Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Porównujemy schody drewniane i żelbetowe. Które schody są cichsze, tańsze, bezpieczniejsze?

Porównujemy schody drewniane i żelbetowe. Które schody są cichsze, tańsze, bezpieczniejsze?

Schody to dość kosztowna inwestycja. Dlatego dobrze przemyśl ich wybór. Skorzystaj z naszych wskazówek. Porównujemy schody drewniane i żelbetowe. Sprawdź, które schody są bezpieczniesze, cichsze i tańsze. Podpowiadamy, jakie schody sprawdzą się w małym, a jakie w dużym wnętrzu i na jakim etapie budowy trzeba je montować.

Poszczególne kondygnacje domu można łączyć ze sobą na dwa sposoby – wykonując schody żelbetowe lub zamawiając drewniane. Zaletą schodów żelbetowych jest to, że można z nich korzystać już podczas budowy. Wykonane w stanie surowym domu mogą służyć fachowcom wykańczającym wnętrza do swobodnej komunikacji między poziomami domu. Zbudowane na tym etapie nie są bardzo drogie. Później można je wykończyć praktycznie każdym materiałem. Schody drewniane z kolei mogą mieć dowolny kształt, montuje się je w ciągu około dwóch dni, mają estetyczny wygląd i od razu po zamontowaniu można po nich chodzić. Jak widać, wybór nie jest prosty, przyjrzyjmy się więc im z bliska.

Schody

Schody

Schody żelbetowe

Schody żelbetowe mogą być monolityczne lub prefabrykowane.

Schody monolityczne wykonuje się w całości na budowie z prętów zbrojeniowych oraz betonu o wytrzymałości na ściskanie nie mniejszej niż 20 MPa. Schody prefabrykowane przywozi się na budowę jako gotowe elementy (najczęściej drobnowymiarowe, np. pojedyncze stopnie wspornikowe), które betonuje się w uprzednio przygotowanych specjalnych bruzdach ściennych. Ich elementami nośnymi są belki albo płyty.

Budowa schodów żelbetowych, zwłaszcza tych monolitycznych, musi być zaprojektowana już na etapie stanu surowego, łączy się je bowiem z konstrukcją domu (ze stropu bądź ze ścian trzeba wypuścić dodatkowe zbrojenie, które później należy powiązać ze zbrojeniem płyty biegowej lub belek nośnych schodów). Nawet jeśli adaptację poddasza i budowę schodów odkłada się na później, zbrojenie także musi być przygotowane.

Budowa schodów żelbetowych nie jest zbyt skomplikowana, jednak dość czasochłonna. Po ich wykonaniu trzeba odczekać kilka dni, zanim będzie można na nie wejść, przez pierwsze dwa tygodnie wymagają nawilżania. Trudniej też buduje się schody o skomplikowanych kształtach. Jedne z ważniejszych zalet schodów żelbetowych to ich masywna budowa, duża wytrzymałość oraz ognioodporność.

Schody drewniane

Schody drewniane mają konstrukcję samonośną, nie wymagają dodatkowych przygotowań konstrukcyjnych. Wykonuje się je w zakładzie na indywidualne zamówienie, na które trzeba czekać kilka tygodni. Odpowiednio docięte elementy są przywożone na budowę i tam składane w całość.

Schody z drewna można zaprojektować w dowolnym momencie. Montuje się je najczęściej na etapie prac wykończeniowych – już po ułożeniu posadzek na obu kondygnacjach (w przeciwnym razie drewno mogłoby chłonąć wilgoć technologiczną).

Schodami drewnianymi można zastąpić schody żelbetowe bez dodatkowych obliczeń konstrukcyjnych. Drewno dobrze sprawdza się w konstrukcjach krętych, opartych na słupach nośnych lub w schodach modułowych.

Po pierwsze - dopasowanie schodów

Schody żelbetowe zajmują sporo miejsca, najczęściej więc projektuje się je w wydzielonej klatce schodowej lub holu. Wybudowane w niewielkim wnętrzu będą je przytłaczać. Jeśli w domu nie ma klatki schodowej, a hol jest niewielki, najlepiej umieścić je w centralnym miejscu lub przy ścianie większego pomieszczenia.

Schody drewniane, dzięki temu, że zwykle zamawia się je na etapie wykańczania domu, łatwiej dopasować do określonego wnętrza - odpowiednio dobrane np. ażurowe, mogą sprawiać wrażenie lekkich nawet w niewielkiej przestrzeni.

Większość producentów schodów drewnianych dysponuje katalogami z gotowymi projektami, z których możemy wybrać odpowiedni dla nas typ. Nawet jeśli pierwotnie nie planowaliśmy budowy schodów, te drewniane można dostawić w każdym momencie.

Po drugie - bezpieczeństwo schodów

Dzięki prostej, masywnej budowie schody żelbetowe uważa się za bezpieczniejsze niż drewniane. Nawet jeśli są zabiegowe, ich stopnie są dość szerokie.

Schody drewniane, zwłaszcza te ażurowe, są mniej bezpieczne - zbyt dalekie wsunięcie stopy grozi upadkiem. Za bezpieczne uważa się drewniane schody wspornikowe, które są zawsze pełne - z podstopniami.

Schody wykonane z drewna często wykańcza się powłoką lakierniczą, która może powodować, że ich powierzchnia będzie śliska. Wówczas rozwiązaniem jest montaż na stopniach elementów antypoślizgowych, np. listew aluminiowych.

Materiały wykończeniowe. Jakie materiały wykończeniowe są łatwe do czyszczenia

Czystość jest na topie. Sprzyja jej wnętrzarska moda. Podpowiadamy, jakie materiały posadzkowe są...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Podłoga z paneli. W roli głównej panele winylowe

Podłoga to element wykończenia wnętrz, która powinna być przede wszystkim mocna, trwała oraz efektowna...

Przykładowe aranżacje salonu ze schodami. GALERIA...

Schody w salonie to dla jednych sposób na urozmaicenie aranżacji salonu, dla drugich - przeszkoda w...

Nowy sposób na starą podłogę

Nowoczesne farby i specjalne akcesoria pozwalają stworzyć na podłodze prawdziwe dzieła sztuki. Pamiętaj...

Dobrze przemyślane projektowanie schodów...

Wielką sztuką jest stworzenie schodów drewnianych pasujących zarówno do wnętrza klasycznego,...

Cena paneli podłogowych - od czego zależy? 5...

Klasa ścieralności paneli, klasa użyteczności, grubość, struktura – oto, co wpływa na cenę paneli...

Czas na schody modułowe w aranżacji wnętrz

Schody modułowe są lekkie i szybkie w montażu. Swoją ciekawą formą i ażurowością przyciągają zainteresowanie...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.