Czym pokryć dach? Dachy z dachówek ceramicznych

2014-04-11 15:48

Jeśli zastanawiasz się czym pokryć dach swojego domu, proponujemy dachówki ceramiczne zwykłe lub dachówki angobowane albo glazurowane. Dachy z dachówek ceramicznych szczególnie dobrze pasuja do ceglanych elewacji.

Pokrycie z dachówek angobowanych
Autor: Röben Do ceglanych elewacji najlepiej pasują tradycyjne wzory dachówek ceramicznych w naturalnym kolorze czerwieni lub brązu (na zdjęciu dachówka angobowana)

Dach to najbardziej eksponowana w krajobrazie część domu. To właśnie on od zawsze plastycznie wiąże siedzibę człowieka z otoczeniem. W otwartym krajobrazie towarzyszące domom krzewy i drzewa z reguły zasłaniają ściany, ponad nimi, na tle nieba, królują dachy. To ich kształty, faktury i barwy decydują o estetyce udomowionego pejzażu. Zgodnie z zasadą, że im bardziej eksponowana jest dana część budynku, tym lepiej powinna ona współgrać z otoczeniem – dach nie powinien być wykorzystywany do manifestowania indywidualizmu, a raczej do podkreślania naszych dobrych relacji z sąsiedztwem i charakterem miejsca.

Dachówka ceramiczna - pokrycie z bogatą historią

W języku polskim dachówki mają swojskie nazwy własne, takie jak karpiówka czy mnich i mniszka. Za to niemieckie Dachziegel tłumaczone dosłownie to „cegła dachowa”. Obecne od wieków dachówki są kojarzone przede wszystkim z historycznymi formami budowli. We współczesnym budownictwie często ustępują miejsca innym pokryciom, na przykład z blach. Niesłusznie, mamy przecież do dyspozycji nowe wzory dachówek, za pomocą których można ułożyć pokrycie prawie zupełnie płaskie, znakomicie pasujące do uproszczonych brył i form współczesnej architektury. Architektura holenderska i niemiecka stosuje dachówkę w projektach bardzo nowatorskich, indywidualnych i ekspresyjnych.

Wzory dachówek

Wśród tradycyjnych wzorów dachówek znajdziemy zarówno bardzo proste, jak i mające skomplikowany kształt, dzięki któremu dach staje się przestrzenny:

  • karpiówka – przez wielu jest uważana za najpiękniejszą. Jest niezastąpiona na dachu o miękkich liniach, na połączeniach połaci lub przy oknach typu wole oko. Tworzy subtelny rysunek – gładki, ale zatrzymujący wzrok dzięki delikatnym łukom układającym się w tradycyjne wzory: rybią łuskę lub koronkę.
  • marsylka – pierwsza wytłaczana dachówka zakładkowa, a więc taka, która uzyskuje szczelniejsze połączenie z sąsiednią dachówką dzięki zamkom, a nie zaprawie. Jej szykowny i prosty wzór, dawno temu przywieziony z Francji, pasuje do oszczędnej architektury.
  • holenderka - inaczej zwana esówką, jest bardziej wyrazista. Ma przekrój przypominający literę S, więc na jej powierzchni tworzy się dość głęboki, ale za sprawą wypukłej miękkiej linii – delikatny światłocień. Ten stary, bo XV-wieczny import technologiczny z Holandii (co zapisało się w polskiej nazwie) doskonale pasuje nie tylko do tradycyjnej architektury. Plastyczność dachu wykończonego holenderką sprawia, że nowoczesne projekty mogą nawiązywać do tradycji regionu, a nawet zyskują romantyczne (nostalgiczne) zabarwienie.
  • mnich- mniszka -  to dwa korytka, jedno układane krawędziami do góry, drugie odwrotnie, jak nakrywka. Mnich-mniszka bardzo silnie oddziałuje światłocieniem i pięknie harmonizuje z architekturą południa Europy. Pasuje do budynków prostych i rustykalnych.
dachówka rzymska przypominająca dachówke mnich-mniszka
Autor: Piotr Mastalerz Barwy dachu i cegły wykańczającej elewację tworzą harmonijną całość. Głęboki światłocień powstający w zagłębieniach grubej dachówki sprawia, że dach staje się plastyczny – przestrzenny

Dachówki zwykłe i dachówki angobowane

Dachówki ceramiczne są produkowane w szerokiej palecie kolorów naturalnych. Podstawowa gama to barwy ziemi: brązy i czerwienie pochodzące ze związków żelaza zawartych w glinie. Te dachówki są matowe i mniej odporne na porastanie mchem. Dachówka pokryta przed wypaleniem warstwą gliny z domieszką tlenków odpowiednich metali (angobowana) ma mocniejsze zabarwienie, lekki połysk oraz większą odporność i trwałość. Dachówki są też pokrywane roztopionym szkliwem, czyli glazurą, dzięki czemu uzyskuje się intensywny kolor i połysk. Naturalna matowa czerwień to najczęściej stosowany i najbardziej uniwersalny kolor dachówki. Jednak z tradycyjną architekturą doskonale łączą się też matowe lub połyskliwe brązy. Natomiast szare, grafitowe dachówki będą świetnie pasować do prostych współczesnych domów.

Dach kryty dachówkami płaskimi
Autor: Piotr Mastalerz Dachówki płaskie są chętnie stosowane w nowoczesnej architekturze. Oprócz ich kształtu istotny jest także sposób wykończenia powierzchni – porowata, matowa, w kolorze ceglastej czerwieni przewrotnie przypomina najstarsze dachówki ceramiczne. Natomiast grafitowa, angobowana jest na wskroś nowoczesna.
Warto wiedzieć

Nowoczesne dachówki ceramiczne

Mają rozmaite kształty i często wyrafinowane geometrycznie zamki – zakładki służące do ich przegubowego łączenia. Są zawieszane na odpowiednio gęstym ruszcie z łat drewnianych za pomocą noska z możliwością przykręcenia lub przybicia albo połączenia na nierdzewnych klamerkach. Dzięki temu, że są ciężkie (ważą od 50 do 100 kg/m2), pokrycie dachu z nich wykonane jest stabilne – wiatrowi nie jest łatwo je poderwać. Poza tym lepiej pochłaniają fale dźwiękowe niż lżejsze pokrycia, na przykład blaszane. Dachówki ceramiczne są niepalne, ponieważ są wypalane w temperaturze ponad 1000°C. Wielu producentów udziela kilkudziesięcioletniej gwarancji na dachówki ceramiczne.

Pokrycie z karpiówki
Autor: Daniel Rumiancew Karpiówka ułożona w tak zwaną koronkę tworzy na połaciach delikatne, ale wyraźne pasy. Za sprawą drobnego wzoru dach sprawia wrażenie lekkiego, jednak to złudzenie optyczne – karpiówka jest jednym z najcięższych pokryć dachowych

Dachówki na ścianach

Od stuleci dachówki były używane także do pokrywania ścian szczególnie narażonych na zacinający deszcz i silny wiatr. Ponieważ ściany wystawione na takie warunki atmosferyczne muszą sprostać takim samym wymaganiom jak połać dachu, często pokrywano je dachówką (zwłaszcza ściany drewniane). To rozwiązanie stało się popularne na przykład w domach szkoły amsterdamskiej z początków XX w. Dzisiaj architekci chętnie zacierają granicę między ścianą a dachem i proponują stosowanie dachówek również na pionowych płaszczyznach.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie