Czy świetlik dachowy może doświetlić ciemną piwnicę?

2011-12-07 10:55

Świetlik dachowy, zwany również świetlikiem rurowym, to dobry sposób na doświetlenie nie tylko ciemnego strychu, lecz także pomieszczeń na parterze, takich jak łazienka czy korytarz bez okna. Doświetlenie piwnicy będzie również możliwe. Zależy jednak od odległości między sufitem piwnicy a połacią dachu, na którym ma być zamontowany.

Świetlik
Autor: FAKRO Świetlik to dobry sposób na doświetlenie korytarza czy łazienki bez okna (fot. FAKRO)

Doświetlenie piwnicy lub poddasza

W większości budynków znajdują się pomieszczenia, w których brakuje światła naturalnego. Aby zapewnić w nich dostęp światła dziennego, stosuje się specjalne świetliki tunelowe wykorzystujące zjawisko odbicia (za pomocą pryzmatów oraz powierzchni lustrzanych, które kierunkują promień słońca do wnętrza). Mogą one nie tylko dostarczyć światło dzienne tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania okna, ale także poprawiać równomierność oświetlenia w całym wnętrzu lub poziom natężenia w wybranym miejscu.

Jak działa świetlik dachowy?

Zasada działania świetlika rurowego jest prosta. Promienie słoneczne padające pod różnymi kątami są absorbowane przez przezroczystą kopułkę zainstalowaną na dachu. Stylistyką nawiązuje ona do okien połaciowych i tak samo jak one jest zamontowana w połaci dachu. Kierunkuje światło do rury wykonanej z materiału o zwiększonym współczynniku refleksyjności. Następnie na zasadzie odbić lustrzanych światło jest przenoszone do przezroczystego elementu rozpraszającego światło do wnętrza. W pomieszczeniu na suficie widoczny jest okrągły element, wyglądem przypominający plafon.

Gdzie montuje się świetlik tunelowy?

Świetlik tunelowy można montować w dowolnym pomieszczeniu mieszkalnym na parterze lub poddaszu. Jedynym warunkiem jest to, że odległość pomiędzy sufitem a połacią dachu, na której zamontowana ma być kopułka powinna być mniejsza niż 6 m. Ilość światła przechodzącego przez świetlik zależy od umiejscowienia świetlika w dachu, kąta jego nachylenia, długości rury (im jest ona krótsza i zamontowana bardziej w linii prostej między krokwiami, tym więcej dostarczy światła), a także oczywiście pory roku oraz warunków pogodowych.

Istotną rolę odgrywa również strona świata – najefektywniej jest umieszczać kopułki świetlików rurowych na najbardziej nasłonecznionej, niezacienionej połaci dachu.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie