Membrana paroprzepuszczalna wstępnego krycia dla trwałości i energooszczędności budynku

2023-03-01 10:21 Materiał sponsorowany
Membrana paroprzepuszczalna Marma
Autor: Marma Polskie Folie

Czas wysychania budynku po jego budowie może wynosić kilka lat. Dodatkowo, za sprawą zmieniających się temperatur, nieustannie mamy do czynienia z gromadzącą się w konstrukcji budynku wilgocią. Pomocna jest w tym wypadku membrana paroprzepuszczalna, dzięki której można odprowadzić wilgoć poza budynek. Wśród zabezpieczeń dachowych ogromną popularnością cieszy się membrana wstępnego krycia (MWK), która pozwala zarówno na właściwą dyfuzję pary wodnej z termoizolacji, a także uszczelnia dodatkowo pokrycie zasadnicze.

Dla uzyskania jak najlepszych efektów, które przełożą się na lepszą energetyczność budynku, a także wpłyną na jego trwałość, warto postawić na nowoczesne rozwiązania. W tym roku na rynku pojawiła się nowość – membrana wstępnego krycia w formie ekranu o nazwie IDEA 175, która odznacza się jeszcze lepszymi parametrami dyfuzyjności, a do tego cechuje się doskonałą trwałością. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Dlaczego warto postawić na membranę wstępnego krycia?

Membrany paroprzepuszczalne są obecnie standardem w zakresie uszczelniania dachu. Trudno się temu dziwić – wilgoć gromadząca się w termoizolacji może spowodować szkody dla samego budynku, zatem konieczne jest systemowe rozwiązanie, które rozwiąże ten problem. Wysoko przepuszczalne membrany wstępnego krycia skutecznie pomagają w odprowadzeniu wilgoci, ale warto zauważyć, jak istotny jest w tym wypadku jak najwyższy stopień paroprzepuszczalności.

- Uzyskanie wysokiej przepuszczalności dla pary wodnej w membranie jest niezwykle ważne, szczególnie w polskim klimacie, który na tle Europy jest wyjątkowo zmienny – wyjaśnia mgr inż. Krzysztof Patoka, ekspert ds. rozwoju produktów dachowych Marma Polskie Folie, która oferuje m.in. folie, uszczelnienia oraz membrany dla budownictwa. – Zróżnicowany klimat oznacza, że membrany wstępnego krycia pracują w stale zmieniających się warunkach fizycznych. Montowane są pod pokryciami i działają w zewnętrznej strefie dachu.  Z tego powodu podlegają bardzo częstym dziennym zmianom temperatury. Sama para wodna napływa tu z wnętrza budynku przez cały rok, ponieważ wewnątrz utrzymywane są stabilne temperatury zbliżone do 20°C. Natomiast pamiętajmy, że strona zewnętrzna tej membrany posiada tylko krótkie okresy, w których możliwy jest przepływ pary wodnej na zewnątrz. Ciągle zmieniająca się temperatura i wilgotność powodują, że para wodna nie zawsze może przejść przez membranę, bo nie zawsze tam dociera. Z powodu zmienności temperatur zewnętrznych, para skrapla się w termoizolacji i wtedy jej po prostu nie ma. Skropliny mogą opuścić termoizolację dopiero gdy zamienią się w parę wodną. Dlatego czym większą paroprzepuszczalnością charakteryzuje się membrana, tym większy i intensywniejszy przepływ pary wodnej, adekwatnie im mniejsza paroprzepuszczalność tym dłużej wilgoć (skropliny) przebywają w dachu.

Membrana paroprzepuszczalna Marma
Autor: Marma Polskie Folie

Membrana paroprzepuszczalna o jak najlepszych właściwościach

Z powodów wspomnianych powyżej, ważne jest, aby wybrać taką membranę wstępnego krycia, która zagwarantuje doskonałą skuteczność w trakcie tych krótkich okresów, kiedy możliwa jest wymiana wilgoci i odprowadzenie jej na zewnątrz. Jakie są najważniejsze cechy dobrej membrany paroprzepuszczalnej?

- Membrany wstępnego krycia powinny charakteryzować się przede wszystkim połączeniem dwóch cech: jak najwyższej paroprzepuszczalności oraz trwałości, związanej z wytrzymałością mechaniczną i odpornością na promieniowanie ultrafioletowe (UV). Te cechy decydują bowiem o ich skuteczności działania – wyjaśnia ekspert. - Paroprzepuszczalność jest bardzo ważna, ponieważ ma decydujący wpływ na energooszczędność dachu i tym samym całego budynku, a to przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Większa trwałość to także dalsze oszczędności dla użytkownika.

Membrana paroprzepuszczalna Marma
Autor: Marma Polskie Folie

Nowe spojrzenie na membrany

Czy istnieje możliwość, aby dobrać taką MWK, która przyspieszy proces wymiany wilgoci? Jakie są aktualne możliwości w tym zakresie?

- Dla jeszcze lepszej skuteczności działania membran w laboratoriach naukowców i producentów stale trwają prace zmierzające do uzyskania zwiększenia ilości przepuszczanej pary wodnej przez te produkty. Efektem tych prac są nowe generacje membran wstępnego krycia, które mają wbudowane warstwy funkcyjne z nowoopracowanych materiałów o zwiększonej dyfuzyjności.  – wyjaśnia mgr inż. Krzysztof Patoka – W naszej firmie także pracujemy nad poprawą parametru paroprzepuszczalności dla membran i z sukcesem wprowadzamy nowe wyroby na rynek. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest membrana IDEA 175.

Nowa generacja membran wstępnego krycia z Marma Polskie Folie

Marma Polskie Folie produkuje wysoko paroprzepuszczalne membrany wstępnego krycia już od 2002 roku. Od 2003 roku firma nieustannie prowadzi różnego rodzaju eksperymenty i badania dotyczące tych produktów, zmierzające głównie do poznania tych ich cech, które są istotne dla użytkowników. Wiele z tych wieloletnich eksperymentów zostało już ukończonych, ale w chwili obecnej nadal działa 6 dachów badawczych, zbudowanych na terenach zakładów produkcyjnych firmy. W tych działaniach uczestniczy stale laboratorium zakładowe bogato wyposażone w niezbędne urządzenia. Dodatkowo, starannie zbierane są doświadczenia i sugestie dekarzy oraz inżynierów budownictwa. W efekcie w ofercie Marma Polskie Folie pojawiają się nowe  spektakularne produkty dobrze dopasowane do wymagań polskiego klimatu i europejskich potrzeb.

W tym roku po długich badaniach pojawił się Ekran IDEA 175 o zupełnie innej budowie i bardzo wysokiej paroprzepuszczalności oraz wytrzymałości. Ekrany to ulepszone wersje membran wstępnego krycia, które spełniają dokładnie te same funkcję, ale charakteryzują się większą wytrzymałością i trwałością. Dlatego też można je stosować w najtrudniejszych warunkach i miejscach dachu. Nowy Ekran IDEA 175 to bardzo nowoczesny produkt, który skutecznie łączy najważniejsze dla membran zalety.

Nowa membrana - Ekran IDEA 175
Membrana paroprzepuszczalna Marma

Autor: Marma Polskie Folie

W najnowszym modelu membrany paroprzepuszczalnej – Ekran IDEA 175 zastosowano innowacyjny film funkcyjny, który został umieszczony między dwoma mocnymi, bikomponentowymi włókninami. Przepuszcza on parę wodną na całej swojej powierzchni, wzdłuż wszystkich jego molekuł. W momencie pojawienia się pary wodnej pod membraną, jest ona błyskawicznie przekazywana na zewnątrz. Co ważne, nawet jeżeli różnica ciśnień nad i pod membraną jest minimalna, to Ekran IDEA 175 pracuje bardzo szybko i bez problemu skutecznie eliminuje wilgoć.

- Wykorzystane nowe materiały należą do termoplastycznych tworzyw sztucznych, których dyfuzyjność opiera się na przekazywaniu pary wodnej wzdłuż ich cząsteczek, co ułatwia i przyspiesza ten proces oraz sprawdza się nawet  przy niewielkiej różnicy ciśnienia pary, co jak wspomnieliśmy jest zależne od temperatur oraz ulega okresowym zmianom. Mamy zatem pewność, że para wodna bez problemu przechodzi przez Ekran IDEA 175 i w efekcie zwiększa intensywność osuszania oraz poprawia energooszczędność dachu i całego budynku – wyjaśnia ekspert.

Lepsza przepuszczalność to szybsze osuszanie

Odpowiednia budowa nowej membrany wstępnego krycia oznacza, że możemy cieszyć się szybciej osuszonym budynkiem.

- Para wodna kumuluje się wokół Ekranu IDEA 175 tylko przez krótkie okresy, ponieważ jego wyższa paroprzepuszczalność spowoduje szybsze usunięcie wilgoci, a tym samym także lepsze wysychanie termoizolacji i konstrukcji dachu. Jest to szczególnie ważne w pierwszych 3-4 latach po ukończeniu budowy, w których przez dach wydostaje się większość wilgoci technologicznej, czyli tej pochodzącej z mokrych technologii budowlanych. Tak jak wspomnieliśmy, w polskim, bardzo wilgotnym i zmiennym klimacie, ma to szczególnie istotne znaczenie – dodaje mgr inż. Krzysztof Patoka

Doskonała ochrona przed UV i uniwersalność stosowania

Ogromną zaletą nowej membrany paroprzepuszczalnej jest symetryczny układ włóknin osłonowych, co zwiększa jej trwałość i umożliwia układanie membran dowolną stroną.

- Symetryczność nowego Ekranu IDEA 175 polega na tym, że film funkcyjny (warstwa powstrzymująca wodę i przepuszczająca parę) jest osłaniany po obu stronach włókninami o takiej samej grubości – tłumaczy ekspert. - Ma to decydujące znaczenie dla trwałości membrany wstępnego krycia, ponieważ film jest ze wszystkich stron tak samo chroniony przed promieniowaniem UV oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

W innych dostępnych na rynku membranach film jest słabiej osłaniany od spodu, bowiem stosowane są tam dużo cieńsze włókniny niż od góry.

- Taka budowa standardowych produktów wynika miedzy innymi z powodów technologicznych, ale może być także przyczyną uszkadzania membran od spodu - z naszych badań wynika, że z tego powodu powstaje 80% uszkodzeń membran – wyjaśnia mgr inż. Krzysztof Patoka – Nowy Ekranu IDEA 175 skutecznie rozwiązuje ten problem.

Membrana paroprzepuszczalna Marma
Autor: Marma Polskie Folie

Pełen szereg zalet

Ekran IDEA 175 to nowoczesne rozwiązanie o lepszej dyfuzyjności i większej wytrzymałości od standardowych membran paroprzepuszczalnych. Sam produkt jest bardziej ekologiczny, bowiem możemy wykorzystać mniej materiałów i stworzyć cieńszą membranę, jakiej działanie będzie równie dobre, a nawet lepsze od grubszych odpowiedników, do których produkcji wykorzystano więcej surowca. Oznacza to wyższe parametry wytrzymałościowe przy mniejszej eksploatacji środowiska. Nadchodzą czasy nowoczesnych membran, szybciej wysuszających budynki i zapewniających lepszą energooszczędność budynków.

- Ekran IDEA 175 to nowoczesna membrana wstępnego krycia i doskonała alternatywa dla dotychczasowych rozwiązań – dodaje mgr inż. Krzysztof Patoka - Obecnie na dachach montuje się najczęściej membrany produkowane z polipropylenu z filmem nazywanym mikroporowatym. Drugim rodzajem są membrany dwuwarstwowe z powłoką poliuretanową, spełniającą funkcję filmu. Paroprzepuszczalność Ekranu IDEA 175 jest wielokrotnie wyższa od tych poliuretanowych i o kilkadziesiąt procent wyższa od membran polipropylenowych, co powoduje wzrost korzyści oraz oszczędności dla użytkownika.

Nowa IDEA membran czyni każdy budynek miejscem jeszcze bardziej komfortowym, bezpiecznym i zdrowym oraz zapewnia widoczne oszczędności podczas jego użytkowania.

Membrana paroprzepuszczalna Marma
Autor: Marma Polskie Folie
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie