Dofinansowanie do wymiany dachu 2023 - ile wynosi? Dla kogo dopłaty na nowy dach?
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt domu M216 Skryta tęsknota, arch. Ewa Dziewiątkowska. Elegancki parterowy dom utrzymany w przyjemnej jasnoszarej kolorystyce. Zobacz ten projekt domu
Dofinansowanie do wymiany dachu w 2023 - jak je uzyskać? Jakie są dopłaty na wymianę dachu? Z jakiej pomocy może skorzystać właściciel domu jednorodzinnego pokrytego eternitem? Jak i gdzie złożyć wniosek? Wyjaśniamy.
Spis treści
- Dla kogo i skąd dofinansowanie do usuwania azbestu w 2023?
- Dofinansowanie ARiMR na wymianę dachu dla rolników w 2023 r.
- Finansowanie usuwania azbestu z dachów 2023 - programy lokalne
- Kiedy złożyć wniosek o odbiór azbestu?
- Dofinansowanie do wymiany dachu w uldze termomodernizacyjnej
- Dofinansowanie do ocieplenia dachu w Czystym powietrzu
- Blachodachówka zamiast eternitu - zobacz inspiracje
Działania związane z usuwaniem eternitu oraz innych materiałów zawierających azbest są zapisane w “Programie oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009-2032”. Istnieją formy wsparcia, także finansowego, które mają zachęcić do demontażu dachów z eternitu.
Dla kogo i skąd dofinansowanie do usuwania azbestu w 2023?
“Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” co roku ma kolejną edycję. Program ten prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Beneficjentem programu są gminy, związki międzygminne i powiaty działające na rzecz właścicieli lub posiadaczy domów na jej terenie. W naborze na rok 2023 na bezzwrotne dotacje przewidziano 100 mln zł.
Dla właścicieli domów jednorodzinnych są prowadzone lokalne (gminne, miejskie) programy usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest, które zapewniają darmowy odbiór i wywiezienie płyt eternitu oraz ich utylizację. To właśnie na te działania miasta i gminy uzyskują dofinansowanie z NFOŚiGW za pośrednictwem wojewódzkich oddziałów. Środki na finansowanie usuwania azbestu jednostki samorządu terytorialnego mogą również pozyskać inną drogą.
Koszty wymiany dachu z azbestu na nowy można zgłosić w ramach ulgi termomodernizacyjnej i dzięki temu uzyskać odliczenie od podatku dochodowego.
Dofinansowanie ARiMR na wymianę dachu dla rolników w 2023 r.
W roku 2022 wsparcia dla rolników na usunięcie azbestu udzielała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). W bieżącym roku taka akcja nie została ogłoszona i w chwili obecnej nie ma jej w harmonogramie. A szkoda, ponieważ kwoty, które mogli otrzymać rolnicy były znacznie wyższe, ponieważ dofinansowanie wypłacane ryczałtem dotyczyło wymiany pokrycia.
Za usunięcie eternitu z dachu rolnik mógł otrzymać nie więcej niż 20 000 zł - dotacja ryczałtowa była określona na kwotę 40 zł/m² dachu. Za maksymalną powierzchnię dachu objętą dotacją przyjęto 500 m².
Finansowanie usuwania azbestu z dachów 2023 - programy lokalne
Każdy właściciel domu, na którym jest dach z eternitu, powinien jak najszybciej go usunąć. Prace związane z demontażem płyt eternitowych powinien wykonać we własnym zakresie i na własny koszt. Płyty powinny zostać złożone w stos i szczelnie zapakowane w folię. Taki stos należy przygotować blisko wjazdu na działkę, żeby można było łatwo go stamtąd załadować na samochód ciężarowy.
Gminy, w ramach swoich programów usuwania azbestu, mają obowiązek odbioru, transportu oraz utylizacji materiałów zawierających azbest na składowisku materiałów niebezpiecznych. Państwo refinansuje koszty tych działań za pośrednictwem wojewódzkich oddziałów NFOŚiGW. Jednostki samorządu terytorialnego zgłaszają swój akces do programu po ogłoszeniu przez NFOŚiGW naboru. Gmina w ramach środków pozyskanych z WFOŚiGW zawiera umowę z firmą, która zrealizuje zbiórkę, wywóz oraz utylizację eternitu z jej terenu. Termin zbierania eternitu jest wcześniej ogłaszany w BIP oraz na tablicy ogłoszeń w urzędzie.
W tej akcji usuwania azbestu mogą uczestniczyć właściciele budynków, zarówno rolnicy, jak i osoby nieprowadzące takiego gospodarstwa. Niektóre gminy mogą dopuszczać odbiór eternitu również od firm.
Kiedy złożyć wniosek o odbiór azbestu?
W tej kwestii należy skonsultować się ze swoim urzędem lub sprawdzić informacje na jego stronie internetowej albo w Biuletynie Informacji Publicznej. W jednych gminach nabór wniosków o odbiór azbestu jest ciągły. Tak jest na przykład w gminie Radzymin. Partie zdjętego z dachów materiału są odbierane przez firmę mającą umowę z gminą zwykle raz w roku. Firma kontaktuje się z mieszkańcami, którzy się zgłosili. Jeśli stos azbestu nie zostanie odebrany w tym roku, pojedzie na składowisko w następnej akcji.
Inne urzędy ogłaszają nabory wniosków. Zwykle ruszają one jesienią i dotyczą odbioru azbestu w roku kolejnym. Tak jest na przykład w Warszawie, w której nabór wniosków będzie trwał od 1 września 2023 r. do 31 marca 2024 r., a odbiór materiału w roku 2024 (i podobnie w kolejnych latach). Drugim terminem, kiedy ruszają nabory wniosków, jest początek roku. W Poznaniu czy Wrześni wniosek można było składać od stycznia do odpowiednio końca marca lub kwietnia. W mieście Krakowie w roku 2023 nie było naboru wniosków, za to prowadzono inwentaryzację azbestu.
Warto o tym pamiętać, ponieważ w regulaminie może być zapis na przykład taki, że najpierw trzeba zgłosić zamiar usunięcia płyt azbestowych, a dopiero potem przeprowadzić tę operację (liczą się daty).
Dofinansowanie do wymiany dachu w uldze termomodernizacyjnej
W ramach ulgi termomodernizacyjnej można zgłosić jako koszty kwalifikowane wymianę pokrycia dachowego z eternitu na nowe. Koszty mogą obejmować ułożenie nowego dachu wraz z materiałami. Pamiętać jednak należy, że celem termomodernizacji, na którą przysługuje ulga w podatku dochodowym, jest zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię, t.j. kosztów ogrzewania. Czyli musimy pamiętać o ociepleniu wymienianego dachu.
W przypadku ulgi termomodernizacyjnej obowiązuje też rozporządzenie ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018 r obejmujące wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Tylko wymienione tam pozycje są uwzględniane przez urzędu. Bywa, że terenowe urzędy skarbowe nie chcą uznać wymiany dachu z eternitu jako kwalifikującej do ulgi termomodernizacyjnej. Jednak można znaleźć wiele pozytywnych interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w tej kwestii. Jedna z ostatnich została wydana 6 grudnia 2022 r., znak 0112-KDIL2-1.4011.845.2022.2.MKA.
Dofinansowanie do ocieplenia dachu w Czystym powietrzu
W ramach programu Czyste powietrze nie uzyskamy dofinansowania na wykonanie nowego pokrycia dachowego, ale warto wiedzieć, że kosztem kwalifikowanym może być kupno materiałów termoizolacyjnych i montaż ocieplenia dachu wraz z wykończeniem ocieplonej przegrody, czyli np. zabudową z płyt gipsowo-kartonowych.
Blachodachówka zamiast eternitu - zobacz inspiracje
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt domu M216 Skryta tęsknota, arch. Ewa Dziewiątkowska. Elegancki parterowy dom utrzymany w przyjemnej jasnoszarej kolorystyce. Zobacz ten projekt domu