Konkurencja dla klinkieru. Cegły licowe

2015-04-22 16:27

Cegły licowe są sprzedawane razem z klinkierem, ale mają nieco gorsze parametry techniczne. Za to różnorodność kolorów i wykończeń daje szerokie możliwości ich zastosowania. Używane są przeważnie do wykonywania ceglanych elewacji w ścianach trójwarstwowych.

Elewacja z cegieł licowych
Autor: Nelissen Polska Cegły z efektem postarzania świetnie sprawdzają się w nowoczesnych projektach o surowych formach

Cegły, które nie spełniają wymagań stawianych klinkierowi pod względem wytrzymałości (35 MPa) i nasiąkliwości (do 6%), nazywamy licowymi (elewacyjnymi). Wytrzymałość cegieł ręcznie formowanych wynosi zwykle 10-15 MPa. Rzadko, ale zdarza się, że jest to 20 MPa. Ich nasiąkliwość wynosi najczęściej kilkanaście procent, jednak bywa, że nawet ponad 20%. Te elementy także mają klasę F2, czyli są mrozoodporne, bez względu na stopień nasiąkliwości, lecz z reguły w ytrzymają mniej cykli zamrażania niż klinkier. Cegłami licowymi są wszystkie cegły ręcznie formowane. Również niektóre cegły prasowane zależnie od jakości gliny i sposobu wypalania mogą nie spełniać norm dla klinkieru. Bywa na przykład tak, że cegła pełna ma klasę wytrzymałości 40 MPa, a z otworami tylko 20 MPa. Za to obie mają zbyt dużą nasiąkliwość – do 9% (klinkier – 6%). Może być też tak, że w tej samej kolekcji cegła czerwona i brązowa mają wytrzymałość 20 MPa, a żółta i szara – tylko 10 MPa.

Jak powstają cegły licowe

Do produkcji cegieł ręcznie formowanych używa się innych mieszanek gliny niż do klinkierowych. Są to bardziej plastyczne masy pochodzące na przykład z koryt rzek, a nie tłuste gliny z kopalni odkrywkowych przeznaczone na klinkier. Dodaje się również w ięcej piasku do masy. Na rozmiary i parametry cegieł w pływa także sposób formowania. Cegły klinkierowe są pod dużym ciśnieniem wyciskane z prasy, natomiast ręcznie formowane są produkowane w formach i nie są prasowane. Każda cegła jest więc nieco inna – niepowtarzalna. Zwłaszcza przy tych cegłach trzeba uważać, aby kupować materiał z jednej partii. Stąd też się biorą duże różnice wymiarowe w kolekcjach cegieł licowych. Zależnie od producenta może to być na przykład 238 x 8 8 x 4 8, 215 x 100 x 6 5 lub 188 x 88 x 88 mm. Producenci ceramiki czasem eksperymentują z formą. Niedawno na rynku pojawiły się cegły o rozmiarach 500 x 100 x 3 8-40 mm. Dlatego zawsze trzeba obliczyć zużycie cegieł na 1 m2. Czasem może ono wynosić tylko nieco ponad 40, a innym razem prawie 80 sztuk.

Mur z cegieł licowych
Autor: Wienerberger Niektóre cegły licowe można murować na spoinę o grubości do 5 mm. Dzięki temu efekt na elewacji będzie zupełnie nowy

Impregnacja cegiel licowych

W marketach budowlanych i salonach z klinkierem można kupić preparaty do impregnowania cegieł klinkierowych. Tak naprawdę są one przeznaczone właśnie do cegieł licowych. Cegła, której nasiąkliwość jest większa niż 6% (a pamiętaj, że czasem ten parametr może wynosić nawet 20%), zimą bardziej chłonie wodę. Ta, zwiększając objętość podczas zamarzania, może doprowadzić do powstania pęknięć. Aby obniżyć nasiąkliwość cegieł ręcznie formowanych, można pokryć je warstwą impregnatu lub oleju do cegieł klinkierowych. Ich powierzchnia stanie się bardziej śliska, hydrofobowa, czyli będzie odpychać cząsteczki wody. Będzie także mniej podatna na osiadanie kurzu, więc dłużej pozostanie czysta. Ściana tak wykończona zachowuje naturalny wygląd, niektóre preparaty mogą sprawić, że kolor będzie bardziej intensywny.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie