokół narożnika. Drugą połowę parteru zajmuje część sanitarno-gospodarcza z pomieszczeniem technicznym, toaletą, korytarzem, który można wykorzystać jako dodatkowe miejsce do przechowywania oraz dużą kuchnią.

Kuchnia jest częściowo oddzielona od części z jadalnią w salonie, ale nie jest całkiem zamknięta. To zapewnia minimum intymności i oddzielenia od gwarnego centrum życia w części mieszkalnej parteru. Tutaj przy stole za załomem muru i szafkami można w spokoju oddać się obmyślaniu menu na kolejny dzień. W razie potrzeby podczas przygrzewania obiadu jest to zaciszne miejsce na chwilę oddechu.

  • minimalne wymiary działki – 17 x 15,20 m,
  • powierzchnia użytkowa parteru – 41,5 m2,
  • powierzchnia użytkowa poddasza – 37,9 m2.

M245a Trafna Decyzja-wariant I projekt domu

A116G1 Dom na lata G1 – tylko parter, a mnóstwo miejsca

Zadziwiające, ile pomieszczeń można pomieścić na parterze wcale niedużego domu. Powierzchnię można powiększyć przez indywidualne zagospodarowanie poddasza. Dodatkowo jest tutaj jeszcze garaż, który jest ciekawie wkomponowany w bryłę budynku. Jego wysunięta poza fasadę budynku wykorzystana została do zabudowy strefy wejścia pergolą, która pełni funkcję architektonicznego łącznika. Efektownym wykończeniem tej przejściowej strefy są lamele lub deski z jasnego drewna. Elementem wzbogacającym biel tynku są szare płytki o formie cegieł pokrywające fragmenty ścian.

Wnętrze domu zaaranżowane jest wokół centralnego punktu, jakim jest salon z jadalnią. Jest on jednocześnie strefą przejścia do części ogrodowej przez duży taras. Uskok ściany w narożniku stwarza na tarasie intymny zakątek, w którym można ustawić wygodne miejsca do siedzenia na zewnątrz.

Z jednej strony salonu zlokalizowana jest strefa nocna z trzema sypialniami. Po przeciwnej stronie jest część sanitarno-gospodarcza z wejściem i garażem. Tutaj jest także duża łazienka, toaleta, kotłownia, wiatrołap i duża kuchnia ze spiżarnią. W propozycji aranżacji przewidziano dodatkową garderobę – ciekawy pomysł na zagospodarowanie przestrzeni pod schodami.

Kuchnię oddziela od jadalni i salonu ściana, ale pomieszczenie nie jest całkiem zamknięte. W razie potrzeby można je zamknąć najlepiej przez zastosowanie drzwi przesuwnych, które oszczędzą miejsce. Takie zamknięcie oddzieli całkiem kuchnię i ograniczy przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów na resztę domu.

  • minimalne wymiary działki – 21,84 x 22,84 m,
  • powierzchnia użytkowa parteru – 106,6 m2.

A116G1 Dom na lata G1 projekt domu

Czytaj też:

Marzysz o domu ze spiżarnią? Wybrałem dla ciebie cztery projekty domów, które pomogą spełnić to marzenie

EC397 Nieszablonowy – z modną bryłą

Charakterystyczna forma współczesnej stodoły to popularny trend w budownictwie jednorodzinnym. W tym projekcie prostą bryłę wzbogacił prostopadłościenny występ od strony frontowej i jednego szczytu, w które wkomponowana jest uskokowo strefa wejścia oraz garaż. Ten zabieg nadał budynkowi interesujący i nietuzinkowy wygląd. Wzmocniły go dodatkowo jednolicie białe i pozbawione okien ściany piętra fasad frontowej i ogrodowej. Tworzą ciekawą kompozycję z płaszczyznami bezokapowego dachu. Białe elewacje zostały urozmaicone powierzchniami z klinkierowych płytek w naturalnym kolorze ręcznie wyrabianej cegły.

Nowoczesny wygląd idzie w parze z zastosowanymi w tym projekcie rozwiązaniami technicznymi. Dom jest wyposażony w wentylację mechaniczną i rekuperację, co zmniejsza w znacznym stopniu jego zapotrzebowanie na energię.

Dom podzielony jest funkcjonalnie na strefę nocną i dzienną. Poddasze zarezerwowane jest na trzy sypialnie dla rodziny z dwojgiem dzieci. W jednej części znajduje się sypialnia rodziców z duża garderobą i osobną łazienką, w drugiej dwie sypialnie z łazienką dostępną z korytarza; obok jest także kotłownia połączona z pralnią. Na piętrze jest także możliwość zaaranżowania tarasu na dachu garażu z dostępem z sypialni rodziców.

Na parterze wygospodarowane zostało miejsce nawet na gabinet, który w razie potrzeby może stać się dodatkową sypialnią gościnną. Niemal połowę przestrzeni parteru zajmuje salon i jadalnia z dwoma dużymi drzwiami tarasowymi, które doświetlają wnętrze i są wygodnym przejściem na obszerny taras.

Duża przestronna i zamknięta kuchnia ze spiżarnią-magazynkiem to ukłon w stronę osób, które chcą mieć odrobinę spokoju podczas przyrządzania posiłków. Wejście od strony korytarza pozwoli wygodnie wnieść zakupy do kuchni a szerokie składane drzwi do jadalnianej części salonu ułatwią urządzenie rodzinnego obiadu. Z kuchni jest również wyjście na taras, więc i tutaj można bezpośrednio serwować wygodnie posiłki. Ten projekt ze względu aranżację i miejsce kuchni w domu jest moim zdecydowanym faworytem.

  • minimalne wymiary działki – 27 x 18 m,
  • powierzchnia użytkowa parteru – 96,8 m2,
  • powierzchnia użytkowa poddasza – 68,7 m2.

EC397 Nieszablonowy projekt domu

Murator Google News
Autor:

A105G1 Nasz pomysł – klasyka w nowoczesnym wydaniu

Na planie niedużego prostokąta zmieścił się tu garaż i taras, a nawet balkon i dodatkowy taras na piętrze. To maksymalizacja wykorzystania prostej, klasycznej formy budynku. Fasady wzbogaca częściowe pokrycie ścian szerokimi deskami lub ich imitacją. Nowoczesnego sznytu nadają szklane tafle balustrady i słupki ze stali nierdzewnej na balkonie i tarasie na piętrze. Pasuje do nich pokrycie dwuspadowego dachu z szarej lub czarnej dachówki.

Na parterze jest jednostanowiskowy garaż z bezpośrednim przejściem do domu przez wiatrołap. Przy garażu jest także kotłownia z wyjściem na ogród, więc może być też składzikiem na narzędzia do prac ogrodowych. W części parterowej są także dwie łazienki, gabinet z ewentualną funkcją dodatkowej sypialni oraz przestronny salon z jadalnią.

Oddzielna kuchnia ma przejście na korytarz i do części jadalnianej. W projekcie nie jest zamknięta, ale ściany oddzielające ją od pozostałych pomieszczeń umożliwiają wstawienie drzwi tradycyjnych lub przesuwnych. Szerokie drzwi tarasowe zapewniają dużo światła i złudzenie, że położony za szybą ogród jest przedłużeniem wnętrza domu. Taras jest częściowo ocieniony i osłonięty przed deszczem balkonem.

Na poddaszu jest drugi taras z dostępem z dużej sypialni z założenia przeznaczonej dla rodziców. Oddziela ją od dwóch sypialni dzieci środkowa część poddasza z klatką schodową, korytarzem i dwoma dużymi łazienkami. Część wypoczynkowa z garderobą w dużej sypialni (rodziców) może być wykorzystana na aranżację dodatkowej sypialni z osobnym wejściem.

  • minimalne wymiary działki – 25,55 x 16,75 m,
  • powierzchnia użytkowa parteru – 79,2 m2,
  • powierzchnia użytkowa poddasza – 72,4 m2.

A105G1 Nasz pomysł projekt domu

Listen to "Schody - żelbetowe czy drewniane. MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Pozostałe podkategorie