| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Kwiaty ogrodowe. Rozsada roślin jednorocznych

Kwiaty ogrodowe. Rozsada roślin jednorocznych

Kto chce mieć przez całe lato ogród pełen kwiatów, powinien uprawiać w nim rośliny jednoroczne, które długo kwitną i są łatwe w uprawie. Większość jednorocznych sieje się wprost do gruntu, ale cześć z nich trzeba uprawiać z rozsady. Niektóre gatunki kwiatów jednorocznych, jak np. goździk, lewkonia, lobelia, petunia, szałwia, werbena, wysiewa się już w lutym. Dowiedz się, jak przygotować ziemię oraz dlaczego warto zaprawić nasiona na rozsadę.

Autor: Andrzej Szandomirski

Rozsada kwiatów jednorocznych, przygotowana wcześniej w ciepłym pomieszczeniu, gwarantuje, że rabaty będą kolorowe już od wczesnego lata. Z rozsady uprawia się np. lobelię (drobne fioletowe kwiaty) oraz gazanię (żółte kwiaty).

Rozsada kwiatów i rozsada warzyw

Kto chce mieć przez całe lato ogród pełen kwiatów, powinien uprawiać w nim rośliny jednoroczne. Kwitną długo, często do pierwszych przymrozków i zwykle są łatwe w uprawie. Wiele z nich sieje się wprost do gruntu, ale są też takie, które trzeba uprawiać z rozsady. Do obsadzenia dużego ogrodu potrzeba sporo roślin, a to niemały wydatek – warto więc trochę się potrudzić i wyhodować własne kwiaty na parapecie. Podobnie jak rozsadę kwiatów można przygotować rozsadę warzyw, m.in. rozsada bakłażanów, rozsada brokułów, rozdadę melonów, rozsada papryki i rozsada pomidorów.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kwiaty na rozsadę - kiedy co siać?

W lutym można przygotować rozdasę: begonia stale kwitnąca, dalia zmienna, goździk ogrodowy, heliotrop peruwiański, koleus, lewkonia letnia, lobelia przylądkowa, petunia ogrodowa, szałwia błyszcząca i powabna, werbena ogrodowa, żeniszek meksykański.

Natomiast w marcu należy posiać: aster chiński, celozja srebrzysta, cynia wytworna, gazania lśniąca, lwia paszcza (wyżlin), niecierpek sułtański, rudbekia dwubarwna, szarłat zwisły, tytoń oskrzydlony.

Większość tych roślin można też siać wprost do gruntu na początku maja, ale wówczas później kwitną.

WARTO WIEDZIEĆ

Zalety rozsady

Wiele gatunków roślin uprawianych w naszych ogrodach pochodzi z rejonów świata o łagodnym klimacie. Ich nasiona kiełkują w dość wysokiej temperaturze (18-20°C), a siewki rosną bardzo wolno. Po wysianiu wiosną nasion do gruntu trzeba by więc długo, czasami do jesieni, czekać na pierwsze kwiaty. Uprawianie w taki sposób wielu roślin jednorocznych, które giną wraz z nadejściem przymrozków, nie miałoby więc sensu. Dlatego ich rozsadę przygotowuje się wcześniej w ciepłym pomieszczeniu.

Warunki uprawy rozsady - przygotowanie podłoża i nasion

Kiełkujące nasiona i siewki bardzo łatwo zapadają na choroby powodujące ich zamieranie. Można temu zapobiec, stosując właściwe podłoże i odpowiednio przygotowując nasiona.

Podłoże. Do przygotowania rozsady najlepsza jest mieszanka odkwaszonego torfu z piaskiem (na dwie części torfu jedna część piasku). Można kupić gotowe podłoże – ziemię do rozsady lub uniwersalną ziemię do roślin. Nie powinno się natomiast używać ziemi prosto z ogrodu. Zwykle są w niej bakterie i zarodniki grzybów powodujących choroby siewek. Taka ziemia bywa też zbyt zwięzła, co sprawia, że w czasie podlewania na powierzchni gromadzi się woda i nasiona gniją.

Nasiona. Nasiona, z których chcemy zrobić rozsadę powinny być zaprawione (czyli odkażone) przeciwko chorobom niszczącym siewki. Takie nasiona można kupić lub zaprawić samemu.

Zaprawianie nasion. Nasiona wysypuje się do słoika, dodaje trochę Kaptanu lub Zaprawy Nasiennej T (około 1/10 objętości nasion), zakręca słoik i potrząsa nim tak długo, aż preparat dokładnie oblepi nasiona.

Czasami, pomimo właściwego podłoża i nasion, niektóre siewki zamierają. Trzeba je usuwać, gdyż są prawdopodobnie porażone przez zgorzel siewek. Pozostałe rośliny należy opryskać preparatem grzybobójczym (np. Bravo, Previcur Energy, Topsin) w stężeniu podanym na opakowaniu.

Z parapetu do ogrodu - hartowanie rozsady

Rośliny uprawiane w domu są delikatne, dlatego przed posadzeniem w ogrodzie powinny przejść hartowanie. Najpierw przez 3-4 dni należy je przenosić na kilka godzin na dwór do cienia (nie wolno stawiać ich na słońcu, bo promienie mogą przypalić delikatne liście) lub szeroko otwierać okna w pomieszczeniu, w którym stoją. Przez następne 3-4 dni trzeba je wynosić na dwór albo wietrzyć pomieszczenia przez cały dzień, a na noc zabierać rozsadę do domu lub zamykać okna.
Przygotowaną rozsadę kwiatów można sadzić w ogrodzie, gdy miną nocne przymrozki, czyli po 15 maja (tzw. zimna Zośka). Najlepiej wybrać pochmurny i spokojny dzień, żeby promienie słońca i wiatr nie wysuszały wrażliwych, nieukorzenionych w nowym miejscu.

Przeczytaj dodatkowo:
Krzewy ozdobne w ogrodzie: przegląd...

Wybieramy najładniejsze krzewy ozdobne do ogrodu. Krzewy uprawiane są w zasadzie w każdym ogrodzie, czy...

Nawóz zielony do ogrodu. Wybieramy rośliny na...

Rośliny na nawóz zielony do ogrodu: przegląd. Jeśli ziemia jest zbita i mało urodzajna, bo dawno nie...

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...

Rośliny pod drzewa. Jakie rośliny posadzić pod...

Jakie rośliny posadzić pod drzewami? Obszary pod koroną drzew i krzewów uchodzą za newralgiczne punkty...

Róże w ogrodzie: odmiany i uprawa. Najpiękniejsze...

Które odmiany róż warto wybrać? Zadbane, odpowiednio pielęgnowane róże w ogrodzie to...