| muratordom.pl » Wnętrza » Przedpokoje » Przedsionek do wielu zadań: chroni dom przed zimnem, zapobiega przeciągom, sprzyja porządkowi

Przedsionek do wielu zadań: chroni dom przed zimnem, zapobiega przeciągom, sprzyja porządkowi

Czy wydzielony przedsionek jest konieczny? A może wystarczy, jeśli drzwi wejściowe będą prowadziły do holu albo wprost do pokoju dziennego? To pytania, jakie często zadają sobie budujący dom.

Przedsionek to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie usytuowane między drzwiami wejściowymi i drzwiami prowadzącymi do części mieszkalnej domu.

Pełni on rozmaite funkcje: chroni wnętrze domu przed zimnem z zewnątrz, zapobiega przeciągom, można tam zostawić zabłocony wózek, mokre buty i parasole, a także niekrępująco przyjąć listonosza i inkasenta. Warto więc zadbać o to, aby był wygodny. 

Według przepisów...

W naszej strefie klimatycznej przedsionek jest nieodzowny. Wejście do budynku należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza, stosując przedsionek lub kurtynę powietrzną.

Praktycznie

Przedsionek w domu nabiera znaczenia zimą, zwłaszcza przy –20°C. Pozwala utrzymać w domu stabilną temperaturę: ogranicza wtargnięcie do wewnątrz zimnego powietrza i ucieczkę ciepła z domu. Najlepiej, jeśli jest to pomieszczenie ogrzewane, ale może tam być temperatura o parę stopni niższa niż w pozostałych pomieszczeniach.  

Węzeł komunikacyjny

Z przedsionka wchodzi się do holu lub wprost do pokoju dziennego. Ale często nie jest to jedyna funkcja komunikacyjna tego pomieszczenia.
Jeśli dom ma bezpośrednie połączenie z garażem, drzwi do niego najczęściej usytuowane są w przedsionku.
Często z przedsionka wejść można do pomieszczeń gospodarczych. Dzięki temu będąc na zewnątrz domu, można skorzystać z pomieszczenia gospodarczego, bez wchodzenia do mieszkalnej części, zwłaszcza gdy będziemy w schowku przechowywać narzędzia ogrodnicze, wózek dziecięcy, hulajnogę.
Z przedsionka może też prowadzić wejście do poczekalni gabinetu, gdzie przyjmuje się pacjentów czy interesantów, albo do wydzielonego mieszkania.

Autor: Mariusz Bykowski

Hol wielozadaniowy

Autor: Andrzej Szandomirski

Hol wielozadaniowy

Strefa przejściowa...

Przedsionek pozwala otworzyć drzwi domu, nie ukazując jednocześnie jego wnętrza. Wizyta listonosza czy inkasenta w przedsionku nie zakłóci naszej prywatności.
Jeśli wejście do domu widoczne jest z ulicy, każde otwarcie drzwi ukazuje dom od środka. Przedsionek jest wtedy wizualną barierą: chroni zacisze domowe przed okiem wścibskich przechodniów. 

Wygodny

Przedsionek  może mieć różną wielkość. Minimalne wymiary zależą od:
- zastosowanych drzwi i kierunku ich otwierania,
- tego, z jakimi pomieszczeniami przedsionek jest połączony,
- funkcji, jakie ma on spełniać.

Jeśli jego rola będzie ograniczona tylko do ochrony wnętrza domu przed zimnem, nie musi być duży.
Ale jeśli chcemy w nim umieścić głęboką szafę lub zależy nam na miejscu na ustawienie wózka dziecięcego czy inwalidzkiego, pomieszczenie powinno być obszerne.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Przedpokój otwarty na pokój dzienny. Jak połączyć...

Przedpokój i pokój dzienny to dwie odrębne strefy. Różne wnętrza łączą odpowiednie...

Jak urządzić mały przedpokój? 3 aranżacje wnętrz

Trzy wersje tego samego przedpokoju. Każda dostosowana do potrzeb mieszkańców - starszych osób,...

Efektowna ściana w przedpokoju. Stylowy szablon

Stare stylowe meble potrzebują odpowiedniej oprawy. Złoty wzór na bordowej ścianie w przedpokoju...

Jak efektownie i komfortowo zaplanować i...

Moda na przestronne wielofunkcyjne przestrzenie zagościła również w strefie wejścia. Sprzyja wygodzie...

Wygodny przedsionek, czyli małe wnętrze na dużo...

W dobrze zaplanowanym przedsionku nie będzie cię denerwował widok poupychanych butów i kurtek, a...

Pomysły na przedpokój - 13 wyjątkowych inspiracji...

Urządzić ładnie przedpokój to nie lada sztuka. Aby aranżacja przedpokoju była udana, ważny jest...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.