Stolarka otworowa domu energooszczędnego. Bramy garażowe, rolety zewnętrzne i okna pasywne

2014-08-21 14:51
Stolarka otworowa- Krispol
Autor: KRISPOL Energooszczędna stolarka otworowa pozwala zredukować straty ciepła do 40 %.

Projektując dom energooszczędny warto poszukać stolarki otworowej przeznaczonej do tego typu budownictwa. Na rynku można znaleźć okna, rolety i bramy garażowe, których budowa i właściwości pomagają skutecznie oszczędzać ciepło. Poniżej przedstawiamy kilka najnowszych rozwiązań z tego obszaru.

Dom energooszczędny
Autor: KRISPOL Nieszczelne okna mogą odpowiadać nawet za 25% strat ciepła całego budynku.

Każdy wie, że budowa domu energooszczędnego w perspektywie długoterminowej przynosi podwójny zysk. Wybór odpowiednich technologii pomoże nie tylko realnie oszczędzać i obniżyć koszty utrzymania, lecz także korzystnie wpłynie na rynkową wartość domu. Bardzo ważną kwestią, podczas projektowania, jest dobór odpowiednich produktów. Podpowiadamy jakie cechy mają najlepsze bramy, okna i rolety zewnętrzne.

Produkty i technologie stosowane na każdym etapie budowy, mają zasadniczy wpływ na zużycie energii w domu. Bardzo duże znaczenie ma stolarka otworowa, w tym okna, które mogą odpowiadać nawet za 25% strat ciepła całego budynku.

Okno pasywne- Krispol
Autor: KRISPOL Okna pasywne posiadają 3-4 warstwy szyb.

Okna pasywne

Wybierając stolarkę otworową zwykle zaczyna się od okien. Decydują o codziennym komforcie i bezpieczeństwie. Termoizolacyjność i estetyka powinny iść ze sobą w parze. Na etapie projektowania musi być rozważona ilość, wielkość, rozmieszczenie i kształt okien. Ogromne znaczenie ma także rodzaj zastosowanych profili i okuć.

Okna pasywne to idealny produkt dla domów, które mają przynieść wieloletnie oszczędności. Cechują się współczynnikiem przenikania ciepła Uw≤0,8 [W/m2K], dzięki czemu będą spełniać warunki techniczne także po roku 2021. Na skuteczną izolację cieplną okien pasywnych składa się kilka starannie dobranych i złożonych elementów. Parametry ramy i ościeżnicy na jakie należy zwrócić szczególną uwagę to głębokość (grubość), klasa i ilość komór. Dla przykładu 6 komorowy profil o głębokości 92 mm będzie cieplejszy niż 7 komorowy o mniejszej głębokości. Ważne są również wzmocnienia w postaci stalowych kształtów. Okna pasywne posiadają szyby zespolone, a przestrzenie między nimi są wypełnione gazem szlachetnym, który zatrzymuje ciepło. Szkło pokryte jest powłoką niskoemisyjną w celu zredukowania strat ciepła. Współczynnik przepuszczalności całkowitej g, w oknach domu energooszczędnego powinien być na poziomie 50%. Dopełnieniem konstrukcji są odpowiednie uszczelki i listwy podparapetowe, które niwelują mostki termiczne między oknem, a murem.

Roleta zewnętrzna
Autor: KRISPOL Roleta zewnętrzna pod zabudowę.

Rolety zewnętrzne

Pełnią funkcję izolacyjną i podnoszą komfort życia. Pozwalają na maksymalne wykorzystanie światła naturalnego i słonecznego. Rolety zewnętrzne są niezbędnym wyposażeniem dużych przeszkleń. W razie potrzeby skutecznie chronią przed nadmiernym przegrzaniem pomieszczenia i zapewniają uczucie intymności.

Rolety zewnętrzne są dodatkową przeszkodą dla włamywaczy. Mogą być połączone z automatyką alarmową. W starszych oknach są najszybszym rozwiązaniem na poprawienie termoizolacyjności i potrafią obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30 %. Między szybą, a roletą tworzy się przestrzeń powietrzna, która zapobiega wymianie ciepła między wnętrzem, a otoczeniem domu. Znikają również mostki termiczne. Jeżeli dopiero planujesz budowę domu warto zastanowić się na opcją rolet do zabudowy. Są dyskretne i najlepiej redukują ubytki ciepła.

Bramy garażowe

Największą popularnością cieszą się bramy segmentowe. Są zawsze ciepłe, a ich segmenty są wypełnione pianką poliuretanową o grubości około 40 cm. Najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie domów energooszczędnych są bramy o zwiększonej grubości do 60 mm, o współczynniku U = 0,39 [W/m2K] dla panela. Zapeniają nawet do 30% mniejszą przenikalność cieplną. Rozszerzony został również system uszczelnień.

Aby stolarka otworowa spełniała swoje zadanie i w pełni zachowywała właściwości, należy pamiętać o fachowym i starannym montażu. Należy powierzyć tą, jakże ważną kwestię, wykwalifikowanym osobom z dużym doświadczeniem i znajomością wszelkich nowości technicznych.

Brama garażowa
Autor: KRISPOL Bramy garażowe o grubości panelu 60 mm zapewniają najwyższą izolacyjność cieplną.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE