Stolarka otworowa domu energooszczędnego. Bramy garażowe, rolety zewnętrzne i okna pasywne

2014-08-21 14:51

Projektując dom energooszczędny warto poszukać stolarki otworowej przeznaczonej do tego typu budownictwa. Na rynku można znaleźć okna, rolety i bramy garażowe, których budowa i właściwości pomagają skutecznie oszczędzać ciepło. Poniżej przedstawiamy kilka najnowszych rozwiązań z tego obszaru.

Stolarka otworowa- Krispol
Autor: KRISPOL Energooszczędna stolarka otworowa pozwala zredukować straty ciepła do 40 %.
Dom energooszczędny
Autor: KRISPOL Nieszczelne okna mogą odpowiadać nawet za 25% strat ciepła całego budynku.

Każdy wie, że budowa domu energooszczędnego w perspektywie długoterminowej przynosi podwójny zysk. Wybór odpowiednich technologii pomoże nie tylko realnie oszczędzać i obniżyć koszty utrzymania, lecz także korzystnie wpłynie na rynkową wartość domu. Bardzo ważną kwestią, podczas projektowania, jest dobór odpowiednich produktów. Podpowiadamy jakie cechy mają najlepsze bramy, okna i rolety zewnętrzne.

Produkty i technologie stosowane na każdym etapie budowy, mają zasadniczy wpływ na zużycie energii w domu. Bardzo duże znaczenie ma stolarka otworowa, w tym okna, które mogą odpowiadać nawet za 25% strat ciepła całego budynku.

Okno pasywne- Krispol
Autor: KRISPOL Okna pasywne posiadają 3-4 warstwy szyb.

Okna pasywne

Wybierając stolarkę otworową zwykle zaczyna się od okien. Decydują o codziennym komforcie i bezpieczeństwie. Termoizolacyjność i estetyka powinny iść ze sobą w parze. Na etapie projektowania musi być rozważona ilość, wielkość, rozmieszczenie i kształt okien. Ogromne znaczenie ma także rodzaj zastosowanych profili i okuć.

Okna pasywne to idealny produkt dla domów, które mają przynieść wieloletnie oszczędności. Cechują się współczynnikiem przenikania ciepła Uw≤0,8 [W/m2K], dzięki czemu będą spełniać warunki techniczne także po roku 2021. Na skuteczną izolację cieplną okien pasywnych składa się kilka starannie dobranych i złożonych elementów. Parametry ramy i ościeżnicy na jakie należy zwrócić szczególną uwagę to głębokość (grubość), klasa i ilość komór. Dla przykładu 6 komorowy profil o głębokości 92 mm będzie cieplejszy niż 7 komorowy o mniejszej głębokości. Ważne są również wzmocnienia w postaci stalowych kształtów. Okna pasywne posiadają szyby zespolone, a przestrzenie między nimi są wypełnione gazem szlachetnym, który zatrzymuje ciepło. Szkło pokryte jest powłoką niskoemisyjną w celu zredukowania strat ciepła. Współczynnik przepuszczalności całkowitej g, w oknach domu energooszczędnego powinien być na poziomie 50%. Dopełnieniem konstrukcji są odpowiednie uszczelki i listwy podparapetowe, które niwelują mostki termiczne między oknem, a murem.

Roleta zewnętrzna
Autor: KRISPOL Roleta zewnętrzna pod zabudowę.

Rolety zewnętrzne

Pełnią funkcję izolacyjną i podnoszą komfort życia. Pozwalają na maksymalne wykorzystanie światła naturalnego i słonecznego. Rolety zewnętrzne są niezbędnym wyposażeniem dużych przeszkleń. W razie potrzeby skutecznie chronią przed nadmiernym przegrzaniem pomieszczenia i zapewniają uczucie intymności.

Rolety zewnętrzne są dodatkową przeszkodą dla włamywaczy. Mogą być połączone z automatyką alarmową. W starszych oknach są najszybszym rozwiązaniem na poprawienie termoizolacyjności i potrafią obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30 %. Między szybą, a roletą tworzy się przestrzeń powietrzna, która zapobiega wymianie ciepła między wnętrzem, a otoczeniem domu. Znikają również mostki termiczne. Jeżeli dopiero planujesz budowę domu warto zastanowić się na opcją rolet do zabudowy. Są dyskretne i najlepiej redukują ubytki ciepła.

Bramy garażowe

Największą popularnością cieszą się bramy segmentowe. Są zawsze ciepłe, a ich segmenty są wypełnione pianką poliuretanową o grubości około 40 cm. Najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie domów energooszczędnych są bramy o zwiększonej grubości do 60 mm, o współczynniku U = 0,39 [W/m2K] dla panela. Zapeniają nawet do 30% mniejszą przenikalność cieplną. Rozszerzony został również system uszczelnień.

Aby stolarka otworowa spełniała swoje zadanie i w pełni zachowywała właściwości, należy pamiętać o fachowym i starannym montażu. Należy powierzyć tą, jakże ważną kwestię, wykwalifikowanym osobom z dużym doświadczeniem i znajomością wszelkich nowości technicznych.

Brama garażowa
Autor: KRISPOL Bramy garażowe o grubości panelu 60 mm zapewniają najwyższą izolacyjność cieplną.