Zmiana taryf za energię elektryczną możliwa jeszcze w 2022 r., ale nie w PGE

2022-08-01 22:16
Prąd
Autor: Gettyimages

Na początku lipca trzech z czterech sprzedawców z urzędu - Energa, Enea i Tauron - wystąpiło do Urzędu Regulacji Energetyki o zmianę taryf jeszcze w bieżącym roku.

Podwyżki cen prądu możliwe jeszcze w tym roku

Urząd Regulacji Energetyki jesienią ubiegłego roku zatwierdził taryfy opłat za energię elektryczną dla gospodarstw domowych, które obowiązują do końca 2022 r. Jednak bardzo wysoki wzrost cen energii na giełdzie towarowej i problemy z zaopatrzeniem elektrowni w surowiec, sprawiły, że na początku lipca 3 spośród 4 sprzedawców prądu z urzędu wystąpiło o zmianę taryfy jeszcze w tym roku. Podwyżki cen prądu miałyby być kilkuprocentowe, co przekładałoby się na rachunki wyższe o kilka złotych.

Przeczytaj też: Ceny prądu - bardzo drogo! Ile zapłaciły za prąd?

Są to spółki Tauron, Energa i Enea, które obsługują olbrzymi obszar kraju. Klienci Taurona to mieszkańcy południowej Polski - od Małopolski do Dolnego Śląska. Energa i Enea - od Wielkopolski i Pomorza Zachodniego po Kujawsko-Pomorskie. Te spółki obsługują kilkanaście milionów odbiorców indywidualnych. 

Bez podwyżki dla klientów PGE

Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), powiedział w poniedziałek 1 sierpnia: - W 2022 r. nie złożymy wniosków o podwyżkę cen energii; nasi klienci będą płacili za energię tak, jak do tej pory. To ważna decyzja dla mieszkańców wschodniej części Polski. PGE jest operatorem sieci dystrybucyjnej działającym głównie na terenach wschodnich Polski (rejony Białystok, Lublin, Rzeszów, Mazowsze bez okolic Warszawy, Łódź). Liczba ich odbiorców energii wynosi ponad 5 mln.

Zatwierdzanie taryf za energię elektryczną

Taryfy obowiązujących opłat za energię elektryczną są zwykle zatwierdzane w grudniu i obowiązują przez kolejny rok. Proces sprawdzania uzasadnienia do wprowadzenia podwyżek trwa kilka miesięcy. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki musi rozważyć, czy spółka energetyczna rzeczywiście ponosi wyższe koszty, które uzasadniają podwyżkę cen prądu dla odbiorców końcowych.

Przeczytaj też:

Zgodnie z Prawem energetycznym nowa taryfa zaczyna obowiązywać nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45 dnia od dnia jej opublikowania. Tak więc nowe taryfy w Tauronie, Enei i Enerdzie, jeśli zostaną zatwierdzone przez URE, mogą zacząć obowiązywać dopiero jesienią.