Ocieplenie starego domu drewnianego: czemu można to robić tylko wełną mineralną?

2018-07-02 11:48 Janusz Lipok
Ocieplenie domu drewnianego od zewnątrz
Autor: Andrzej T. Papliński Ocieplenie domu drewnianego od zewnątrz można wykonać metodą lekką suchą albo BSO (metodą lekką mokrą). W obu przypadkach termoizolację stanowić musi wełna mineralna.

Bywa, że wybudowany przed laty drewniany dom nie spełnia standardów w zakresie energooszczędności. Wówczas powinno się wykonać ocieplenie domu z zewnątrz. Można wykonać metodą lekką suchą albo BSO (metodą lekką mokrą). Zobacz, jaki materiał należy zastosować do termomodernizacji.

Ocieplenie starego domu drewnianego od zewnątrz
Autor: Andrzej T. Papliński|Zbigniew Zaporowski Drewniany dom po remoncie dachu i adaptacji poddasza (zdjęcie lewe) wyglądał jak zestawiony z dwóch niedopasowanych do siebie części. Górna z nowym dachem wystawała ponad dolną nieocieploną. Po dodaniu od zewnątrz termoizolacji osłoniętej nową drewnianą oblicówką powierzchnie elewacji obu poziomów się zlicowały (zdjęcie prawe)

Termomodernizacja starego drewnianego domu wymaga pewnej wiedzy i starannego wykonania z uwzględnieniem specyfiki drewna, które ma się znaleźć pod ociepleniem. Ocieplenie domu drewnianego (ocieplenie domu z bali) od zewnątrz może być wykonane na sposoby: może to być metoda lekka sucha albo BSO, dawniej zwana metodą lekką mokrą. W obu przypadkach do termoizolacji powinna być użyta wełna mineralna, skalna lub szklana. Dom drewniany można ocieplić też sztywnymi płytami drzewno-magnezytowymi, które przy okazji znacznie poprawią także izolacyjność akustyczną ścian.

Ocieplenie domu drewnianego metodą lekką suchą

Ocieplenie domu drewnianego metodą lekką suchą nie jest trudne i dlatego można je przeprowadzić we własnym zakresie. Elewacja ocieplonego domu może być wykończona okładziną drewnianą, okładziną drewnopodobną, płytami elewacyjnymi, sidingiem, blachą, czyli materiałami, które mocuje się do rusztu. Jeżeli elewacja będzie wykańczana tynkiem – podobnie jak w metodzie BSO – trzeba zachować szczególną ostrożność na łączeniach wełny i rusztu drewnianego.

Powodem stosowania rozwiązania z tynkiem jest niewystarczająca nośność drewna na elewacji (oblicówka ma zbyt małą grubość, a przez to sztywność), która nie gwarantuje właściwego utrzymania przez ruszt montowanej warstwy ocieplenia z wełny mineralnej wraz z nową oblicówką. Taka sytuacja zazwyczaj występuje na szczytach budynków, gdy mamy do czynienia ze ścianami szkieletowymi obitymi szalówką.
Wybierającym wykończenie tynkiem radzimy, aby położenie warstwy zbrojonej (siatki, kleju) i cienkiej warstwy tynku wysokoparoprzepuszczalnego powierzyć jednak firmie specjalistycznej.

Zdaniem eksperta
Agata Wolkowiecka, Ekspert ISOVER
Agata Wolkowiecka, Ekspert firmy ISOVER

Dlaczego domy drewniane warto ocieplać wełną mineralną?

Nie podlega wątpliwości, że najczęściej wybieranym materiałem do ocieplenia domów drewnianych jest wełna mineralna. Z czego to wynika?

Wełna mineralna jest przede wszystkim materiałem, który „oddycha” - umożliwia parze wodnej swobodne przedostawanie się przez przegrodę. Minimalizuje to niebezpieczeństwo zawilgocenia, a tym samym osłabienia drewnianej konstrukcji. Nieodłącznym elementem właściwej izolacji wełną mineralną takich przegród jak np. dach skośny, jest paroizolacja o zmiennym współczynniku oporu dyfuzyjnego, np. Varo® XtraSafe, która zimą zatrzyma przepływ wilgoci z pomieszczeń do konstrukcji, a latem umożliwi jej wysuszenie. Zastosowanie ciągłej warstwy izolacji wykonanej z wełny mineralnej w systemach z odpowiednimi foliami i membranami, zapewni szczelność, odpowiednie zarządzanie wilgocią, a także optymalne temperatury latem i zimą.

Materiał izolacyjny, taki jak wełna mineralna, doskonale współpracuje z drewnianą konstrukcją. Jako materiał niezwykle sprężysty o elastycznej strukturze włókien idealnie dopasuje się do krawędzi drewna nie pozostawiając pustych przestrzeni, potencjalnych mostków termicznych lub akustycznych.

Wełna mineralna jest materiałem niepalnym, co z całą pewnością podnosi poziom bezpieczeństwa pożarowego drewnianych budowli. Dzięki zastosowaniu w przegrodach materiałów niepalnych wydłużamy czas na ewentualną ewakuację podczas pożaru.

Wysokie parametry termiczne wełny mineralnej szklanej, np. wełna szklana ISOVER Super-Mata Plus, λ=0,032 W/mK, zagwarantują wysoką izolacyjność termiczną przegród.

Już na sam koniec warto dodać, że, zastosowanie wełny mineralnej w domu drewnianym pozytywnie wpłynie na zwiększenie izolacyjności akustycznej przegród. Rozwiązania z wełną mineralną ISOVER wpływają na izolacyjność akustyczną zarówno od dźwięków powietrznych jak i uderzeniowych.

Ze względu na swoją otwartość dyfuzyjną, sprężystość, niepalność, dobre parametry termiczne i akustyczne wełna mineralna jest liderem jeżeli chodzi o izolację domów drewnianych.

Jaka wełna mineralna przy metodzie lekkiej suchej?

W przypadku gdy ocieplenie domu drewnianego będzie wykonywane metodą lekką suchą zazwyczaj nie są potrzebne obliczenia statyczne dotyczące liczby i rozstawu mocowań potrzebnych do utrzymania ocieplenia wraz z wykończeniem elewacji. Nie trzeba również wyliczać liczby i rozmieszczenia mocowań płyt wełny mineralnej, tak jak to trzeba zrobić przy metodzie lekkiej mokrej.

Do ocieplenia ścian domu drewnianego najlepiej użyć wełny mineralnej półtwardej w płytach. Wełnę należy układać w dwóch warstwach. Przed montażem izolacji elewację drewnianą trzeba zaimpregnować i wymienić na nowe najbardziej zniszczone i zainfekowane przez grzyb elementy. Pierwsza warstwa ocieplenia musi być zakryta folią paroizolacyjną, natomiast na drugiej warstwie wełny mineralnej układa się wiatroizolację - najczęściej jest to folia wiatroizolacyjna o wysokiej paroprzepuszczalności. Na tak przygotowanej ścianie mocuje się ruszt dystansowy (2-3 cm grubości), na którym mocowana jest okładzina zewnętrzna np. szalówka drewniana, płaskie płyty drewnopodobne, płytami elewacyjne, siding czy blachę.
Gdy elewacja ma być wykończona tynkiem, nie montujemy wiatroizolacji. Bezpośrednio na wełnę mineralną nanosi się kolejne warstwy wykończenia systemu BSO.

Zobacz też:

Warto wiedzieć
Dom z bali

Autor: Piotr Mastalerz

Dom z bali świerkowych

Ocieplenie domu z bali


Ściany z bali najczęściej ociepla się od wewnątrz, aby nie stracić nic z uroku elewacji. Wykorzystuje się do tego najczęściej wełnę mineralną grubości 10-15 cm. Układa się ją między drewnianym rusztem przymocowanym do ścian. Następnie całość izoluje się folią paroizolacyjną. Ocieplone ściany wykańcza się deskami, płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi. 
Dom z bali można też ocieplić od zewnątrz. Materiał termoizolacyjny układa się wtedy między listwami drewnianego rusztu przybitego do ścian, zabezpiecza folią wiatroizolacyjną i osłania elewacją z desek. Niestety, dom tak ocieplony nie będzie już miał oryginalnej elewacji.

ZOBACZ TEŻ: Konserwujemy dom z drewna. Jak i za pomocą jakich preparatów to zrobić?

Konserwujemy dom z drewna. Jakie preparaty?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Ocieplanie domu drewnianego od zewnątrz systemem BSO / ETICS (metoda lekka mokra)

Ocieplanie domu drewnianego systemem BSO jest nieco trudniejsze i obarczone większym ryzykiem niż ocieplanie metodą lekką suchą. Ocieplając budynek drewniany metodą lekką mokrą, możemy stosować tylko systemy, w których wykorzystywna jest wełna mineralna i tynk o dużej paroprzepuszczalności.

Systemy ociepleń, które wykorzystują styropian i tynk akrylowy, z powodu braku paroprzepuszczalności nie nadają się do ocieplania domów drewnianych.

W związku z niezbyt częstym stosowaniem metody BSO w budynkach drewnianych bezwzględnie należy stosować się do zaleceń producenta systemu, a wykonanie ocieplenia ścian lepiej powierzyć fachowcom.

W metodzie BSO ocieplenie ścian powinno być wykonane z wełny mineralnej odpowiedniej twardości i wytrzymałości na utrzymanie zamocowań. Wełnę przykleja się do elewacji na klej i mocuje dodatkowo specjalnymi wkrętami (do drewna nie stosuje się łączników wbijanych).
Klej do wełny musi być przepuszczalny, aby umożliwił oddychanie drewnianej ściany. Musi być też elastyczny, tak by nie doszło do oderwania się ocieplenia od ściany na skutek zmiany wymiarów drewna w wyniku jego pracy (kurczenia się i pęcznienia pod wpływem wilgoci). Trzeba także sprawdzić, jak klej łączy się z impregnatem, którym pokryte jest drewno. Bywa, że nie łączy się z drewnem zaimpregnowanym, ponieważ jego powierzchnia jest tłusta.

Wykończenie elewacji stanowi tynk cienkowarstwowy o dużej paroprzepuszczalności, silikatowy bądź tynk mineralny. Nie trzeba już stosować dodatkowej wiatroizolacji, paroizolacji oraz szczelin dylatacyjnych, bo ocieplenie wykonane w jednolitym systemie zapewnia nieprzewiewalność, odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią oraz odprowadzenie jej z ocieplenia.

Nie przegap
logo czyste powietrze

Autor: Murator

Czyste powietrze z Muratorem: termomodernizacja krok po kroku

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” przeprowadzenie termomodernizacji domu jednorodzinnego stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie mniej pozostaje ona przedsięwzięciem wymagającym podjęcia wielu ważnych decyzji. Zamierzamy w tym pomagać, dlatego zorganizowaliśmy akcję „Czyste powietrze z Muratorem”. Wyjaśniamy, jakie korzyści można osiągnąć dzięki ociepleniu domu i wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych, a przede wszystkim, jak przeprowadzić skuteczną termomodernizację z wykorzystaniem dotacji, preferencyjnych pożyczek i ulgi podatkowej. Dodatkową atrakcją naszej akcji jest konkurs, w którym do wygrania jest remont domu! Nie przegap i zobacz naszą akcję „Czyste powietrze z Muratorem”!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Pj
|

Skasujcie ten artykuł bo tylko z siebie idiotow robicie .. Gdzie mieć takie podstawowe braki o fizyce a artykuły pisać.

Adrian
|

Witam. Ktos poleci firme ktora zajmuje sie takim ociepleniem ?

Michał Cudek
|

Dokładnie. Miałem to samo pisać.
Chyba tylko po to żeby zrobić konserwę i żeby ściany zgniły od środka.

Sławek
|

Widzę, że lobby producentów wełny ma poważanie we wszystkich poradnikach. Domy drewniane czy też szkieletowe można z powodzeniem ocieplać folią refleksyjną. Nie chłonie wilgoci tak jak wełna. Jest także doskonałą barierą akustyczną. Zajmuje 3-krotnie mniej miejsca. Jedyna wada to możliwe błędy wykonawcze przez niedoświadczonych majstrów "od wszystkiego".

miroslaw
|

dlaczego nie mozna domu drewnianego ocieplic styropianem

jan
|

a od kiedy pod wełne potrzebny ruszt pod styropian to tak nawet foli wiatro nie daje się

Figo
|

Fajna promocja z tymi rolkami Knaufa, szkoda że się nie załapałem

ryszard40
|

Knauf oferuje teraz darmow ekorolkę wełny po wygenerowaniu kodu z tej strony: http://www.akcjaekoszkola.pl/

Mirela
|

dzien dobry czy ktos moze mi powiedziec dlaczego zwykla wełna mineralna nie nadaje sie na ocieplenie budynku z zwenatrz jesli bedzie pomiedzy drzewem a grzewem? Jaka jest roznica pomiedzy wełna elewacyjna a to zwykla mineralna, oczywiscie oprócz ceny...dziekuje

janek
|

metoda lekka sucha 'Pierwsza warstwa ocieplenia musi być zakryta folią paroizolacyjną' tylko po co? aby zamknęć wilgoć w środku? chyba ze jest wentylacja od spodu do góry tej warstwy izolacji