| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » TEST żarówek energooszczędnych. Która świetlówka najszybciej się zapala i pobiera najmniej prądu?

TEST żarówek energooszczędnych. Która świetlówka najszybciej się zapala i pobiera najmniej prądu?

Sprawdziliśmy rzeczywiste parametry świetlówek energooszczędnych, które zastępują w naszych domach tradycyjne żarówki. Sprawdź, która świetlówka najszybciej się zapala, która pobiera najmniej mocy i która daje przyjemne dla oka ciepłe światło.

Jakie żarówki zostały przetestowane?

Do testów wybraliśmy dziewięć świetlówek energooszczędnych. 8 z nich kupiliśmy w markecie budowlanym.

Jedna, najtańsza świetlówka, została kupiona przez Internet i pochodzi z prywatnego importu z Wielkiej Brytanii, gdzie jest sprzedawana w sklepach sieci Tesco. Dodajmy, że jest to najtańsza dostępna opcja, choć cena żadnej z pozostałych żarówek nie przekracza 16 zł.

Która żarówka najszybciej się zapala, a która najwolniej?

Producenci zgodnie deklarują, że ich wyroby osiągają w czasie minuty 60% docelowej jasności. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić rodzaj wyścigu, zapalając jednocześnie wszystkie testowane wyroby.

Po starcie wszystkie badane świetlówki rozjaśniały się systematycznie w podobnym tempie. Wyraźnie odstawała od nich tylko Polux Platinum, która także po 30 i 60 s świeciła wyraźnie słabiej od konkurentek. Trzeba przyznać, że po kilkakrotnym użyciu sytuacja się poprawiła, ale i tak ta świetlówka pozostała „wolniejsza” od innych.

Która żarówka energooszczędna zjada najmniej prądu?

Jednym z głównych celów stosowania żarówek energooszczędnych jest zmniejszenie poboru prądu. Często spotyka się także opinię, że świetlówki zapewniają mniejsze zużycie energii tylko wtedy, jeśli stosuje się je, zapalając na dłużej, bo w chwili startu pobierają znacznie więcej energii, niż wynosi ich deklarowana moc. Dlatego zmierzyliśmy pobór mocy w pierwszej sekundzie po włączeniu i po minucie działania produktu.

Okazuje się, że mit o wielkim poborzemocy na starcie nie jest prawdziwy. Owszem, niektóre nasze zawodniczki startowały z poziomu wyższego niż deklarowany (Philips Tornado niemal z dwa razy wyższego), ale i tak był on o ponad połowę niższy niż tradycyjnej żarówki, która osiągnęła od razu pełną moc 103,7 W.

Która żarówka daje najprzyjemniejsze dla oka światło?

Problemem energooszczędnych żarówek jest także barwa emitowanego światła – proporcje kolorów składowych.

W kontrolowanych warunkach wykonaliśmy fotografie planu oświetlonego poszczególnymi świetlówkami przy tej samej przesłonie i czasie (przesłona: 11, czas: 10 s, czułość ISO: 100). Na planie, poza martwą naturą, umieściliśmy tablicę kontrolną kolorów. Dla porównania wykonaliśmy zdjęcie w warunkach studyjnych lampą halogenową (daylight), która daje światło bardzo zbliżone do słonecznego.

Okazało się, że wszystkie świetlówki, których producenci deklarowali dla nich barwę „ciepłą białą”, emitowały widmo przesunięte w kierunku zieleni w stosunku do wzorca. Znacząco obniżona była w widmie ilość barwy niebieskiej. Tradycyjna żarówka dała bardziej zrównoważone światło, z dużą ilością składowej barwy czerwonej.

Wyniki podane w materiale zostały uzyskane w teście konsumenckim, na pojedynczych, wybranych losowo produktach. Nie należy ich traktować jako wyników testów laboratoryjnych.

Oświetlenie wnętrz. Jak światłem naturalnym i sztucznym oświetlić pomieszczenia w domu?

Prawidłowe oświetlenie domu - salonu, kuchni, łazienki i gabinetu to gwarancja dobrego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowe technologie w oświetleniu: diody led, lampy...

Nowe rodzaje oświetlenia dają niedostępne dotychczas możliwości aranżacji wnętrz przy pomocy różnych...

Złe oznakowanie lamp LED. Zobacz jak odzyskać...

Na rynku polskim znalazły się nieprawidłowo oznakowane lampy LED. Błąd pojawił się w określeniu ilości...

Jak płacić mniej za światło? 4 sposoby na...

Dobrze oświetlone wnętrza dają nam poczucie bezpieczeństwa i wygodę użytkowania. Co zrobić, by mieć...

Pomysły na oświetlenie kuchni: na co zwrócić...

Prawidłowe oświetlenie kuchni sprawia, że praca staje się w niej łatwiejsza, a przebywanie znacznie...

Nowoczesne źródła światła w Twoim domu

Coraz chętniej wyposażamy swoje domy w oświetlenie LED. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego oświetlenia można...

Jakie znaczenie ma oświetlenie wnętrza? Poradnik...

Zobacz jak modnie zaaranżować oświetlenie wnętrza. Na co zwrócić uwagę w doborze barwy światła w...