Produkty do izolacji termicznej i akustycznej. Płyty z wełny mineralnej, maty i granulat wełniany

2014-07-18 12:59

Wełna mineralna jest materiałem do wykonywania izolacji termicznych i izolacji akustycznych. Najpopularniejsze są płyty z wełny mineralnej i maty. Coraz chętniej sięga się też po granulat wełniany.

Paroizolacja i wiatroizolacja
Autor: Wiktor Greg Wełnę mineralną od strony wnętrza osłania się paroizolacją, a po stronie zewnętrznej umieszcza membranę wysokoparoprzepuszczalną. Jej zadaniem jest uwolnienie ewentualnej wilgoci, która zawsze, nawet w niewielkiej ilości, może się dostać do termoizolacji dachu

Wełna szklana i wełna skalna

Wełna szklana jest produkowana z piasku lub stłuczki szklanej, a skalna (nazywana też kamienną) z bazaltu, gabra, dolomitu albo wapienia. Surowiec jest poddany działaniu wysokiej temperatury, żeby się roztopił, a potem rozwłókniany. Następnie włókna zlepia się spoiwem, nadając gotowemu wyrobowi określoną formę. Żeby wełna była odporna na wilgoć, włókna pokrywa się olejem impregnacyjnym i silikonami. Między włókienkami, których w jednym produkcie są miliony, znajduje się bardzo dużo powietrza. Jest ono doskonałym izolatorem. Same włókna stanowią od jednego do kilku procent. Najlepsze parametry izolacyjne mają wyroby z wełny o małej gęstości – najlżejsze.

Maty z wełny mineralnej

Produkowane w wielkim rozmiarze i zwinięte w rolkę. Maty komprymuje się, czyli ściska podczas zwijania, żeby zmniejszyć objętość rolki. Po otwarciu opakowania wełna samoczynnie rozluźnia się i powraca do pierwotnego wymiaru. Tego zabiegu nie można przeprowadzić z matami z wełny skalnej, dlatego jej rolki mają duże wymiary. Maty z wełny szklanej mają szerokość 120 cm, grubość 5-25 cm (po rozprężeniu) i długość 2,9-11 m. Im grubsza warstwa, tym krótsza jest mata, żeby rolki nie miały ogromnych rozmiarów. W zależności od wymiarów w jednym skompresowanym opakowaniu mieści się 3,5-13 m2 wełny, co odpowiada 0,54-0,66 m3. Maty z wełny kamiennej mają szerokość 100 cm, długość 4,75-6,25 m i grubość 10-20 cm. W jednym opakowaniu mieści się 4,75-6,25 m2 wełny, co odpowiada 0,62-0,95 m3 (zależnie od grubości maty). Wełna w matach osiąga najlepszy – najniższy – współczynnik przewodzenia ciepła w tej grupie materiałów izolacyjnych. Mat używa się do ocieplania dachów skośnych, stropów drewnianych i podłóg drewnianych między legarami, ścian szkieletowych.

Płyty z wełny mineralnej

Mają układ włókien równoległy do powierzchni albo zaburzony. Płyty z wełny mineralnej różnią się gęstością i co z tego wynika – właściwościami izolacyjnymi. Najcieplejsze są płyty miękkie o gęstości do 60 kg/m3. Ich współczynnik λ wynosi 0,032-0,035. Nieco gorsze parametry izolacyjne (do 0,039) mają płyty półtwarde (sprężyste) o gęstości 80-120 kg/m3. Płyty twarde mają gęstość 120-180 kg/m3 i najwyższy wśród tych produktów współczynnik przewodzenia ciepła – 0,04-0,45 W/(m.K). Płyty mają najczęściej wymiary 50 x 100 lub 60 x 120 cm, ale są też 3 razy większe, o wymiarach 120 x 180 cm. Grubość płyt to 2-20 cm.

Rodzaje płyt

Płyty akustyczne o zwiększonej zdolności pochłaniania dźwięków mają szerokość 60 cm, co odpowiada standardowemu rozstawowi elementów konstrukcyjnych w systemach zabudowy szkieletowej. Płyty o grubości 5, 7,5 i 10 cm odpowiadają typowej grubości ścian działowych, grubsze (12 lub 15 cm) znajdą zastosowanie w izolacji podłóg na legarach lub stropów drewnianych, a najgrubsze (20 cm) w ścianach zewnętrznych.

  • Płyty twarde  - do izolowania dachów płaskich, podłóg, stropów muszą być bardzo odporne na ściskanie – ich wytrzymałość wynosi nawet 6000 kg/m2. Mogą być pokryte masą bitumiczną, która pozwala nakleić na nie papę. Znajdziesz także płyty twarde skośne służące do budowy spadku na dachu.
  • Płyty o dużej sprężystości -  przeznaczone do izolowania dachów skośnych są dość sztywne i jednocześnie elastyczne, mają tak zwany mikroklik. Należy je dociąć na nieco większy wymiar niż rozstaw krokwi i lekko zgiąć podczas układania, tak żeby wsunąć je na odpowiednią głębokość. Po wyprostowaniu płyta jest zaklinowana między krokwiami.
  • Płyty pokryte warstwą folii aluminiowej -  służą do odizolowania przestrzeni wokół kominka od wysokiej temperatury.
  • Płyty z welonem szklanym - są przeznaczone do ścian wentylowanych. Nie trzeba wtedy dodatkowo mocować w nich wiatroizolacji.
  • Płyty do fundamentów - można tu wykorzystać twarde płyty o małej ściśliwości i nasiąkliwości. Mają one wysoką gęstość – powyżej 110 kg/m3.

Z takiego samego materiału jak płyty formuje się też kliny i bloczki trapezowe służące do uszczelniania połączeń wokół elementów pionowych na dachu, na przykład kominów. Płyty stosuje się do ocieplania ścian zewnętrznych dwuwarstwowych w systemie ETICS, ścian trójwarstwowych, fasad wentylowanych, konstrukcji szkieletowych, stropów, podłóg, fundamentów.

Płyty lamelowe

Są produkowane z wełny kamiennej. Mają układ włókien prostopadły do powierzchni płyty. Ich rozmiary są mniejsze, więc można je układać na równych i gładkich ścianach bez dodatkowego mocowania. Lamelowy układ włókien jest bardziej elastyczny, pozwala izolować ściany nierówne – z wypukłościami i zagłębieniami – oraz zbudowane po łuku. Te płyty są gęstsze i cięższe od standardowych, ich współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi mniej więcej 0,04 W/(m.K). Mają długość 120, szerokość 20 i grubość 5-26 cm. Służą do izolowania ścian dwuwarstwowych w systemie ETICS, stropów, podłóg.

Granulat wełniany

Jest przeznaczony do ocieplania miejsc trudnodostępnych, w których trudno zamocować płyty lub położyć maty. Sięgnij po niego także podczas remontu domu, w którym termoizolacje mogą być wyeksploatowane. Dobrze sprawdzi się do ocieplenia drewnianego stropu czy podłogi na legarach. Można go także zastosować do ściany trójwarstwowej. Granulat ma postać luźnych strzępków. Materiał ten wsypuje się z worków lub wdmuchuje maszynowo. Ma gorsze parametry izolacyjności termicznej (λ= 0,038-0,043) niż maty i płyty.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie