| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Kwiaty ogrodowe. Rozsada roślin jednorocznych

Kwiaty ogrodowe. Rozsada roślin jednorocznych

Kto chce mieć przez całe lato ogród pełen kwiatów, powinien uprawiać w nim rośliny jednoroczne, które długo kwitną i są łatwe w uprawie. Większość jednorocznych sieje się wprost do gruntu, ale cześć z nich trzeba uprawiać z rozsady. Niektóre gatunki kwiatów jednorocznych, jak np. goździk, lewkonia, lobelia, petunia, szałwia, werbena, wysiewa się już w lutym. Dowiedz się, jak przygotować ziemię oraz dlaczego warto zaprawić nasiona na rozsadę.

Autor: Andrzej Szandomirski

Rozsada kwiatów jednorocznych, przygotowana wcześniej w ciepłym pomieszczeniu, gwarantuje, że rabaty będą kolorowe już od wczesnego lata. Z rozsady uprawia się np. lobelię (drobne fioletowe kwiaty) oraz gazanię (żółte kwiaty).

Rozsada kwiatów i rozsada warzyw

Kto chce mieć przez całe lato ogród pełen kwiatów, powinien uprawiać w nim rośliny jednoroczne. Kwitną długo, często do pierwszych przymrozków i zwykle są łatwe w uprawie. Wiele z nich sieje się wprost do gruntu, ale są też takie, które trzeba uprawiać z rozsady. Do obsadzenia dużego ogrodu potrzeba sporo roślin, a to niemały wydatek – warto więc trochę się potrudzić i wyhodować własne kwiaty na parapecie. Podobnie jak rozsadę kwiatów można przygotować rozsadę warzyw, m.in. rozsada bakłażanów, rozsada brokułów, rozdadę melonów, rozsada papryki i rozsada pomidorów.

Kwiaty na rozsadę - kiedy co siać?

W lutym można przygotować rozdasę: begonia stale kwitnąca, dalia zmienna, goździk ogrodowy, heliotrop peruwiański, koleus, lewkonia letnia, lobelia przylądkowa, petunia ogrodowa, szałwia błyszcząca i powabna, werbena ogrodowa, żeniszek meksykański.

Natomiast w marcu należy posiać: aster chiński, celozja srebrzysta, cynia wytworna, gazania lśniąca, lwia paszcza (wyżlin), niecierpek sułtański, rudbekia dwubarwna, szarłat zwisły, tytoń oskrzydlony.

Większość tych roślin można też siać wprost do gruntu na początku maja, ale wówczas później kwitną.

WARTO WIEDZIEĆ

Zalety rozsady

Wiele gatunków roślin uprawianych w naszych ogrodach pochodzi z rejonów świata o łagodnym klimacie. Ich nasiona kiełkują w dość wysokiej temperaturze (18-20°C), a siewki rosną bardzo wolno. Po wysianiu wiosną nasion do gruntu trzeba by więc długo, czasami do jesieni, czekać na pierwsze kwiaty. Uprawianie w taki sposób wielu roślin jednorocznych, które giną wraz z nadejściem przymrozków, nie miałoby więc sensu. Dlatego ich rozsadę przygotowuje się wcześniej w ciepłym pomieszczeniu.

Warunki uprawy rozsady - przygotowanie podłoża i nasion

Kiełkujące nasiona i siewki bardzo łatwo zapadają na choroby powodujące ich zamieranie. Można temu zapobiec, stosując właściwe podłoże i odpowiednio przygotowując nasiona.

Podłoże. Do przygotowania rozsady najlepsza jest mieszanka odkwaszonego torfu z piaskiem (na dwie części torfu jedna część piasku). Można kupić gotowe podłoże – ziemię do rozsady lub uniwersalną ziemię do roślin. Nie powinno się natomiast używać ziemi prosto z ogrodu. Zwykle są w niej bakterie i zarodniki grzybów powodujących choroby siewek. Taka ziemia bywa też zbyt zwięzła, co sprawia, że w czasie podlewania na powierzchni gromadzi się woda i nasiona gniją.

Nasiona. Nasiona, z których chcemy zrobić rozsadę powinny być zaprawione (czyli odkażone) przeciwko chorobom niszczącym siewki. Takie nasiona można kupić lub zaprawić samemu.

Zaprawianie nasion. Nasiona wysypuje się do słoika, dodaje trochę Kaptanu lub Zaprawy Nasiennej T (około 1/10 objętości nasion), zakręca słoik i potrząsa nim tak długo, aż preparat dokładnie oblepi nasiona.

Czasami, pomimo właściwego podłoża i nasion, niektóre siewki zamierają. Trzeba je usuwać, gdyż są prawdopodobnie porażone przez zgorzel siewek. Pozostałe rośliny należy opryskać preparatem grzybobójczym (np. Bravo, Previcur Energy, Topsin) w stężeniu podanym na opakowaniu.

Z parapetu do ogrodu - hartowanie rozsady

Rośliny uprawiane w domu są delikatne, dlatego przed posadzeniem w ogrodzie powinny przejść hartowanie. Najpierw przez 3-4 dni należy je przenosić na kilka godzin na dwór do cienia (nie wolno stawiać ich na słońcu, bo promienie mogą przypalić delikatne liście) lub szeroko otwierać okna w pomieszczeniu, w którym stoją. Przez następne 3-4 dni trzeba je wynosić na dwór albo wietrzyć pomieszczenia przez cały dzień, a na noc zabierać rozsadę do domu lub zamykać okna.
Przygotowaną rozsadę kwiatów można sadzić w ogrodzie, gdy miną nocne przymrozki, czyli po 15 maja (tzw. zimna Zośka). Najlepiej wybrać pochmurny i spokojny dzień, żeby promienie słońca i wiatr nie wysuszały wrażliwych, nieukorzenionych w nowym miejscu.

Wycięcie drzewa na własnej działce zgodnie z prawem

Wycinka drzew lub krzewu bez wymaganego zezwolenia grozi wysokimi karami. Przepisy jednak mówią, że...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pielęgnacja kwiatów. Co zrobić, aby kwiaty cięte...

Jak pielęgnować cięte kwiaty, aby jak najdłużej stały w wazonie? Dlaczego należy pozbyć się liści? Jak często...

Czerwone kwiaty w ogrodzie - kolorowy powiew...

Wraz z czerwonymi kwiatami do ogrodowych wnętrz wkracza swobodny letni klimat. Czerwone kwiaty w ogrodzie...

Choinkowy QUIZ przedświąteczny. Czy znasz się na...

Świerki, jodły, daglezje i sosny to drzewa iglaste najczęściej pojawiające się w naszych ogrodach, ale też w...

Krzewy i drzewa owocowe – uprawa rzadkich gatunków

W Polsce tradycyjnie uprawia się jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Owoce wykorzystuje się...

Rośliny odstraszające komary: bazylia,...

Jeżeli przeraża Cię zmasowany atak komarów, które uniemożliwiają wypoczynek w ogrodzie, posadź...

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.