| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Krzewy ozdobne w ogrodzie: przegląd najpiękniejszych krzewów kwitnących, ozdobnych z liści i owoców

Krzewy ozdobne w ogrodzie: przegląd najpiękniejszych krzewów kwitnących, ozdobnych z liści i owoców

Wybieramy najładniejsze krzewy ozdobne do ogrodu. Krzewy uprawiane są w zasadzie w każdym ogrodzie, czy parku. Poszczególne gatunki mogą znacznie różnić się wyglądem, rozmiarem, terminem kwitnienia i wymaganiami. Poznaj wartościowe rośliny krzewiaste, które warto mieć w ogrodzie.

Krzewy w ogrodzie mogą pełnić różnorodne funkcje - zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Umiejętnie posadzone umożliwiają stworzenie efektu wielopiętrowości w aranżacji ogrodu. Krzewy ozdobne nadają się na żywopłoty, do tworzenia krzewiastych kompozycji, dekoracji oczek wodnych i zakładania wrzosowisk. Wiele gatunków ma także jadalne owoce, lubiane nie tylko przez ludzi, ale także przez dzikie zwierzęta. Podpowiadamy, jak się najładniejsze krzewy ozdobne w ogrodzie i jak je dopasować do miejsca, w którym mają rosnąć.

Krzewy kwitnące do ogrodu: hortensja, pięciornik krzewiasty, magnolia (fot. thinkstockphotos.com; Maria Muszalska, Piotr Gorączko)

Na zdjęciu: krzewy kwitnące do ogrodu hortensja, pięciornik krzewiasty, magnolia, fot. thinkstockphotos.com; Maria Muszalska, Piotr Gorączko

Krzewy ozdobne w ogrodzie: stanowisko

Decydując się na konkretne gatunki krzewów do ogrodu warto zwrócić uwagę nie tylko na ich walory dekoracyjne, ale przede wszystkim na stanowisko i rodzaj gleby, w którym będą uprawiane. W miejscach słonecznych rośnie większość roślin (o ile zapewni im się dobry dostęp do wody). Problem może natomiast pojawić się w ogrodach zacienionych, np. w miejscach na wystawie północnej. Gatunki krzewów polecane do ogrodów zacienionych to m.in. cis pospolity, bukszpan wiecznie zielony, mahonia pospolita, ostrokrzew Meservy, wawrzynek wilcze łyko, bez czarny i porzeczka alpejska. Roślinom należy zapewnić także dobre warunki glebowe. Ważnymi parametrami są zasobność, przepuszczalność i odczyn podłoża.

Sprawdź też: cięcie iglaków >>>

 • Krzewy ozdobne w ogrodzie: ciężkie, gliniaste podłoże

Propozycje krzewów ozdobnych do ogrodu na ciężkie, gliniaste podłoża to: magnolia, wiśnia piłkowana, krzewuszka cudowna, perukowiec podolski, budleja Dawida, kalina koralowa.

 • Krzewy ozdobne w ogrodzie: gleby piaszczyste

Propozycje roślin na gleby lekkie (piaszczyste) to: rokitnik pospolity, żarnowiec miotlasty, janowiec, bez czarny, sosny (odmiany karłowe), jałowiec pospolity, jałowiec płożący, perukowiec podolski, berberysy, pigwowiec, głogi, śliwa tarnina, jarząb pospolity.

 • Krzewy ozdobne w ogrodzie: gleby kwaśne

Propozycje krzewów do ogrodu na podłoża kwaśne: borówki (krzewinki), azalie, różaneczniki, hortensje, enkiant dzwonkowaty, magnolia, kiścień wawrzynowy i żarnowiec miotlasty.

Krzewy ozdobne w ogrodzie niskie

Aranżując ogród i wybierając krzewy należy zwrócić uwagę na ich wysokość, szerokość i pokrój roślin. Od tego zależy, gdzie i w jaki sposób będzie można je wykorzystać. Najniższe krzewy ozdobne można komponować z bylinami na rabatach, tworzyć z nich obwódki (np. wzdłuż chodnika) lub sadzić pod koroną drzew (o ile znoszą cień). Dużo zależy od pomysłu na urządzenie ogrodu i jego sensownego wdrożenia. Warto pamiętać, że rozmiar (wielkość) krzewu jest nie tyle cechą gatunkową, co odmianową. W szkółkach można więc odnaleźć odmiany krzewów ozdobnych znacznie niższe od podstawowego gatunku.

 • Krzewy niskie (zwykle do 1 m):

irga pozioma, mahonia pospolita, pigwowiec, pięciornik krzewiasty, tawuła japońska, żylistek wysmukły, mikrobiota syberyjska, lawenda, perowskia łobodolistna.

Krzewy ozdobne w ogrodzie: średnie i wysokie

Wysokie krzewy w aranżacji ogrodu idealnie nadają się żywopłotową ścianę (żywopłot formowany lub luźny). Moga też rosnąć jako solitery, nadają się także do dekoracji ścian lub murów.

 • Krzewy średnie (1-3 m):

berberysy, budleja Dawida, forsycja pośrednia, jaśminowiec wonny, krzewuszka cudowna, pęcherznica kalinolistna, śnieguliczka, ognik szkarłatny.

 • Krzewy wysokie (powyżej 3 m - czasem rosnące jak niskie drzewa):

judaszowiec południowy, kalina koralowa, klon japoński, klon palmowy, lilak pospolity, perukowiec podolski, sumak octowiec, złotokap Waterera, głogi, jarzęby.

Krzewy do ogrodu kwitnące oraz ozdobne z liści lub owoców

Krzewy ozdobne warto komponować tak, aby zdobiły ogród jak najdłużej. Dlatego oprócz gatunków krzewów ozdobnych z kwiatów (najlepiej o różnym okresie kwitnienia), zaleca się uprawiać także gatunki ozdobne z liści (są dekoracją od wiosny do późnej jesieni, a nawet cały rok - krzewy zimozielone) oraz z owoców (głównie dekorują ogród pod koniec lata, jesienią, a częściowo także zimą).

Sprawdź też: cięcie krzewów o ozdonych kwiatach i liściach >>>

 • Krzewy o ozdobnych liściach

- liście sezonowe: berberys, hortensja dębolistna, pieris japoński, klon palmowy, klon japoński, laurowiśnia wschodnia;
- liście zimozielone: cis pospolity, jałowiec pospolity, bukszpan wiecznie zielony, ligustr pospolity (częściowo), sosna górska, świerk biały 'Conica';

 • Krzewy ozdobne z kwiatów

- krzewy kwitnące wiosną: forsycja, złotlin japoński, złotokap Waterera, jaśminowiec wonny, porzeczka krwista, skimia japońska, lilak pospolity, krzewuszka cudowna;
- krzewy kwitnące latem: budleja Dawida, barbula kaladońska, róże, ketmia, hortensja, pęcherznica kalinolistna;
- krzewy kwitnące jesienią: budleja Dawida (na początku jesieni), wiele odmian róż;
- krzewy kwitnące zimą: oczary

 • Krzewy o ozdobnych owocach

- owoce jadalne dla człowieka (surowe lub po przetworzeniu): czeremcha, rokitnik pospolity, jarząb pospolity, bez czarny, bez błękitny, irga, berberys, pigwowiec, dzika róża;
- owoce niejadalne lub trujące: ognik szkarłatny, cis pospolity (miąższ jadalny, nasiona silnie trujące), bieluń „anielskie trąby”, trzmielina zwyczajna, ostrokrzew kolczasty, ligustr pospolity

 • Krzewy o ozdobnych pędach

- dereń biały, leszczyna pospolita 'Concorta'

Krzewy ozdobne w ogrodzie rodzime a egzotyczne

Gatunki krzewów uprawianych w Polsce zalicza się do rodzimych, zadomowionych lub obcych. Generalnie dobór jest dość elastyczny i w większości ogrodów nie ma z tym problemu. Czasem jednak przy zakładaniu ogrodu w danym stylu można tę wiedzę wykorzystać. Ma to szczególne znaczenie w projektach ogrodów naturalistycznych (sadzi się tu tylko gatunki krzewów występujące w danym regionie), w ogrodach wiejskich (gatunki krajowe są wskazane, ale to nie jest żelazna zasada) oraz w ogrodach orientalnych, japońskich (uprawia się w nich krzewy pochodzące z Dalekiego Wschodu).

 • Krzewy ozdobne krajowe (lub od dawna zadomowione):

- sosna górska, jałowiec pospolity, bez czarny, kalina koralowa, leszczyna pospolita, głóg jednoszyjkowy i dwuszyjkowy, śliwa tarnina, jarząb pospolity, berberys zwyczajny, dzika róża, malina właściwa, żarnowiec miotlasty, cis pospolity

 • Krzewy ozdobne egzotyczne:

- budleja Dawida, azalia, różanecznik, hortensja, jałowiec chiński, jałowiec wirginijski, judaszowiec południowy, krzewuszka cudowna, kalina japońska, karagana syberyjska, klon palmowy, klon chiński, mikrobiota syberyjska.

Krzewy w ogrodzie na żywopłoty, solitery i inne zastosowania

Jedne krzewy dobrze wyglądają posadzone w grupach, inne najlepiej prezentują się pojedynczo – jako solitery w wyeksponowanej części ogrodu. Wiele gatunków krzewów można ponadto uprawiać na żywopłoty - luźne lub formowane.

Sprawdź też: cięcie żywopłotu >>>

 • Krzewy polecane na żywopłot luźny:

dzika róża, bez czarny, bez błękitny, jaśminowiec wonny, forsycja pośrednia, leszczyna pospolita, rokitnik pospolity, lilak pospolity, śliwa tarnina;

 • Krzewy polecane na żywopłot formowany:

cis pospolity, cis pośredni, bukszpan wiecznie zielony, ligustr pospolity, ognik szkarłatny, berberys Thunberga; pigwowiec;

 • Soliter (krzewy rosnące pojedynczo)

magnolia, oczar, judaszowiec południowy, budleja Dawida, klon japoński, klon palmowy, sumak octowiec, krzewuszka cudowna, złotokap Waterera, tamaryszek;

 • Krzewy do ozdoby oczek wodnych:

klon palmowy, klon japoński;

 • Krzewy ozdoba wrzosowisk:

różanecznik, azalia, hortensja, prusznik

Krzewy w ogrodzie: znaczenie przyrodnicze

Ogród jest swoistym ekosystemem zbliżonym do naturalnego. Dlatego pełni ważne funkcje ekologiczne. Dzięki krzewom możemy przyciągnąć do ogrodu ptaki, pożyteczne owady, a także zapobiec pogorszeniu jakości gleby.

Krzewy w ogrodzie pożyteczne dla ptaków: głóg,trzmielina, kalina, bez czarny, jarząb, czeremcha, śliwa tarnina, ognik szkarłatny;
Krzewy w ogrodzie pożyteczne dla pszczół: głóg, żarnowiec, janowiec, fotergilla, ognik szkarłatny;
Krzewy w ogrodzie pożyteczne dla gleby: żarnowiec, janowiec (wzbogacają podłoże w azot), jałowiec (zapobiega osuwaniu gleby), rokitnik (zapobiega erozji na glebach piaszczystych)

Krzewy ozdobne: TOP 10 gatunków Muratordom.pl

Budleja Dawida "Summer Beauty" (Buddleja davidii "Summer Beauty"), fot. thinkstockphotos.com

1. Budleja Dawida

Opis: 2-3 m wysokości, kwitnie od lipca do października na biało, różowo lub fioletowo.
Uzasadnienie: krzew sprawdza się na gliniastych glebach, nadaje się do małych ogrodów, a przycięty po przemarznięciu może odbić od korzeni. To, co go jednak wyróżnia – to piękne, pachnące kwiatostany przyciągające chmary motyli, również gatunków rzadkich. To świetna pozycja w ogrodzie, gdzie bawią się dzieci.

Żarnowiec (Cytisus), fot. thinkstockphotos.com

2. Żarnowiec miotlasty

Opis: zwykle rośnie do 1,5 m wysokości, kwitnie na żółto od maja do czerwca.
Uzasadnienie: to niedoceniany, łatwy w uprawie krzew. Oprócz walorów ozdobnych pełni ważną funkcję - poprawia jakość podłoża zaopatrując go w azot.

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius), fot. Magdalena Michalak

3. Jaśminowiec wonny

Opis: dorasta do 2-3 m wysokości, kwitnie na biało od mają do czerwca.
Uzasadnienie: gatunek krzewów, który wytwarza piękne, delikatne, białe kwiaty. Podziw budzi nie tylko ich wygląd, ale także intensywny, urzekający zapach.

Złotokap Waterera "Vossii" (Laburnum x watereri "Vossi"), fot. thinkstockphotos.com

4. Złotokap Waterera

Opis: 4-6 m wysokości, kwitnie od maja do czerwca na żółto.
Uzasadnienie: chociaż ten krzew kwitnie krótko, jego kwiaty budzą podziw z daleka. „Złoto kapie" to najlepsze określenie dla ich wyglądu. Ponadto złotokap dobrze sprawdza się w ogrodach miejskich - toleruje zanieczyszczenie powietrza.

Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium), fot. Maria Muszalska

5. Mahonia pospolita

Opis: osiąga do 1 m wysokości, wiosną kwitnie na żółto, potem wydaje niebieskoczarne owoce.
Uzasadnienie: krzew ozdobny z liści, częściowo z kwiatów i owoców. Można go wykorzystać tam, gdzie większość gatunków nie da sobie rady - pod koroną drzew i w cienistych miejscach.

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea), fot. Magdalena Michalak

6. Ognik szkarłatny

Opis: osiąga 2-3 m wysokości, wiosną kwitnie na biało, latem zdobi ogród żółtymi, pomarańczowymi lub czerwonymi owocami.
Uzasadnienie: dobrze pielęgnowany krzew jest tak obwieszony pięknymi okrągłymi owocami, że ledwie widać liście. Świetnie nadaje się także na żywopłoty. Jest pokarmem dla ptaków i daje pożytek dla pszczół.

Jarzębina biała (Sorbus koehneana), fot. thinkstockphotos.com

7. Jarzębina biała

Opis: zwykle osiąga kilka metrów wysokości, kwitnie wiosną na biało, potem zdobi ogród kremowobiałymi owocami.
Uzasadnienie: krzew wytwarza owoce o nietypowej barwie, przyciągające wzrok. Ponadto jest łatwy w uprawie.

Krzewy ozdobne: hortensja, fot. thinkstockphotos.com

8. Hortensja krzewiasta

Opis: osiąga do 2 m wysokości, ma rozłożysty pokrój, kwitnie latem na biało, fioletowo, niebiesko lub różowo.
Uzasadnienie: Krzew kwitnie niezwykle obficie – wytwarza gęste baldachogrona. Hortensja dobrze sprawdza się na podłożu kwaśnym. To dobra dekoracja na wrzosowiskach. Nadaje się do uprawy pojemnikowej.

Krzewy ozdobne do ogrodu: kalina koralowa 'Roseum', fot. Piotr Gorączko

9. Kalina koralowa

Opis: osiąga do 4 m wysokości. Kwitnie na biało w maju i czerwcu. Późnym latem wytwarza czerwone, błyszczące owoce.
Uzasadnienie:kKrzew nadaje ogrodowi dzikiego charakteru. Jest ozdobny zarówno z liści, kwiatów, jak i owoców.


Krzewy ozdobne do ogrodu: Azalia 'Glowing Embers', fot. Piotr Gorączko

10. Azalia

opis: zwykle osiąga do 2 m wysokości, kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty mają zróżnicowaną barwę.
Uzasadnienie: obficie kwitnący krzew ma wszechstronne zastosowanie w aranżacji ogrodu. Dobrze rośnie na kwaśnych glebach. Często spotykany w ogrodach urządzanych w stylu angielskim i orientalnym. Jest częściowo zimozielony.

Cięcie iglaków. Kiedy i jak ciąć tuje, cisy, sosny, jodły. Poradnik

Cięcie iglaków to zabieg niezbędny do tego, aby kontrolować ich pokrój oraz utrzymać...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Popularne świerki do ogrodu. Świerki - uprawa,...

Podstawowe gatunki świerków zaleca się sadzić głównie w dużych ogrodach. Świerki to okazałe...

Cięcie iglaków. Kiedy i jak ciąć tuje, cisy,...

Cięcie iglaków to zabieg niezbędny do tego, aby kontrolować ich pokrój oraz utrzymać rośliny w...

Nawóz zielony do ogrodu. Wybieramy rośliny na...

Rośliny na nawóz zielony do ogrodu: przegląd. Jeśli ziemia jest zbita i mało urodzajna, bo dawno nie...

Trawy ozdobne w ogrodzie. Najładniejsze gatunki...

Trawy ozdobne mają szerokie zastosowanie w ogrodzie niezależnie od jego stylu. Podpowiadamy jakie wybrać...

Choinkowy QUIZ przedświąteczny. Czy znasz drzewa...

Świerki, jodły, daglezje i sosny to drzewa iglaste najczęściej pojawiające się w naszych ogrodach, ale też w...