Żaluzje drewniane jako osłona wejścia do budynku. Pomysłowy detal architektoniczny, zaskakujący efekt
Wejście do domu w prosty sposób można uatrakcyjnić. Wystarczy przebudować daszek nad wejściem i zastosować osłonę w postaci drewnianych żaluzji. Efekt może być zaskakujący.
Autor: Daniel Rumiancew
Z drewnianymi żaluzjami przy samym wejściu współgra obłożony tym samym rodzajem drewna narożnik znajdujący się w części dobudowanej przez architekta. Dodano pionowe okno nad daszkiem, co pozwoliło uzyskać efekt symetrii. Dwa wąskie poziome okna korespondują ze sobą. Wszystkie te zmiany sprawiają, że dom jest bardziej spójny
Stary dom był połową bliźniaka z końca lat 60. Przy wejściu znajdował się oparty na słupie rachityczny daszek pokryty papą. Kolory – seledyn i orzech. Barierka z metaloplastyki malowanej farbą olejną. Był to standard z poprzedniej epoki.
Odnowione wejście do budynku
Żaluzje przesłoniły schody, balustradę zastąpił murek (oblicowany płytkami z gresu przemysłowego), który uwieńczony jest donicą z kwiatami. Zmiany te nadały tej przestrzeni bardziej prywatny charakter. Zadaszenie po poprawkach ma niewielki spadek i prostą konstrukcję drewnianą zamocowaną na płycie żelbetowej starego daszku. Drewniana część składa się z płatwi położonych bezpośrednio na daszek i krokwi o niewielkim spadku. Całość pokryto sklejką wodoodporną, uszczelniającą membraną i blachą kładzioną na rąbek. Ze zmianami przeprowadzonymi przy wejściu dobrze koresponduje ogrodzenie domu z pionowych metalowych profili osadzonych na cokole. Tworzą one jedną płaszczyznę, a nie jak w tradycyjnych ogrodzeniach sekwencję: słupek – przęsło – słupek – przęsło. Osobie, która mija budynek, idąc ulicą, może się wydawać, że ogrodzenie lewituje, ponieważ jego konstrukcja została cofnięta w stronę ogrodu.