Czy spadną raty kredytów i będzie obniżka stóp procentowych? Premier przekazał prognozy

2022-07-29 18:09
raty kredytów niższe od 2024 r.
Autor: Gettyimages Na obniżkę wysokości rat kredytów hipotecznych możemy liczyć od 2024 r.

Kiedy możemy liczyć na spadek wysokości rat kredytów? Premier na piątkowej konferencji poinformował, że dopiero od 2024 r. Ale jak podkreślił, rząd przygotował wsparcie dla kredytobiorców.

Na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział - "Mam nadzieję, że od roku 2024, a być może również i wcześniej - tego nie wiem, bo to nie jest prerogatywa rządu, a poza tym podlega to pewnym obiektywnym zjawiskom i zdarzeniom - być może od 2024 roku będziemy mieli do czynienia ze spadającymi ratami kredytowymi".

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podwyższyła stopy procentowe po raz 10. z rzędu – tym razem o 50 pb, do 6,5% w przypadku głównej stopy referencyjnej. Przeczytaj artykuł: Wzrost stóp procentowych i rat kredytów >>>

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że na najbliższe dwa lata rząd przygotował program pomocy dla kredytobiorców. Są to wakacje kredytowe oraz Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

"Wierzę, że to dobry instrument dla polskiej rodziny. Prawo i Sprawiedliwość - zgodnie z naszą dewizą wiarygodności - zrealizowało kolejną obietnicę" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Wakacje kredytowe już ruszyły. Od dziś, tzn. 29 lipca możemy składać w banku wnioski o ustawowe wakacje kredytowe. Polegają one  polega na tym, że możemy zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego przez osiem miesięcy (4 raty w 2022 r. i 4 raty w 2023 r.). Spłata raty zostaje przesunięta w czasie, od wakacji kredytowych nie ma żadnych odsetek. Z wakacji kredytowych mogą skorzystać Ci, którzy mają kredyt hipoteczny w złotówkach i jest on przeznaczony na własne cele mieszkaniowe. Ponadto z wakacji kredytowych można skorzystać jeszcze przed odbiorem mieszkania (budynek jest jeszcze w trakcie budowy, a płatność jest wypłaca deweloperowi w transzach). Czyli nie musimy mieć wypłaconego całego kredytu hipotecznego, by skorzystać z wakacji kredytowych, jeśli pozostałe warunki są spełnione.

"Dlatego szczególnie apeluję do tych, którzy chcieliby skorzystać z czterech rat wakacji kredytowych, aby składali wnioski nawet dzisiaj" - podkreślił premier Morawiecki na piątkowej konferencji.

Warto też wiedzieć, że włączenie wakacji kredytowych przy umowie kredytu hipotecznego nie będzie odnotowane w BIK jako opóźnienie w spłacie.