Rodzaje drzwi wewnętrznych. Zobacz, jakie są kryteria wyboru drzwi
Wydawałoby się, że wybrać drzwi wewnętrzne to nic trudnego – wystarczy, żeby się podobały. Ale okazuje się, że dobry wybór to nie tylko kwestia gustu. Zobacz, jakie funkcje powinny spełniać drzwi dobrze dobrane do wnętrza. Kiedy powinniśmy wybrać drzwi przesuwne, a kiedy lewe lub prawe.
Oprócz funkcji oczywistych – oddzielania pomieszczeń od siebie – niektóre drzwi muszą pełnić również funkcję przegrody o odpowiednich właściwościach akustycznych, termoizolacyjnych. Niektóre drzwi mają też dodatkowe zadania: doświetlają pomieszczenia (drzwi z umieszczonymi nad nimi przeszkleniami tzw. naświetlami), ułatwiają wentylację (drzwi do łazienek).
Drzwi wewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów, mieć różnie wykończoną powierzchnię i różne kolory. Wybierając drzwi najczęściej kierujemy się właśnie ich wyglądem, jednak niedobrze byłoby na tym poprzestać. Aby naprawdę dobrze wybrać drzwi, powinno się wziąć pod uwagę to, gdzie będą one montowane.
Otwieranie drzwi: lewe, prawe a może drzwi przesuwne
Drzwi mogą się otwierać w różny sposób i w zależności od tego zajmować mniej lub więcej przestrzeni w pomieszczeniu. Dlatego zanim wybierzemy drzwi, warto chociaż w przybliżeniu rozplanować urządzenie pomieszczeń, w których będziemy je montować.
- drzwi rozwieralne
Jeśli mamy dużo miejsca, bez problemu możemy zamontować tradycyjne i najbardziej popularne drzwi rozwieralne. Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe, w których skrzydło jest otwierane przez obrót względem osi pionowej przechodzącej przez boczną krawędź skrzydła (prawą lub lewą). Kupując drzwi, musimy umieć sprecyzować, jakie są nam potrzebne: prawe czy lewe.
- drzwi składane (łamane)
Mniej miejsca do otwarcia potrzebują drzwi składane (łamane), w których skrzydło podzielone jest na dwa lub więcej elementów. Zamknięte wyglądają jak drzwi rozwieralne lub przesuwne, nie wymagają pozostawienia do ich otwarcia wolnej powierzchni ściany.
- drzwi przesuwne
Niewiele też miejsca do otwarcia potrzeba na drzwi przesuwne naścienne; trzeba jednak pozostawić miejsce na ścianie. Najmniej miejsca zajmują drzwi przesuwne chowane w ścianie, ale o nich warto pomyśleć już podczas budowy ścian działowych.
- drzwi harmonijkowe
Równie wygodne mogą się okazać drzwi harmonijkowe (pojedyncze lub podwójne). Ich skrzydła składają się z wąskich, połączonych zawiasami elementów. Jeśli zdecydujemy się na takie drzwi, lepiej je montować w odpowiednio szerszym otworze, ponieważ po otwarciu zmniejszają one jego szerokość.
- drzwi wahadłowe
Najwięcej miejsca wymagają drzwi wahadłowe, w których obrót skrzydła względem osi pionowej przechodzącej przez boczną krawędź jest możliwy na obie strony ściany, drzwi zamykają się samoczynnie ruchem wahadłowym.
Drzwi przeszklone czy pełne?
Jeśli chcemy wpuścić trochę dziennego światła do korytarza bez okna, wystarczy zamontować w pokojach drzwi z dużą ilością przeszkleń albo całe ze szkła. Do wyboru są różne rodzaje szkła: przezroczyste, matowe, barwione, ornamentowe, a także witrażowe. Dzięki tym nieprzejrzystym doświetlimy na przykład korytarz, a jednocześnie zachowamy intymność w pokojach.
Pomieszczenia, w których chcemy ją szczególnie chronić, na przykład sypialnie, zwykle odgradzamy od reszty domu drzwiami pełnymi (bez okienek) albo z niewielkimi przeszkleniami.
Z czego: drewno lite, klejone, płyty?
Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji drzwi wewnętrznych jest drewno lite lub klejone. Dzięki technice klejenia warstwowego elementy z drewna klejonego są odporne na paczenie i mają kilkakrotnie większą wytrzymałość niż elementy z drewna litego. Najczęściej stosowane przez producentów gatunki drewna to: sosna, dąb, mahoń, jesion i buk.Bardzo popularne są też gładkie lub tłoczone płyty drewnopochodne:
- wiórowa;
- pilśniowa zwykła;
- MDF – średniej gęstości płyta pilśniowa otrzymywana z przerobienia włókien drewna świerkowego lub sosnowego;
- HDF – bardzo twarda płyta pilśniowa o dużej gęstości, wytwarzana ze zrębków drewna. Gęstość płyt HDF jest około 50% większa niż produktów z litego drewna, dzięki czemu płyty się nie paczą.
Wykończenie powierzchni drzwi
Część firm sprzedaje drzwi z powierzchnią niewykończoną, pozostawiając klientowi decyzję, jak i czym to zrobić. Sposób wykończenia zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są drzwi. Drewniane mogą być tylko wstępnie przygotowane – zaimpregnowane, zagruntowane lub zupełnie wykończone – bejcowane i lakierowane. Najczęściej stosuje się taki rodzaj powłoki wykończeniowej, który pozostawia widoczny rysunek słojów drewna. Można je także malować na wybrany przez klienta kolor. Częstym sposobem wykończenia drzwi z płyt drewnopochodnych jest oklejanie: okleiną naturalną, czyli fornirem lub drewnopodobnym laminatem. Drzwi z takich płyt mogą być też malowane farbami kryjącymi.
Okucia drzwiowe
Większość drzwi wewnętrznych zawiesza się na dwóch zawiasach, w niektórych jest jeszcze trzeci pośrodku. Niektóre zawiasy pozwalają na korygowanie zawieszenia skrzydła względem ościeżnicy. Wiele firm oferuje zawiasy, które nigdy nie skrzypią.Klamkę z szyldem lub rozetkami zwykle dokupuje się osobno. Czasami w cenę drzwi wliczone są klamki z aluminium. Chętniej jednak wybierane są te z mosiądzu czy stali nierdzewnej.W cenę drzwi zwykle jest wliczony zamek, fabrycznie wpuszczony w otwór w skrzydle. W drzwiach do pokoju jest to zamek otwierany za pomocą klucza. Są też takie, które mają klamkę bez zamka. W drzwiach do łazienek i WC zamiast klucza zwykle stosuje się pokrętło.