Domy prefabrykowane, czyli najszybsze budowanie domu

2010-12-27 12:28
Domy prefabrykowane, czyli najszybsze budowanie domu
Autor: Robert Szarapka|TEKTUM Montaż gotowych elementów domu zajmuje niewiele czasu – zależnie od stopnia prefabrykacji i producenta może trwać od kilku dni do dwóch czy trzech miesięcy

Budowa domu z prefabrykatów zajmuje niewiele czasu. Zależnie od stopnia prefabrykacji elemetów i oferty producenta montaż może trwać od kilku dni do dwóch czy trzech miesięcy. Domy z prefabrykatów wznosi się z elementów małowymiarowych (np. płyt zrębkocementowych) lub z elementów wielkowymiarowych (np. prefabrykatów z keramzytobetonu).

Domy prefabrykowane budowane są w różnych technologiach. Najprostszą formą prefabrykacji jest budowa z płyt szalunkowych lub paneli o wysokości jednej kondygnacji. Takie prefabrykaty nazywa się małowymiarowymi (małoblokowymi). Najczęściej nie wymagają one użycia ciężkiego sprzętu.

Domy jednorodzinne buduje się też z elementów wielkowymiarowych (wielkoblokowych) – całych ścian lub przestrzennych modułów, które wyglądem przypominają kontenery. Wprawdzie z takich elementów szybko wznosi się dom, ale dłużej trzeba czekać na ich przygotowanie, a do ich montażu niezbędny będzie dźwig.

Warto wiedzieć

Ponieważ fundamenty pod prefabrykaty muszą być przygotowane szczególnie starannie (najczęściej potrzebna jest płyta fundamentowa, rzadziej – ściany fundamentowe), usługę tę najlepiej jest zlecić producentowi prefabrykatów, by później nie zakwestionował poprawności wykonania fundamentów.

Domy prefabrykowane z elementów małowymiarowych

Elementy małowymiarowe są większe od standardowych cegieł czy pustaków, a to znacznie przyspiesza budowę domu. Ich wysokość nie jest jednak większa niż wysokość jednej kondygnacji. Ponieważ mają standardowe wymiary, w razie potrzeby docina się je na budowie. Podczas wznoszenia ścian domów prefabrykowanych wycinane są również otwory na okna i drzwi. Elementy małowymiarowe produkowane są z różnych materiałów.

Płyty zrębkocementowe

Płyty zrębkocementowe wykonywane są z drewnianych zrębków wymieszanych z masą cementową i szkłem wodnym sprasowanych pod wysokim ciśnieniem. Jeśli są zespolone z materiałem termoizolacyjnym (wełną mineralną, styropianem lub korkiem), wykorzystuje się je do budowy ścian zewnętrznych; z nieocieplonych buduje się ściany działowe i ściany wewnętrzne konstrukcyjne.

Płyty zrębkocementowe są szalunkiem traconym – ustawia się je na fundamencie równolegle, jedną od wewnętrznej, drugą zaś po zewnętrznej stronie domu, i spina specjalnymi klamrami, dzięki którym można otrzymać 25-, 35- lub 50-centymetrową ścianę. Utworzone w ten sposób deskowanie (szalunek) wypełnia się mieszanką betonową – warstwa betonu w każdej ze ścian ma 15 cm grubości. Płyty zrębkocementowe produkowane są w jednym standardowym wymiarze 200x50 cm.

Panele z PCW
Panele z PCW są szalunkiem traconym. Takie prefabrykaty produkowane są w trzech grubościach: 10, 15 i 20 cm. Te o grubości 15 i 20 cm wykorzystywane są do wznoszenia ścian zewnętrznych, z tych o grubości 10 cm buduje się ściany działowe. Panele mają postać pionowych, połączonych ze sobą komór, które żeby stały się ścianą i miały określoną w projekcie wytrzymałość, trzeba wypełnić betonem. Aby ściany z takich paneli były ciepłe, należy je obłożyć od zewnątrz styropianem.

Panele styropianowe
Dzięki wtopionym co 30 cm wzmocnieniom z kątowników stalowych ściany wzniesione z paneli styropianowych mają odpowiednią
sztywność i nośność. Do budowy ścian zewnętrznych wykorzystuje się elementy o grubości 19 cm, do budowy ścian działowych – 14 cm. Takich paneli nie ociepla się dodatkowo ani nie wypełnia betonem, ściany wymagają wykończenia od zewnątrz i od wewnątrz.

Domy prefabrykowane, czyli najszybsze budowanie domu (płyty zrębkocementowe)
Autor: VELOX Płyty zrębkocementowe nie wymagają dodatkowego ocieplenia (do budowy ścian używa się płyt zespolonych z materiałem termoizolacyjnym), wystarczy je otynkować

Domy prefabrykowane z elementów wielkowymiarowych

Elementy wielkowymiarowe cieszą się dużym powodzeniem wśród inwestorów, ponieważ pozwalają niezwykle szybko wybudować upragniony domek. Prefabrykowane elementy to zazwyczaj całe ściany z już wyciętymi otworami na okna i drzwi, z bruzdami i gniazdami przygotowanymi do ułożenia w nich instalacji, a często nawet z wykończoną elewacją. Takie prefabrykaty mogą być wykonywane w różnych technologiach.

Prefabrykanty z keramzytobetonu
Do wznoszenia domów w technologii keramzytobetonu wykorzystuje się gotowe płyty, w których przekroju widać trzy warstwy: konstrukcyjną (keramzytobeton grubości 10 cm), termoizolacyjną (styropian grubości 9, 14 lub 19 cm) oraz warstwę elewacyjną, na przykład tynk cienkowarstwowy).

Innym rodzajem prefabrykatów keramzytobetonowych są elementy (grubości 15-24 cm), które trzeba ocieplić na budowie wełną lub styropianem. Dom trzeba wykończyć od wewnątrz i od zewnątrz.

Mur pruski
Prefabrykat muru pruskiego składa się z dwóch warstw. Warstwa zewnętrzna jest skonstruowana w ten sposób, że imituje mur pruski – szkielet wykonany jest z belek z klejonego i zaimpregnowanego drewna, a przestrzenie pomiędzy nimi wypełnione są styropianem klejonym płytkami klinkierowymi. Warstwa wewnętrzna elementów prefabrykowanych to również szkielet drewniany wypełniony wełną mineralną i obłożony usztywniającymi całą konstrukcję płytami drewnopochodnymi, na przykład OSB czy MFP. Ściany domu wykonanego z prefabrykatów muru pruskiego od wewnątrz wykończone są płytami gipsowo-kartonowymi.

Beton zbrojony
Każdy prefabrykowany element do budowy ścian zewnętrznych wykonywany jest z betonu zbrojonego siatką. Ma też 20 cm ocieplenia ze styropianu oraz deskowanie, które można wykorzystać jako ruszt do wykończenia od wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi; od strony zewnętrznej prefabrykaty mogą być otynkowane. Ściany konstrukcyjne z betonu zbrojonego, w zależności od wytycznych zawartych w projekcie, produkowane są w grubościach 15; 17,5; 20 i 24 cm.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE