| muratordom.pl » Wnętrza » Drzwi wewnętrzne » Drzwi przesuwne naścienne i chowane w kasecie. Montaż drzwi i sposoby otwierania

Drzwi przesuwne naścienne i chowane w kasecie. Montaż drzwi i sposoby otwierania

Gdy tradycyjne drzwi wewnętrzne zajmują zbyt dużo miejsca, lepiej montować drzwi przesuwne. Ten sposób otwierania drzwi, sprawdza się zarówno w małym pomieszczeniu, gdzie liczy się każdy centymetr, jak i w dużym, gdzie zwykłe drzwi utrudniałyby jego aranżację.

Drzwi przesuwne - inny sposób otwierania drzwi

Drzwi przesuwne wprowadzają zupełnie inny podział przestrzeni niż zwykłe drzwi. Przede wszystkim mogą być znacznie szersze – skrzydło drzwi rozwieralnych szerokości 100 cm zajmuje zbyt dużo miejsca po otwarciu, skrzydło przesuwnych może mieć nawet szerokość 150 cm. Gdy bardzo szerokie drzwi sięgają wysokości pomieszczenia, zdecydowanie zmieniają wnętrze – po ich otwarciu zamiast dwóch zyskujemy jedno przestronne pomieszczenie. Drzwi przesuwne otwierają się i zamykają, poruszając się wzdłuż linii ściany. Mogą się odsuwać na ścianę – i wtedy po otwarciu są widoczne – albo chować w kasecie. Można je zrobić na każdym etapie budowy domu. Sposób montażu zależy od tego, czy ściany już stoją, jak szeroki jest otwór drzwiowy oraz od tego, ile mamy miejsca na odsunięcie skrzydła drzwi.

Drzwi przesuwne naścienne

Skrzydło drzwi przesuwa się na wózkach jezdnych po prowadnicy (szynie), którą montuje się na ścianie nad otworem drzwiowym lub do sufitu (stropu). Podczas otwierania drzwi pozostają widoczne w jednym pomieszczeniu i pod tym względem niewiele różnią się od drzwi rozwieralnych. Wadą drzwi naściennych jest to, że przy ścianie, na którą się odsuwają, nie można ustawić żadnych mebli, oraz słaba izolacyjność akustyczna. Zalety to prosty montaż i niewysoki koszt.

Jako skrzydło drzwi przesuwnych naściennych możemy zastosować każde skrzydło drzwi bez zawiasów. Na ogół wybiera się skrzydło bezprzylgowe, choć czasami, gdy drzwi są dwuskrzydłowe, poleca się przylgowe. Szerokość skrzydła drzwi zależy od tego, jakie uchwyty zastosujemy do otwierania skrzydła. Jeśli uchwyt umieszczamy w płaszczyźnie skrzydła, musi być ono o mniej więcej 10 cm szersze niż planowany otwór – inaczej w czasie otwierania uchwyt będzie chował się za ścianą. Jeśli uchwyt będzie umieszczony w czole skrzydła, możemy odsunąć całe skrzydło, a wtedy jego szerokość może być równa szerokości planowanego otworu.

Montaż drzwi przesuwnych

Elementy do montażu drzwi przesuwnych najczęściej kupuje się w komplecie. Prowadnica najczęściej jest wykonana ze stopów aluminium albo ze stali, może być jedno- lub dwutorowa. Montuje się ją do ściany bezpośrednio albo za pomocą uchwytów kątowych. Materiał, z jakiego zrobiona jest prowadnica, dobiera się do ciężaru skrzydła. Wózki (rolki) umożliwiające przesuwanie skrzydła po szynie mają po dwa lub cztery koła wykonane ze stali albo z tworzywa sztucznego. Do jednego skrzydła zwykle stosuje się dwa wózki. Najlepiej sprawdzają się te z tarmonidu, czyli utwardzonego tworzywa sztucznego, które nie wyciera się w kontakcie z aluminium. Listwy maskujące prowadnicę mają zwykle szerokość kilkunastu centymetrów. Ościeżnica i opaski ją wykańczające są wykonane z tego samego materiału.

Autor: Andrzej Szandomirski

Prowadnicę drzwi naściennych maskuje się listwą wykonaną z tego samego materiału co skrzydło drzwi. Jest ona widoczna w jednym pomieszczeniu...

Autor: Andrzej Szandomirski

...w drugim drzwi wyglądają tak, jakby chowały się w ścianie

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Drzwi w kasecie. Sposób montażu drzwi

Drzwi, których skrzydła po otwarciu całkowicie chowają się w ścianie, najlepiej zaplanować na etapie projektu lub przynajmniej przed wzniesieniem ścian działowych. Do ich montażu służą specjalne systemy produkowane w rozmiarach dopasowanych do typowych skrzydeł drzwi i do ścian z różnych materiałów. Kasetę wyposażoną w prowadnicę z wózkami montuje się w otworze, a następnie osłania płytą gipsowo-kartonową lub tynkiem.

Gdy ściany działowe są już zbudowane, a chcielibyśmy, aby odsuwające się drzwi były niewidoczne, wystarczy skrzydło drzwi z prowadnicą przykryć dodatkową ścianką z płyt gipsowo-kartonowych. Skrzydło drzwiowe po otwarciu oraz prowadnica są wtedy niewidoczne. Zyskujemy też miejsce na zawieszenie obrazów czy ustawienie mebli pod ścianą. Jeśli zastosujemy dwie warstwy płyt gipsowo-kartonowych, drzwi będą bardziej wyciszone niż drzwi naścienne. Można również na istniejącą ścianę nałożyć kasetę, a następnie przykryć ją ścianką osłonową. To rozwiązanie jest droższe, ale zapewnia większą stabilność konstrukcji i dodatkowe wyciszenie.

Ścianka osłonowa może mieć szerokość drzwi, ale wówczas z jednej strony powstaje uskok o grubości skrzydła drzwi i osłaniającej je ścianki, który wynosi około 10 cm. Ścianka może być jednak również zbudowana na całej powierzchni ściany, wówczas tworzy z nią jedną płaszczyznę. Kasety mieszczące pojedyncze skrzydło dostępne są w wymiarach 60, 70, 80, 90 i 100 cm. W zależności od zastosowanych uchwytów otwór na pojedyncze skrzydło drzwi powinien być równy dwukrotnej szerokości skrzydła lub szerszy o 10 cm. System podwójny składa się z dwóch kaset połączonych górną prowadnicą. W dwóch kasetach, z których każda ma szerokość jednego skrzydła, chowają się skrzydła drzwiowe. Prowadnica łącząca skrzydła ma szerokość równą czterokrotnej szerokości skrzydła. Istnieje możliwość zastosowania w systemie podwójnym mechanizmu synchronicznego otwierania drzwi (przesuwając jedne drzwi, równocześnie otwieramy drugie). Otwór na podwójne drzwi przesuwne musi być równy czterokrotnej szerokości skrzydła lub szerszy o 10 cm. System zachodzący tworzy jedna kaseta, w którą mogą się chować dwa skrzydła drzwiowe rozsuwające się na dwie strony.

Autor: Daniel Rumiancew

Drzwi chowane w kasecie nie zabierają miejsca na ścianie, sprawdzą się zatem szczególnie w małych pomieszczeniach i w tych z ograniczoną do minimum komunikacją

Przeczytaj dodatkowo:
Czas na wiosenne porządki. Jak skutecznie i...

Sprzątanie domu nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Mycie okien i podłóg zwykle...

Jak zaprojektować przedpokój i drzwi, aby nie...

Projektując przedpokój i korytarz w domu, w którym mieszka osoba poruszająca się na...

Drzwi wewnętrzne pełne czy przeszklone? Do...

Drzwi wewnętrzne pełne stosujemy, aby zasłonić lub wyciszyć jakieś pomieszczenie w domu. Drzwi te znakomicie...

Wybór drzwi wewnętrznych. Co trzeba wiedzieć...

Dzielą nasz domowy świat. Mogą być najbardziej wyrafinowanym elementem aranżacji albo dyskretnie wtapiać się...

Przesłony zamiast drzwi

By nadać lekkości wnętrzu, zrezygnujmy z drzwi i zastąpmy je ciekawymi przesłonami.