Zmiany w podatku od garaży w budynkach mieszkalnych od stycznia 2025. Rząd przyjął projekt ustawy

2024-10-17 11:47

Jedna stawka podatku od nieruchomości dla wszystkich pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajętych na działalność gospodarczą) - brzmi komunikat KPRM. Poza tym nowe definicje "budynku i budowli" na potrzeby podatkowe. Te wszystkie zmiany w podatku od nieruchomości już od 1 stycznia 2025 roku.

garaże
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Od stycznia 2025 wchodzą przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych

Spis treści

  1. W znowelizowanej ustawie nowa definicja budynku i budowli
  2. Co będzie budynkiem od 2025?
  3. Stawka podatku za garaż taka sama jak za mieszkanie
Murator Remontuje: Jak samodzielnie wykonać efekt betonowej ściany?
Materiał sponsorowany
  • Rada Ministrów 14 października 2024 przyjęła przedłożony przez Ministra Finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej.
  • Nowy projekt ma zapewnić jednolite zasady opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych i wprowadzenie do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych kompleksowej definicji budynku i budowli.
  • Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim właścicieli domów jednorodzinnych z garażami i miejsc parkingowych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. 
  • Przedłużony zostaje termin złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości przez przedsiębiorców do 31 marca 2025. Ma to dać im czas na dostosowanie do proponowanych zmian podatkowych.

W znowelizowanej ustawie nowa definicja budynku i budowli

Projekt ustawy ma rozwiązać problemy interpretacyjne w kwestiach podatku od nieruchomości dotyczących budynków i budowli, w tym m.in. garaży. Chodzi m.in. o zeszłoroczny werdykt Trybunału Konstytucyjnego, w którym to podważa stosowanie różnych stawek podatku od nieruchomości dla właścicieli garaży oraz miejsc garażowych w budynkach wielorodzinnych. Stąd potrzeba uściślenia definicji tych pojęć - wskazał ustawodawca. Do tej pory definicje te odwoływały się do przepisów prawa budowlanego. Po zmianach takiego odniesienia nie będzie.

Jak argumentuje Ministerstwo Finansów, brak odwołania w definicjach „budynku” i „budowli” do prawa budowlanego, zapewni wzrost pewności prawa podatkowego, na które nie będą już bezpośrednio wpływały zmiany w prawie budowlanym.

W projekcie zawarto zamknięty katalog budowli podlegających opodatkowaniu. Zawężony został też katalog urządzeń budowlanych podlegających opodatkowaniu, wyłącznie do tych, które są bezpośrednio związane z budynkiem lub budowlą i niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Poza opodatkowaniem pozostaną tzw. obiekty małej architektury.

Rządowy projekt ustawy został teraz skierowany do Sejmu

Co będzie budynkiem od 2025?

Zgodnie z projektem ustawy, budynkiem będzie od 2025 roku obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, oraz który posiada fundamenty i dach.

Za budynek nie będzie uznawany obiekt, służący do gromadzenia materiałów, którego podstawowym parametrem technicznym jest pojemność (czyli np. zbiornik).

Stawka podatku za garaż taka sama jak za mieszkanie

Po zmianie przepisów garaże, zarówno te będące częścią domów jednorodzinnych, jak i te w budynkach wielorodzinnych, będą podlegać takiemu samemu opodatkowaniu jak mieszkania. A przypomnijmy, że w tej chwili podatek od miejsca garażowego różni się nawet dziesięciokrotnie. Jeżeli jest ono przedmiotem odrębnej własności, wówczas podlega opodatkowaniu stawką właściwą dla budynków "pozostałych", która wynosi 11,17 zł/m². Jeżeli jednak miejsce postojowe w garażu przynależy do mieszkania, to obejmuje je taka sama stawka jak mieszkania, a jest to maksymalnie 1,15 zł/m². W 2025, po waloryzacji stawek, opłata wzrośnie do 1,19 zł. 

Źródło: Ministerstwo Finansów

Murator Google News
Autor:
Podłoga - parkiet czy panele. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór materiału podłogi. Co i w jakich sytuacjach wybrać, parkiet czy panele? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie