| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Czy wszystkie płytki ceramiczne można układać na podłodze?
Ile materiału wykończeniowego będzie ci potrzebne?

Czy wszystkie płytki ceramiczne można układać na podłodze?

Płytki ceramiczne nie przestają być popularne podczas wykańczania wnętrz. Ale czy wszystkie płytki ceramiczne nadają się do położenia na podłodze? I czy wiesz, jak wybrać gatunek oraz obliczyć ilość płytek ceramicznych? Przekonaj się, jak poprawnie to robić, abyś nie był stratny.

Murator pomaga

Podczas budowy domu, remontu mieszkania lub wykańczania wnętrz jedną z najbardziej newralgicznych kwestii jest dobór odpowiednich materiałów oraz - w następnym etapie - zgromadzenie wystarczającej ilości tychże. Nie można sobie pozwolić, żeby w trakcie pracy zabrakło kilku cegieł czy płytek ceramicznych. Często bowiem owe materiały zamawiane są z wyprzedzeniem i ich dobranie może oznaczać przestój w pracach.

Jakie płytki na podłogę, a jakie na ściany?

Najłatwiej wybrać płytki z jednej serii (kolekcji) opracowanej przez producenta. Mamy wtedy pewność, że te na podłogę i te na ściany będą do siebie pasowały. Wszystkie płytki ceramiczne możemy położyć na ścianie, ale nie wszystkie nadają się na podłogę. Podłogowe (terakota, gres) mają określoną przez producenta klasę ścieralności. Do łazienki ogólnej, do której wchodzi się w butach, trzeba wybrać płytki III lub IV klasy ścieralności. Do łazienki przy sypialni wystarczy II klasa. Warto zwrócić uwagę, aby nie były bardzo śliskie. Producenci stosują piktogramy informujące o właściwościach płytek. Bez kłopotu zorientujemy się, które są przeznaczone na podłogę i antypoślizgowe. Na opakowaniach znajduje się również oznaczenie kalibracji, które informuje o możliwych różnicach wymiarów płytek. Podany jest ich nominalny wymiar i odstępstwo od niego: +1 to płytka o milimetr większa, –2 – o dwa milimetry mniejsza. Kupując dwa rodzaje płytek ceramicznych, na przykład w dwóch kolorach, trzeba wybrać tę samą kalibrację. Jeśli nam ich zabraknie, dokupując, upewnijmy się, że ton jest ten sam co na poprzedniej partii. Określa się go różnie – literami, cyframi – ważne jest, żeby na pudełku w rubryczce TON był dokładnie ten sam symbol.

Autor: Andrzej Szandomirski

Zanim podamy liczbę konkretnego rodzaju płytek do zamówienia, musimy się dowiedzieć, jak są pakowane

Jak obliczyć ilość materiału?

Aby określić liczbę potrzebnych płytek, musimy obliczyć w metrach kwadratowych wszystkie powierzchnie, które zamierzamy nimi wykończyć. Do tej liczby musimy dodać zapas uwzględniający straty wynikające ze sposobu ułożenia – około 15%. Aby podać liczbę konkretnego rodzaju płytek do zamówienia, musimy się dowiedzieć, jak są pakowane. Zwykle sprzedawcy nie dekompletują paczek, dlatego obliczoną wcześniej ilość uwzględniającą zapas przeliczamy na liczbę paczek. Dekory są sprzedawane na sztuki. Liczbę potrzebnych sztuk określimy, mierząc w metrach odcinki, na których będą układane, następnie dzieląc przez długość dekoru. Pamiętajmy, aby uwzględnić zapas. Jak duży on będzie, zdecyduje wzór na dekorze i związane z tym możliwości wykorzystania odpadów z cięcia.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...

Nowoczesne podłogi laminowane - ciepłe, modne i...

Panele podłogowe wyrosły już z roli taniej imitacji parkietu. Dziś posadzki laminowane zadziwiają wzornictwem...

Pielęgnacja i mycie podłogi. Jak czyścić podłogi...

Mycie podłogi drewnianej, paneli, płytek, czyszczenie wykładziny i dywanów. Przeraża cię tempo w jakim...

Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Okładziny ceramiczne powstają z mieszaniny gliny, piasku oraz uszlachetniających dodatków mineralnych....

Wykładziny dywanowe. Jak dobrać wykładzinę do...

Planując wykończenie podłogi wykładziną dywanową sprawdź, w którym pomieszczeniu, która...