Nowe podatki od nieruchomości w 2023 i spadek cen najmu?

2022-11-10 16:15
Rynek mieszkaniowy
Autor: GettyImages Rząd zapowiada poprawę na rynku mieszkaniowym

Prezes PIS przedstawił kilka pomysłów, jak rząd chce poprawić sytuację na rynku nieruchomości w Polsce. Wśród nich usprawnienie pozyskiwania działek pod budowę, tanie kredyty, znaczący podatek od wynajmu i sprzedaż mieszkań komunalnych za niską cenę.

Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu podczas spotkania z mieszkańcami Ostródy mówił m.in. o problemie z dostępnością mieszkań w Polsce. Prezes PiS ma pomysł, jak poprawić sytuacje na rynku nieruchomości i rozwiązanie problemu mieszkalnictwa. Podczas spotkania przyznał, że program Mieszkanie Plus się nie sprawdziło. Jak zaznaczył opór ze strony deweloperów okazał się zbyt mocny. Rząd się nie zniechęca i działa dalej, tak aby w Polsce mieszkanie było prawem. Do tematu mieszkalnictwa należy więc podejść kolejny raz.

Samorządy nie chcą przekazywać gruntów

Zdaniem prezesa PiS "niektóre samorządy odmawiają sprzedaży gruntów z powodów czysto politycznych, niektóre być może także z innych, bo wiadomo, że przydział działek budowlanych i brak planów zabudowy w bardzo wielu samorządach to jest wielkie źródło korupcji". Według prezesa PiS aby temu zaradzić, "trzeba dać ostateczny termin" przygotowania planów zagospodarowania, po którym to władze rządowe "będą ustalały arbitralnie plany zabudowy".

Mieszkanie na kredyt, ale z pełną własnością

Bardzo ważną i trudną kwestią jest "tani kredyt".  Pieniądze były przez 30 lat coraz tańsze, a teraz kredyty są rekordowo drogie. Ta sytuacja może się utrzymać wiele lat. "Trzeba będzie wymyślić jakiś – to, co mówię, jest pewną przenośnią, proszę nie traktować tego dosłownie - substytut pieniądza, który by mógł funkcjonować na dużo niższym oprocentowaniu, żeby ludzie mogli za te mieszkania płacić".

Jak powiedział Kaczyński "mieszkania pod wynajem nie bardzo rządowi wychodzą. Ludzie chcą mieć własność. Metoda austriacka, którą chciał zastosować rząd, czyli wynajem wraz z wykupem, przy czym to by trwało około 20-30 lat - Polaków nie interesuje. Ludzi interesuje przede wszystkim to, żeby mieszkanie, nawet z kredytem na wiele lat, było własnością."

Kwestie finansowe trzeba koniecznie uporządkować. Do tego kwestia zastosowania tanich, ale efektywnych i szybkich metod budowy, znalezienia środków większych niż dotychczas na uzbrojenie terenu. To wszystko razem, według Kaczyńskiego, powinno się złożyć na możliwość realizacji planu, gdzie tych mieszkań będzie w Polsce dużo więcej. "W tym roku będzie rekord mieszkań - liczy się, że to będzie 270 tys. mieszkań, jednak większość z nich to jest lokata kapitału, mieszkania są niezamieszkałe, i tu pojawia się pytanie czy takich mieszkań nie opodatkować?".

Sposób na spadek cen najmu - podatek od pustego mieszkania

Zdaniem Kaczyńskiego problem z dostępnością mieszkań mógłby rozwiązać "znaczący podatek" od wynajmu, co miałoby spowodować spadek cen wynajmu mieszkań. Na czym polega ten pomysł? Prezes chce opodatkować każde mieszkanie, które stoi puste. Niekoniecznie musi być to mieszkanie kupione jako inwestycja, może to być również odziedziczona nieruchomość

- Jest pytanie, czy takich mieszkań nie opodatkować. Nie chcesz wynajmować, to będziesz od tego majątku płacił znaczący podatek – powiedział podczas spotkania Kaczyński.

Więcej na ten temat przeczytasz: Będzie podatek od pustego mieszkania? Nie chcesz wynająć pustego mieszkania, to zapłacisz!

Jednak jak podkreślił Kaczyński "wynajmem rząd nie poprawi sytuacji na rynku mieszkaniowym,". 

Sprzedaż mieszkań komunalnych za niską cenę

Według Kaczyńskiego sprawa sprzedaży mieszkań komunalnych za bardzo niską cenę tym, którzy je zajmują - to dla rządu pomysł na rozważenie. Jak zaznaczył "Tu trudność leży w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał wyraźnie stwierdził, że własność samorządu podlega takiej samej ochronie jak każda inna własność, w związku z tym jakieś wymuszanie sprzedaży byłoby naruszaniem prawa własności.