Ależ posiadłość! Luksusowy dom z basenem, fontanną w podwarszawskiej miejscowości
Klimat podwarszawskiej miejscowości urzekł małżeństwo z dziećmi, które postanowiło wybudować na jej skraju swój dom marzeń. Zaprojektowała go pracownia Exterio współtworząca Grupę Hola.
Autor: Yassen Hristov
Plan był prosty. Zamiast inwestować w drogą działkę lub mieszkanie w Warszawie, małżeństwo postanowiło zamieszkać na obrzeżach stolicy, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na podniesienie standardu domu. Nie bez znaczenia były też walory otoczenia - spokojna, zielona okolica, czyste powietrze i dostępne z pierwszej ręki owoce i warzywa z ekologicznych upraw, z których znana jest okolica.
Spis treści
- Dom o powierzchni użytkowej 374 m kw. z basenem
- Wykończenie z najwyższej półki
- Luksusowy dom - rozkład pomieszczeń
- Zieleń, ekologia i oszczędzanie
Dom o powierzchni użytkowej 374 m kw. z basenem
Plan był prosty. Zamiast inwestować w drogą działkę lub mieszkanie w Warszawie, małżeństwo postanowiło zamieszkać na obrzeżach stolicy, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na podniesienie standardu domu. Nie bez znaczenia były też walory otoczenia - spokojna, zielona okolica, czyste powietrze i dostępne z pierwszej ręki owoce i warzywa z ekologicznych upraw, z których znana jest okolica.
Mając do dyspozycji niewielką działkę, architekci zaproponowali maksymalne wykorzystanie jej powierzchni, planując dom o powierzchni użytkowej 374 m kw. z zewnętrznym basenem w ogrodzie.
- Naszą ideą było stworzenie w tym miejscu nowoczesnego budynku, zapewniającego dużej rodzinie komfortowe warunki do życia i wypoczynku - mówią autorzy architekt Marcin Klukowski oraz Monika Bronikowska i Adam Bronikowski z warszawskiej pracowni Exterio, współtworzącej Grupę Hola.
Wykończenie z najwyższej półki
- Projektując rezydencję pamiętaliśmy jednocześnie, żeby nie zdominować spokojnej, wiejskiej okolicy o niskiej zabudowie - dodaje arch. Marcin Klukowski. - Dlatego o tym, że jest to luksusowy i nietuzinkowy obiekt, świadczą w dużej mierze dopracowane detale i użyte przy jego budowie wysokiej jakości materiały.
Na parterze gładka płaszczyzna ścian z wielkoformatowych spieków kwarcowych w jasnej i szarej kolorystyce, staje się doskonałą sceną dla gry światła. Wnętrza dodatkowo rozjaśniają odbijające światło posadzki z gresu i białych płyt betonowych.
Rozłożystą formę domu skomponowano z kilku przenikających się brył poprzecinanych horyzontalnymi liniami gzymsów. W jego centralnej części zaplanowano zielony dziedziniec, który funkcjonalnie dzieli przestrzenie pomieszczeń.
Luksusowy dom - rozkład pomieszczeń
Na parterze, po lewej stronie, znajduje się garaż oraz sypialnia rodziców z garderobą, łazienką i wyjściem na ogród. Przestrzeń dzienną tworzy jedno wysokie pomieszczenie, doświetlane dodatkowo przez pasmowe okna umieszczone nad zadaszeniami tarasów. W środkowym punkcie znajduje się kominek w postaci masywnego bloku, który oddziela część kuchenną od wypoczynkowej.
Na piętrze zaprojektowano cztery pokoje dziecięce ze wspólną przestrzenią do zabawy oraz łazienką. Każdy pokój posiada dostęp do własnego tarasu.
Efekt przenikania się elewacji frontowej i znajdującej się od strony ogrodu, uzyskano poprzez zaprojektowanie przeszklonego wejścia, holu wejściowego i widoku na wewnętrzny, zielony dziedziniec, którego podświetlane wieczorami rośliny widoczne są niemal z każdego pomieszczenia. Dzięki temu dom staje się miejscem, gdzie granice między wnętrzem a otoczeniem zacierają się, tworząc spójną przestrzeń.
Zieleń, ekologia i oszczędzanie
Zadaszone, przestronne tarasy stwarzają wiele możliwości do aranżacji przestrzeni i są wygodnym miejscem do spędzania wolnego czasu. Wciągają zieleń do środka domu oraz zapewniają jego mieszkańcom schronienie przed deszczem i palącym słońcem. Od tej strony znajduje się też basen, który wieczorem można zamienić w podświetlaną, delikatnie szumiącą fontannę, widoczną z wnętrza domu.
Budynek pozyskuje energię z OZE. Zasilany jest panelami fotowoltaicznymi, którymi pokryto niemal cały dach oraz powietrzną pompą ciepła, która ogrzewa i chłodzi pomieszczenia w całym domu. Za optymalne wykorzystanie energii elektrycznej odpowiada system nowoczesnej instalacji elektrycznej smart home.
Listen on Spreaker.