Na czym polega program EQuilibrium
Program EQuilibrium (równowaga) prowadzi Canada Mortgage and Housing Corporation (CMHC), rządowa agencja zajmująca się wspieraniem budownictwa mieszkaniowego.
Myślą przewodnią programu jest pokazanie najlepszych praktyk projektowych i budowlanych, zastosowanie dostępnych technologii i urządzeń oraz znalezienie dowodów na to, że można budować domy bardziej ekologiczne i energooszczędne. W programie tym domy modelowe mają średnie zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 25 kWh/(m2·rok).
Jaki powinien być dom ekologiczny i energooszczędny?
Początkiem programu była praca badawcza. Opracowano założenia dla domu jednorodzinnego: mają być energooszczędne, trwałe, zdrowe, przyjazne środowisku, jak najtańsze w eksploatacji. Rozwiązania proekologiczne nie powinny nadmiernie podnosić ceny domu.
Jak to osiągnąć?
- Najpierw trzeba zaprojektować dom o jak najmniejszym zapotrzebowaniu na energię.
- Bardzo dobrze ocieplony budynek trzeba skierować w stronę słońca, by korzystał z ogrzewania pasywnego.
- Otwory okienne oraz rodzaje oszklenia muszą być optymalizowane w zależności od orientacji. Należy też brać pod uwagę bezwładność termiczną materiałów.
- Potem trzeba dodać urządzenia grzewcze zasilane energią odnawialną i zadbać o odzysk ciepła. W tej kategorii ważne są rekuperacja, pompa ciepła, urządzenie do odzyskiwania ciepła ze ścieków.
- Na koniec – po zmniejszeniu zapotrzebowania na energię do minimum – należy zaopatrzyć dom w urządzenia do produkcji ciepła i prądu, czyli w kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne
Cel inicjatywy to dom, który produkuje prąd
Główny cel inicjatywy EQuilibrium to The Net-Zero Energy Home - budowania domów, w których ilość energii zakupionej w ciągu roku od zakładów energetycznych jest równoważona ilością energii wytworzonej w tym czasie na miejscu.
Dom produkuje prąd i przesyła do sieci, z kolei nocą, w dni pochmurne i przy większym poborze, dom kupuje prąd z sieci. Dzięki dobremu projektowi, wykonaniu, urządzeniom do odzysku ciepła oraz produkcji energii ze źródeł odnawialnych bilans wychodzi na zero, a niektórym domom udało się nawet coś więcej – są już w kategorii Energy+, to znaczy, że w ciągu roku produkują więcej energii, niż zużywają.
Większość domów modelowych już istnieje
Program ogłoszono w 2006 r. Do konkursu zgłosiły się 72 zespoły wykonawcze. Każdy przedstawił projekt i musiał potwierdzić zdolność do wybudowania budynku. Wyłoniono 15 finalistów z różnych prowincji Kanady. Większość domów modelowych już zbudowano. Trzy przeszły okres pokazowy i zostały sprzedane. Jeden budynek spłonął tuż po zakończeniu budowy (trwa ustalanie przyczyn pożaru).