Czy okna połaciowe są rzeczywiście lepsze niż lukarny?
Okna połaciowe doświetlają pomieszczenia lepiej niż okna pionowe montowane w ścianach szczytowych czy lukarnach. Dzięki oknom dachowym możemy bowiem rozświetlić poddasze użytkowe i powiększyć jego wnętrze. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto wybrać okno połaciowe, a nie lukarnę?
Okna dachowe dają więcej światła na poddaszu
Okno zamontowane w połaci dachu jest najlepszym sposobem doświetlenia poddasza. Okno dachowe może przepuszczać do 1,8 razy więcej światła niż tradycyjne okno w ścianie szczytowej lub w lukarnie. Ilość przepuszczanego przez nie światła zależy jednak od kąta nachylenia połaci dachu, w której jest zamontowane.
Okna połaciowe stosuje się zarówno w starych, jak i w nowych domach. Dają one dużą swobodę w doświetlaniu pomieszczeń: można je montować w różnych miejscach dachu pojedynczo lub grupami. Aby zapewniły właściwe doświetlenie poddasza, ich powierzchnia powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia. 1 m2 szyby dobrze oświetli od 8 do 12 m2 podłogi.
Nie bez znaczenia jest sposób rozmieszczenia okien w dachu. Ilość światła wpadającego do pomieszczenia możemy zwiększyć, montując kilka okien obok siebie lub nad sobą. Planując rozmieszczenie okien dachowych, warto pamiętać, że kilka mniejszych okien rozmieszczonych w różnych miejscach dachu lepiej doświetli poddasze niż jedno duże okno lub kilka okien zgrupowanych w jednym miejscu.
Okna połaciowe, to prostsza konstrukcja dachu
Okna dachowe można dobrać tak, by mieściły się między dwoma sąsiednimi krokwiami. Wykonanie lukarny, wiąże się natomiast z przeprowadzeniem skomplikowanych prac ciesielskich i to niezależnie od tego, czy będziemy je montować w nowej konstrukcji, czy w już istniejącej. Lukarny są cięższe i bardziej obciążają konstrukcję dachu. Niezaprzeczalną zaletą lukarny jest jednak to, że powiększają wnętrze poddasza.