Dach płaski – rozwiązanie nie tylko dla wybranych

2019-05-24 7:31 Materiał sponsorowany

Dach płaski przez wiele lat przegrywał z konstrukcjami skośnymi, ponieważ inwestorom wpajano przekonanie, że płaskie konstrukcje są drogie w wykonaniu, trudne w utrzymaniu i mało funkcjonalne. Jak sytuacja wygląda teraz?

Dach płaski SUEZ
Autor: SUEZ

Obecnie w kwestiach związanych z dachem płaskim, wciąż budowniczy mają wiele dylematów, jednak coraz więcej osób decyduje się na pokrycie swojego domu tego rodzaju konstrukcją, przede wszystkim ze względu na dostępność dobrej jakości materiałów oraz oryginalny, nowoczesny charakter dachu. Dodatkowo na rynku istnieje możliwość skorzystania z usług firm, które profesjonalnie zajmują się doborem technologii, materiałów i wykonawstwem tego rodzaju przestrzeni.

Doradztwo i świadomość wyboru

Dobrze dobrane, zaprojektowane i w końcu wykonane pokrycie, pozwala zachować jego trwałość i funkcjonalność przez wiele lat. Na etapie planowania inwestycji, warto zapoznać się z nowoczesnymi i sprawdzonymi rozwiązaniami, które pozwolą uniknąć błędów oraz zaoszczędzić sporo nerwów i pieniędzy na ewentualne poprawki. Ważne jest, aby nasz wybór, nie był obarczony strachem i narosłymi przez lata mitami.  Wybierając firmę, której chcemy zlecić tego rodzaju prace, warto kierować się przede wszystkim kompleksowością usługi tak, aby poszczególne warstwy dachu były spójne i tworzyły jedną, szczelną i trwałą całość. Fachowe doradztwo materiałowe, technologiczne na etapie planowania i rozeznawania możliwości jest niezwykle ważne. Rzetelna usługa doradcza poparta doświadczeniem pomaga inwestorowi dokonać świadomego wyboru. Przecież często ‘drogo’ niekoniecznie będzie oznaczać ’dobrze’. Świadomie - będzie tutaj oznaczać całościowe zaplanowanie układu warstw dachu z uwzględnieniem wszystkich ‘za’ i ‘przeciw’ jego funkcji, rodzaju obiektu, oczekiwań dotyczących trwałości i gwarancji, kwestii estetycznych, przy jednoczesnym uwzględnieniu budżetu.

Dobór materiałów i technologii

Tak naprawdę, bez względu na to, jaką technologię będziemy chcieli zastosować, każde rozwiązanie, na które ostatecznie się zdecydujemy, powinno uwzględnić zasadę, że dachu płaskiego nie należy traktować wybiórczo. Co to oznacza w praktyce? Dobre rozwiązanie to takie, które zapewni pełną ochronę zarówno, jeśli chodzi o termoizolację, hydroizolację oraz prawidłowo działający system odprowadzania wody.

Jeśli chodzi o rodzaje dachów płaskich, to inwestorzy mogą wybierać między układami balastowymi, systemami klejonymi, mocowanymi mechanicznie, odwróconymi czy dachami zielonymi. Specjaliści z dziedziny dachów płaskich, uwzględniając m.in geometrię i charakterem budynku, lokalizację, przeznaczenie, aspekty architektoniczno-urbanistyczne oraz możliwości finansowe, mogą dobrać różne zestawienia materiałowe - od pap przez membrany po izolacje termiczne o różnej charakterystyce.  Podstawą jest doświadczenie i wiedza specjalisty, bez której nie możemy mówić o prawidłowym doborze rozwiązania.

Dachy płaskie - SUEZ
Autor: SUEZ

Odwodnienie dachu płaskiego, czyli kilka słów o wpustach i nie tylko

Powszechną obawą związaną z dachem płaskim jest problem wilgoci i odwodnienia. Obawy te są jednak nieuzasadnione, ponieważ prawidłowo wykonana warstwa paroizolacyjna dachu płaskiego, skutecznie zapobiega przedostawaniu się wilgoci z wnętrza budynku do warstw izolacyjnych. Wykonać można ją z kilku rodzajów materiałów, m.in. z papy termozgrzewalnej lub samoprzylepnej z wkładka aluminiową.

Drugą kwestią jest odprowadzenie wody z dachu, które często spędza sen z powiek inwestorom. Na polskim rynku mamy jednak szeroką gamę wpustów i akcesoriów do dachów płaskich, które pozwalają skutecznie odprowadzić wodę. Są to przede wszystkim: wpusty dachowe i attykowe, odwodnienia awaryjne, listwy dociskowe, przepusty kablowe czy kosze ochronne. Odrębną kwestią jest spadek, który nie powinien być mniejszy niż 1% dla układów dwuwarstwowych z pap i 3% dla układów jednowarstwowych (wg polskiej normy), lub co najmniej 1% dla dachów z membrany EPDM.  Stosując całościowe rozwiązania dla dachów płaskich, mamy gwarancję szczelnego dachu, który swoją trwałością przewyższa budynki z dachami skośnymi. Spadek w połączeniu z akcesoriami do dachów płaskich skutecznie eliminują problem odprowadzenia wody z dachu płaskiego.

Nie zapomnij o odbiorze!

Zdarza się, że inwestorzy po wykonaniu dachu płaskiego nie są w 100% pewni, co do jakości zakończonych prac. Całościowo dach wygląda solidnie, jednak niektóre detale czasami mogą budzić wątpliwości. W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń, warto zwrócić się do specjalistycznej firmy zajmującej odbiorami pokryć dachów płaskich z prośbą o przeprowadzenie rzetelnego odbioru wykonanych prac. Dokładne oględziny dachu, pozwolą zyskać pewność co do jakości, wykryć ewentualne nieprawidłowości i usunąć je zanim przerodzą się w poważne kłopoty.

Dachy płaskie - SUEZ
Autor: SUEZ

Coroczny przegląd to podstawa?

Ze względu na fakt, że dach płaski wystawiony jest na działanie wielu czynników -  przede wszystkim atmosferycznych - jego powierzchnia narażona jest na mnóstwo usterek. Regularny przegląd konstrukcji, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę, pozwala na zachowanie trwałości i funkcjonalności. Profilaktyczne przeglądy chronią inwestora przed ewentualnym remontem. Aby przez lata cieszyć się solidną i trwałą konstrukcją dachu płaskiego, warto więc pamiętać o regularnych przeglądach.

Partnerzy

ul. Langiewicza 18, 35-021 Rzeszów tel./fax 17 85 30 205 +48 606 505 205 [email protected] www.suez.com.pl

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie