Ważne zmiany w uldze termomodernizacyjnej w 2025. Są wydatki, kórych już nie odliczysz
Są ważne zmiany w uldze termomodernizacyjnej 2025. Nie wszystkie korzystne dla remontujących swoje domy. Po pierwsze, zwiększa się dostępność tej popularnej ulgi podatkowej. Po drugie, zmianie uległa lista wydatków, które można odliczyć w PIT za 2024 rok. Doszły nowe pozycje, ale są też takie, które wypadły z listy.
Spis treści
- Jakich urządzeń i usług nie odliczymy już w ramach ulgi?
- Co nowego można odliczyć?
- Ważne doprecyzowanie przepisów
- Jakie jeszcze zmiany w uldze termomodernizacyjnej w 2025?
- Jaka kwota odliczenia w tym roku?
Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych, którzy płacą podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) obliczany według skali podatkowej, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i którzy podjęli się remontu domu, mającego na celu poprawę jego efektywności energetycznej. Chodzi o wymianę okien i drzwi, źródła ciepła czy ocieplenie domu. A wiadomo, że koszty ocieplenia domu, czy innych tego typu inwestycji są wysokie. Dzięki uldze termomodernizacyjnej inwestorzy mogą część kosztów inwestycji odzyskać.
Trzeba jednak wiedzieć, że od tego roku weszło „Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 19 grudnia 2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych”, wprowadzając ważne zmiany w uldze termomodernizacyjnej.
Jakich urządzeń i usług nie odliczymy już w ramach ulgi?
Od 1 stycznia 2025 z wykazu urządzeń, materiałów budowlanych i usług uprawniających do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej wykreślono zakup i montaż:
- kotłów olejowych,
- kotłów gazowych,
- zbiorników na gaz,
- zbiorników na olej,
- przyłącza do sieci gazowej (przy pozostawieniu możliwości przyłączenia do sieci zasilanej biogazem lub biometanem).
Zmiana ta wynika z konieczności wprowadzenia w życie przez Polskę zapisów tzw. dyrektywy budynkowej (EPBD), zgodnie z którą od 1 stycznia 2025 państwa członkowskie UE nie udzielają żadnych zachęt finansowych do instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, (z wyjątkiem kotłów wybranych do inwestycji przed 2025 r.). Oznacza to, że jeśli ktoś kupił kocioł gazowy do końca 2024, będzie mógł jeszcze skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Zakup po tym terminie uniemożliwia już odliczenie.
Co nowego można odliczyć?
Na liście wydatków, które można odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym w ramach ulgi termomodernizacyjnej, pojawiły się za to magazyny energii oraz magazyny ciepła wraz z montażem.
Ważne doprecyzowanie przepisów
W nowym Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii dotyczącym ulgi temomodernizacyjnej doprecyzowano też kilka przepisów, które do tej pory budziły wątpliwości interpretacyjne. Są to przepisy dotyczące:
- zakupu i montażu pomp ciepła typu powietrze-powietrze. Do tej pory istniała możliwość odliczenia kosztów klimatyzatora z funkcją ogrzewania (z pompą ciepła). Od tego roku „(…) w celu ograniczenia tego typu nadinterpretacji przepisów, zaproponowano w rozporządzeniu rozwiązanie, które pozostawiając możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na zakup i montaż pompy ciepła, wprowadza dodatkowy warunek, że pompa taka jest częścią instalacji wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń lub przygotowania ciepłej wody użytkowej”. Oznacza to, że zakupu klimatyzacji z funkcją grzania nie będzie można już odliczyć.
- możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu systemu zarządzania energią. W załączniku do rozporządzania wskazano, że koszty zakupu i montażu tego typu systemu mogą być podstawą do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej,
- możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku docieplenia dachu (w przepisach wskazano wprost, że wydatki na docieplenie dachu uprawniają do skorzystania z ulgi),
- możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu drzwi zewnętrznych. Nowe rozporządzenia wskazuje, że zakup takich drzwi uprawnia do skorzystania z ulgi,
- wydatków na wykonanie węzła cieplnego oraz przyłącza do sieci ciepłowniczej lub gazowej. W ramach tych zmian katalog usług uprawniających do ulgi termomodernizacyjnej został rozszerzony o montaż węzła cieplnego oraz wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej lub sieci gazowej wykorzystującej jako źródło energii biogaz lub biometan. Jednocześnie usunięto możliwość przyłączenia do sieci gazowej, z wyłączeniem sieci zasilanych biogazem lub biometanem. Doprecyzowano też, że w ramach zakupu i montażu węzła cieplnego można rozliczyć wydatki związane z układem automatycznej regulacji pogodowej).
Jakie jeszcze zmiany w uldze termomodernizacyjnej w 2025?
Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, trzeba mieć faktury na wszystkie odliczane wydatki wystawione przez podatnika VAT niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Odliczeń dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach). Problem pojawiał się, gdy inwestycje termomodernizacyjne współfinansuje lub współorganizuje gmina - wtedy to jej płaci inwestor. A gmina nie jest płatnikiem VAT i faktur wystawiać nie może. W takim przypadku właściciel domu nie mógł odliczyć kosztów poniesionych na termomodernizację budynku. W tym roku się to zmieniło - nowe przepisy dają większe możliwości skorzystania z odliczenia. Wystarczy dowód wpłaty na rzecz gminy, żeby przysługiwało odliczenie wydatków.
Jaka kwota odliczenia w tym roku?
W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć od dochodu (w podatku dochodowym od osób fizycznych - PIT) lub przychodu (w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych) do 53 000 zł rocznie. Taka kwota przysługuje też każdemu ze współmałżonków, którzy są współwłaścicielami domu jednorodzinnego i wspólnie ponoszą wydatki objęte ulgą termomodernizacyjną - łącznie mogą więc odliczyć maksymalnie 106 tys. zł. Odliczenie może być zastosowane w dowolnej proporcji (nie więcej niż kwota wspólnie poniesionego wydatku i limitu na każdego 53 000 zł).