| muratordom.pl » Ogród » Baseny, oczka wodne » Wodny ogród: oczko wodne, fontanna, wodopój, kaskada, źródełko

Wodny ogród: oczko wodne, fontanna, wodopój, kaskada, źródełko

Ogród wodny - z oczkiem wodnym, kaskadą, fontanną ogrodową, strumykiem, kaskadą ogrodową lub źródełkiem - nabiera wdzięku. Woda w ogrodzie ożywia kompozycje roślinne i wprowadza do ogrodu element ruchu. Urok oczek wodnych, kaskad i fontann ogrodowych, strumyków i źródełek sprawia, że stają się one główną atrakcją ogrodu.

Ogród wodny

W ogrodzie wodnym w miejsce trawnika możemy zbudować staw czy zespół oczek wodnych. W wersji maksimum zajmują one większą część ogrodu. Pełne uroku rośliny porastające oczko wodne z powodzeniem zastąpią rabaty. W ogrodzie pojawią się też ptaki, owady i drobne zwierzęta przynęcone dostępem do wody. Takie wyrafinowane rozwiązanie zachwyci miłośników wody, dla których bliskość jej migoczącej w słońcu tafli i przyjazny wilgotny mikroklimat są warunkiem dobrego wypoczynku. Niecki dużych zbiorników wodnych uszczelnia się grubą folią specjalistyczną (szerokie pasy lub płachty) albo betonem zbrojonym.

Kaskada ogrodowa i wodospad

Woda spadająca z wysokości pieni się i szumi, co nadaje ogrodowi specjalny, dynamiczny charakter. Przy tym ruch sprawia, że zostaje ona dobrze natleniona, a to jest ważne dla żyjącej w niej flory i fauny. Naśladując przyrodę, możemy więc na naszych ogrodowych strumieniach i przy oczkach wodnych wznosić niewielkie układy spiętrzające wodę: kaskady ogrodowe lub wodospad. Wyglądają efektownie, a przy tym doskonale sprawdzają się tam, gdzie szum ulicy sąsiadującej z działką utrudnia wypoczynek (choć trzeba pamiętać, że sąsiadów może drażnić miły naszym uszom dźwięk spadającej wody). Do budowy kaskady ogrodowej i wodospadu warto używać kamieni pochodzących z okolicy. Efektownie wyglądają też kaskady ogrodowe oraz wodospady wykonane z kamieni ciosanych, cegły klinkierowej czy bali drewnianych.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Chronos

Gejzer, zwany też źródełkiem ogrodowym, poleca się m.in. do ogrodów, z których korzystają małe dzieci - to dla nich źródło radosnych zabaw (fot. CHRONOS).

Gejzer, czyli źródełko ogrodowe

Dobrym rozwiązaniem jest gejzer, nazywany też źródełkiem ogrodowym. W przypadku źródełka ogrodowego woda wypływa z kamienia, ze szklanej kuli, z naczynia lub spośród małych kamieni. Zależnie od tego, jaką pompę dobierzemy, woda będzie tryskać wąskim słupem w górę lub unosić się na kilka centymetrów. To, jak zaaranżujemy źródełko ogrodowe, zdecyduje o charakterze otaczającej je przestrzeni. Warto polecić je do ogrodów, z których korzystają małe dzieci. Będą miały bezpieczny kontakt z wodą, bo zbiornik, w którym zanurzona jest pompa, zostanie ukryty pod ziemią. Budowa gejzera nie jest trudna. Metalowy lub plastikowy pojemnik ustawia się w wykopie o brzegach uformowanych w kształt leja. Brzeg wykłada się grubą folią do budowy oczek wodnych, której pas szerokości około 15 cm umieszcza się w pojemniku. Na jego dnie ustawia się niewielką pompę fontannową. Całość przykrywa się rusztem z prętów metalowych (powinien sięgać kilka centymetrów poza brzegi wykopu), a na nim kładzie ozdobny element źródełka, tak by połączyć je z rurką dyszy. Ruszt i brzegi folii najlepiej jest zamaskować np. warstwą otoczaków lub żwiru.

Fontanna ogrodowa

Fontanna ogrodowa to element ceniony od wieków. Już w średniowiecznych klasztornych wirydarzach fontanna stanowiła „zwornik” kompozycji. Można ją umieścić w stawie czy oczku wodnym lub zamontować na specjalnym ozdobnym postumencie, np. wśród roślin. Aby cieszyć się jej urodą, dyszę rozpylającą wodę wystarczy połączyć z pompą. W małych oczkach wodnych ustawia się pompę na dnie i podłącza do niej dyszę. W dużych wygodniej jest umieścić pompę blisko brzegu lub na zewnątrz, a dyszę ustawić na specjalnym stojaku bądź postumencie (np. z kamieni) i połączyć z pompą za pomocą przewodu wodnego. Do sprawnego funkcjonowania pompy niezbędny jest filtr, przez który przepływa woda, zanim zostanie wtłoczona do końcówki rozpylającej. W niektórych modelach funkcję filtra pełni obudowa pompy, są też takie, w których można regulować wielkość otworów filtrujących.

Oczko wodne

Niewielkie zbiorniki wodne zawsze stanowią interesującą ozdobę ogrodu. Zazwyczaj chcemy, by naśladowały przyrodę. Jednak w sąsiedztwie nowoczesnych budynków oczka wodne często stają się elementem większej całości kompozycyjnej i wtedy tafla wody, obrzeże i towarzyszące rośliny traktowane są jak formy architektoniczne. Oczka wodne można zakładać w gotowych formach z tworzywa sztucznego albo uszczelniać dno wykopanego dołu specjalną folią. Coraz rzadziej wykorzystuje się w tym celu zbrojony beton lub maty bentonitowe. Ważnym elementem funkcjonowania oczka wodnego są rośliny. Nie tylko zdobią, ale też dostarczają tlenu niezbędnego do życia innych mikroorganizmów. Utrudniają również rozwój glonów, bo te źle znoszą niedostatek światła słonecznego.

Wodopój

Przyścienne ujęcie wody nazywane często wodopojem może stać się praktycznym, a przy tym bardzo efektownym elementem małej architektury ogrodowej. Źródło znajduje się w ozdobnej obudowie, a wypływająca z niego woda przelewa się do umieszczonej poniżej misy lub małego oczka wodnego. Wodopój montuje się na ścianie. Może zostać po prostu podłączony do ujęcia wody lub działać w obiegu zamkniętym. W tym drugim przypadku do ściany trzeba mieć dojście z obu stron, bo od tyłu umieszcza się zbiornik, a w nim pompę, która przewodem tłoczy z niego wodę do wylewu w wodopoju. Spływa ona do misy, a z niej przewodem umieszczonym w najniższym punkcie wraca do zbiornika. Jeśli zamiast misy jest oczko wodne, pompę umieszcza się na jego dnie.

Jak dobrać rośliny do oczka wodnego?

Rośliny wodne są nieodzownym elementem wykończenia stawu czy oczka wodnego. To one –...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kiedy opłaca się budowa basenu ogrodowego, a...

W naszym klimacie, odkryty basen ogrodowy to kąpiel uzależniona od pogody. Budowa basenu na zewnątrz domu...

Projekt zagospodarowania terenu: ważny element...

Projekt zagospodarowania terenu razem z projektem domu składają się na projekt budowlany, konieczny do...

Baseny ogrodowe. Jaki warto zbudować?

Baseny ogrodowe z roku na rok są coraz popularniejsze, zapewniają relaks i komfortowy wypoczynek. Budowa...

Podgrzewanie wody w odkrytym basenie. Jak...

Woda w odkrytym basenie w naszym klimacie wymaga podgrzewania. Warto do tego wykorzystać energię słoneczną....

Zima w ogrodzie. Jak przygotować oczko wodne do...

Woda w ogrodzie pełni bardzo ważną rolę. I nie chodzi tu tylko o pielęgnację, ale również dekorację...