| muratordom.pl » Prawo » Porady prawne » Stan deweloperski mieszkania. Co to oznacza, co obejmuje, na co zwrócić uwagę?

Stan deweloperski mieszkania. Co to oznacza, co obejmuje, na co zwrócić uwagę?

Standard wykończenia nowego mieszkania, określany jest jako stan deweloperski. Dowiedz się, co zastaniesz odbierając klucze do mieszkania w standardzie deweloperskim.

Czym jest stan deweloperski?

Definicja stanu deweloperskiego nie jest nigdzie jednoznacznie określona. Przy podpisywaniu umowy z deweloperem trzeba zawsze dokładnie ją przestudiować i dowiedzieć się w jakim standardzie otrzymamy mieszkanie. Takie informacje powinny się znajdować w jednym z załączników do umowy. Każdy deweloper może mieć własną definicję stanu deweloperskiego, ale w większości przypadków możemy założyć, że w nowym mieszkaniu znajdziemy:

  • drzwi wejściowe – klasy określonej w opisie technicznym. Trzeba mieć na uwadze, że nie będziemy mieć wpływu na ich kolor. Jest on narzucany z góry tak, aby pasował do wystroju korytarzy i tworzył spójną całość zgodny z wizją projektanta.
  • otynkowane ściany – ale coraz częściej można spotkać się również ze ścianami pomalowanymi na kolor biały. W łazienkach malowany jest tylko sufit, ale nie jest to duży problem. Deweloper zakłada, że większość inwestorów pokryje ściany glazurą.
  • posadzki wykonane z betonowej wylewki – będą stanowiły dobrą bazę pod dowolne wykończenie.
  • rozprowadzoną instalację elektryczną – z gniazdami, łącznikami, wyprowadzeniem pod podstawowe punkty świetlne oraz zainstalowanym domofonem (jeżeli nasza inwestycja posiada systemy kontroli dostępu do klatek). W mieszkaniu powinny się też znaleźć gniazda telefoniczne i gniazda umożliwiające podłączenie telewizji.
  • przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej - trzeba pamiętać o tym, że rury prawdopodobnie będą poprowadzone po ścianach. Chcąc podłączyć umywalkę, brodzik lub prysznic konieczne będzie ukrycie instalacji pod ścianką z płyty g-k. Tym samym zmniejszymy powierzchnię łazienki, co trzeba wziąć pod uwagę przy jej projektowaniu. W obecnie budowanych mieszkaniach, można spotkać łazienki tak małe, że każdy centymetr ma znaczenie. Nie należy wkuwać instalacji w ścianę, która oddziela nas od sąsiada. Ściany między lokalami są projektowane zgodnie z warunkami technicznymi i spełniają określone kryteria izolacyjności akustycznej. Wykonując w nich bruzdy, stworzymy mostki akustyczne, które spowodują, że sąsiad będzie znakomicie słyszał wodę płynącą w naszych rurach. Ściany pomiędzy mieszkaniami należą do części wspólnej nieruchomości i ich naruszenie bez zgody może skutkować utratą gwarancji, karą finansową, a nawet sprawą w sądzie.
  • parapety wewnętrzne – z materiału określonego w opisie technicznym. Pod oknami typu portfenetr (które są wysokości prawie całej ściany) najczęściej nie spotkamy parapetów.
  • instalację centralnego ogrzewania z grzejnikami
  • płytki na balkonie lub tarasie i wykończone balustrady 

Kupując zatem mieszkanie w stanie deweloperskim powinniśmy się liczyć z tym, że konieczne będzie jego malowanie, wstawienie wszystkich drzwi wewnętrznych, wykonanie podłóg, całkowite urządzenie łazienki, włączając w to glazurę, terakotę oraz biały montaż. Jeśli nie będziemy chcieli montować drzwi, a w projekcie są one przewidziane, prawdopodobnie będzie trzeba otynkować ościeża. Deweloper tego nie robi, ponieważ zakłada, że i tak zostaną one zakryte przez drzwi.

Przeczytaj też: Mieszkanie wykończone pod klucz >>

Autor: Mariusz Bykowski

Mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga od nas jeszcze dużo pracy

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zaplanuj koszty wykończenia stanu deweloperskiego

Ilość prac jakie musimy wykonać trzeba uwzględnić przy ustalaniu naszego budżetu. W mieszkaniu w stanie deweloperskim praktycznie nie da się zamieszkać, więc konieczne jest zarezerwowanie sobie środków na jego wykończenie. Najpopularniejsza opinia mówi, że na wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim trzeba przygotować około 1000 złotych na każdy metr kwadratowy. Jest to bardzo orientacyjna kwota. W internecie możemy znaleźć opinie ludzi, którzy wydali zaledwie 500-600 zł/m2, jak również głosy mówiące, że trzeba wydać dużo dużo więcej.

Tak naprawdę w wykończeniu mieszkania górna granica kosztów nie istnieje. To ile wydamy, zależy od naszych preferencji i gatunku użytych materiałów. Znaczną część wydatków pochłonie urządzenie łazienki i kuchni. Trzeba to zrobić w każdym mieszkaniu, niezależnie od jego powierzchni. Dlatego im mieszkanie mniejsze, tym koszt w przeliczeniu na metr kwadratowy może być wyższy.

Przeczytaj też: Odbiór mieszkania od dewelopera >>

Stan deweloperski w różnych inwestycjach

Może się zdarzyć, że ten sam deweloper będzie oferował inny standard wykończenia w różnych inwestycjach. Wszystko zależy od lokalizacji, prestiżu inwestycji i klienta docelowego. Jedne mieszkania mogą być wyposażone w okna PCW, parapety z konglomeratu i drzwi wejściowe o niskiej klasie odporności na włamanie, podczas gdy gdzie indziej ten sam deweloper może oferować stolarkę drewnianą, marmurowe parapety, wysokiej klasy drzwi antywłamaniowe, a nawet systemy inteligentnego sterowania urządzeniami w domu.

Dlatego nawet jeśli widzieliśmy u rodziny lub znajomych jak wyglądają mieszkania wykonane przez danego dewelopera, to i tak powinniśmy zapoznać się z dokumentacją dotyczącą konkretnie naszego mieszkania. Może jesteśmy zainteresowani lokalem w lepszej, bardziej prestiżowej lokalizacji lub w międzyczasie zmieniła się koniunktura i deweloper może sobie pozwolić na oferowanie lepszego standardu wykończenia.

Również do opinii zamieszczanych w internecie powinniśmy podchodzić z dystansem, zarówno do tych pozytywnych, jak i negatywnych. Każda inwestycja rządzi się swoimi prawami, a najczęściej jest tak, że ludzie zadowoleni, nie piszą swoich opinii w internecie, tylko cieszą się swoim nowym mieszkaniem.

Zobacz też film na Murator.tv: Odbiór mieszkania od dewelopera

Przeczytaj dodatkowo:
Mieszkanie wykończone pod klucz. Czy opłaca się...

Przy kupnie mieszkania, większość deweloperów może nam zaoferować pakiet wykończenia pod klucz. Dzięki...

Pomiar powierzchni antresoli w mieszkaniu - wg...

Pomiaru powierzchni użytkowej lokalu dokonuje się na poziomie podłogi w stanie całkowicie wykończonym. Jeżeli...

Rachunek powierniczy chroni pieniądze kupującego...

Rachunek powierniczy polega na tym, że nabywca mieszkania gromadzi środki na jego zakup na rachunku w banku i...

Wody opadowe - przepisy. Jak zgodnie z prawem...

Według przepisów prawa wody opadowe są ściekami. Regulacje omawiające ich odprowadzanie zawarte są w...

Jak segregować śmieci w domu? Poznaj zasady...

Pojemniki na śmieci nie bez przyczyny różnią się kolorami – każdy z nich przypisany jest do...