| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dla dzieci » Urządzanie pokoju dziecka. Jak dobrać podłogę, oświetlenie i meble?

Urządzanie pokoju dziecka. Jak dobrać podłogę, oświetlenie i meble?

Poznaj zasady, dzięki którym z głową urządzisz pokój dziecka. Podpowiadamy, najlepiej usytuować pokój dziecięcy, jakie wybrać materiały wykończeniowe i jakie wyposażenie wnętrz będzie praktyczne i bezpieczne. Zobacz proste sposoby na pokój, który na pewno spodoba się twojemu dziecku.

Który pokój w domu przeznaczyć na pokój dziecka?

Przed tym dylematem staje wielu rodziców. Czasem decyduje za nas liczba pokoi (w mieszkaniu dwupokojowym wybór jest ograniczony). Gdy układ mieszkania pozwala na otwarcie kuchni na większy pokój, wówczas należy on siłą rzeczy do rodziców.

Zdarza się jednak, że rodzice pozostawiają większy pokój dziecku, aby miało dużo miejsca do zabawy, nauki i wypoczynku. Taki wybór opiera się na błędnym założeniu, że dziecko w zabawie ogranicza się wyłącznie do swojego pomieszczenia. Tymczasem w większości domów lubi się ono bawić w całym mieszkaniu, a zapracowani rodzice wieczorami chętnie spędzają ze swoją pociechą czas. Na ogół łatwiej też przyjmuje się gości w dużym pokoju. Dorosłym powinna zatem przypaść większa przestrzeń.

W mieszkaniu wielopokojowym są większe możliwości wyboru. Najlepiej byłoby przeznaczyć dla dziecka słoneczny pokój, ale nie jest to najważniejsze, ponieważ spędza ono sporo czasu na powietrzu. Warto natomiast zwrócić uwagę na komunikację wewnątrz mieszkania. Małe dziecko powinno mieszkać blisko sypialni rodziców. Starsze natomiast lubi pewną izolację. Odgłosy rozmów dorosłych i telewizora nie przeszkadzają, gdy pokój dziecka nie przylega bezpośrednio do salonu.

Przeczytaj również:

Autor: Marcin Czechowicz

Zarówno w pokoju dziewczynki, jak i w pokoju chłopca istotnym elementem jest łóżko

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak wykończyć podłogę w pokoju dziecka?

Podłoga owinna być wyłożona materiałem umożliwiającym łatwe utrzymanie higieny. Lepiej, aby był to parkiet czy panele, a nie puszysta wykładzina dywanowa. Przy łóżku i w miejscu, gdzie dziecko się zwykle bawi, zawsze można położyć dywanik. Wykładzina na całej powierzchni może komplikować sprzątanie, a u alergików bywa wykluczona.

Jak wykończyć ściany w pokoju dziecka?

Ściany malujemy w kolorze zharmonizowanym z wnętrzem, farbą ekologiczną nieścieralną. Jeśli wybierzemy tapety, to dobrze mieć wystarczający zapas, na wypadek gdyby fragment uległ zniszczeniu. Pamiętajmy, że tradycyjne “dziecięce” motywy na tapecie czy tkaninach nie rosną razem z dzieckiem i za jakiś czas będziemy musieli je wymienić.

Zobacz film: Jak urządzić pokój dziecięcy w stylu safari

Jak dobrać meble do pokoju dziecięcego?

Pokój niemowlaka nie wymaga skomplikowanych mebli. Stolik do przewijania nie jest niezbędny - miękką matę można położyć na szerokiej komodzie. Małe dziecko potrzebuje przede wszystkim bezpiecznego łóżeczka. Kiedy z niego wyrośnie, trzeba je będzie zmienić. Szafy, komódki i półki posłużą dłużej.

Pamiętajmy, że proste, neutralne w kolorach wyposażenie łatwiej przechodzi metamorfozy związane z rozwojem dziecka i jego zmienia- jącymi się potrzebami. Pierwsze meble wystarczą na kilka lat, potem trzeba je wymienić albo przerobić - przemalować, inaczej zestawić.

Kiedy pokój spodoba sie dziecku?

Kiedy dziecko rośnie i zaczyna przejawiać zainteresowanie estetyką i urządzeniem swojego pokoju, nadchodzi moment kompromisu pomiędzy tym, co chciałoby mieć (a często zmienia się to z każdą wizytą w sklepie), oraz gustem i możliwościami finansowymi rodziców. Warto sprawić dziecku coś, o czym marzy i wcale nie musi się to wiązać z wielkimi wydatkami.

Czym różni sie pokój dla dziewczynki od pokoju dla chłopca?

Pokój dziewczynki na ogół różni się od pokoju chłopca. Rzecz jednak nie w tym, żeby pokój dziewczynki był słodki, a chłopca przypominał poligon. Inne są motywy przewodnie i dekoracje. W obu przypadkach ważnym elementem jest łóżko. Musi ono być przede wszystkim wygodne. O tym, czy będzie metalowe z baldachimem, czy proste drewniane, zdecydować trzeba razem z dzieckiem. Równie ważne jest miejsce do nauki, które powinno zostać wydzielone na stałe. Aby dziecko mogło utrzymać porządek, należy zapewnić mu odpowiednią liczbę szafek, koszy i półek na zabawki, książki oraz ubrania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia?

Oświetlenie jest ważne już wówczas, gdy dziecko jest niemowlęciem. Przyda się możliwość regulacji oświetlenia górnego. Niewielka lampka nocna potrzebna jest, kiedy dziecko zasypia i gdy chce posłuchać przed snem bajek lub poczytać. Przy biurku lub stoliku konieczna jest lampa dobrze oświetlająca miejsce pracy.

Jakie dekoracje zastosować w pokoju dziecka?

Trzeba postępować ostrożnie z ilością dekoracyjnych elementów. Natłok kolorów na meblach i tkaninach spotęgowany jeszcze bogactwem barwnych zabawek może być męczący i stwarzać wrażenie chaosu. O ile zabawek nie dobiera się pod kątem barwnej aranżacji pokoju, o tyle ściany, zasłony, rolety i meble warto zharmonizować. Dzieci mają swoich ulubionych bohaterów książek, filmów i komiksów. Aby ułatwić sobie życie, a dzieciom nie odmawiać prawa do zmian dekoracji, można zastosować tablice korkowe czy wybrać inne miejsce do eksponowania ulubionych postaci, przypinania plakatów i własnych rysunków.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak dobrać dodatki do pokoju dzieciecego?...

Zobacz co powinieneś wiedzieć o tworzeniu wystroju pokoju dziecięcego. Pomyśl o praktycznych i funkcjonalnych...

Tapicerowany zagłówek do łóżka. 10 modnych...

Miękki zagłówek do łóżka to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w sypialni, ale nie...

Pokój dziecięcy na poddaszu. Jak urządzić miejsce...

Ciemny, nieużytkowy strych zmienił się w przestronny pokój dziecięcy. Na poddaszu zagospodarowano nie...

Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu? 14...

Urządzenie pokoju dziecka na poddaszu to spore wyzwanie dla rodziców. Szczególnie, gdy skosy są...

Pokój dla chłopca - kreatywny i niebanalny....

Podczas urządzania pokoju chłopca najważniejsze powinno być jego hobby. W zależności od tego, czy Twój...