| muratordom.pl » Łazienka » Wyposażenie i detale » Lustro bez pary, czyli prosty sposób na wykorzystanie maty grzejnej

Lustro bez pary, czyli prosty sposób na wykorzystanie maty grzejnej

W łazience, pomieszczeniu z cyklicznym, wysokim poziomem wilgotności i temperatury – nawet dobrze działająca wentylacja może nie być w stanie poradzić sobie z zaparowanymi lustrami. Zobacz, jak w prosty sposób możesz rozwiązać ten problem...

Aby skutecznie zapobiec parowaniu lustra w łazience, można pod lustrzaną taflą zainstalować matę grzejną. To doskonały i prosty w realizacji sposób. Zobacz, jaka powinna być kolejność wykonywania prac.

Elektryczna mata grzejna zapobiega skraplaniu się pary wodnej na powierzchni lustra. Zazwyczaj jest podłączana do głównego włącznika w łazience, więc działa tylko wtedy, gdy włączone jest światło. Dzięki niewielkiej mocy (około 60 W) pobiera tyle energii elektrycznej, ile standardowa żarówka.

W małej łazience warto zamontować pod lustrem matę grzejną, zwłaszcza gdy lustro znajduje się nieopodal kabiny natryskowejDo lustra zawieszonego na wykończonej ścianie można zastosować samoprzylepną folię grzejną, mocując ją do tylnej strony tafli.

W przypadku lustra przyklejanego bezpośrednio do ściany matę zatapia się w cienkiej warstwie kleju. Miejsce, w którym zostanie zamontowane lustro,należy oczyścić szczotką z pyłu i kurzu, a następnie zagruntować. Matę grzejną zatapia się w zaprawie klejowej, którą trzeba równomiernie rozprowadzić na podłożu. Powinno się wybrać klej elastyczny, o zwiększonej przyczepności, który jest polecany także na systemy ogrzewania podłogowego.

Montaż maty grzejnej jest zdecydowanie łatwiejszy, gdy łazienka jest jeszcze w stanie surowym. Wówczas przewody instalacyjne można schować pod okładziną. Gdy łazienka jest gotowa, jest to możliwe, ale bardziej kłopotliwe.

Po 24 godzinach od zatopienia maty można przykleić do ściany lustro. Wykorzystuje się specjalistyczny szybkowiążący klej. Pokrywa się nim całą powierzchnię lustra i po przyłożeniu do ściany dociska przez kilka minut.

Jednak korzystniejszym rozwiązaniem jest przyklejenie najpierw płytek, a potem lustra. Uniknie się wtedy kłopotliwego docinania płytek wokół lustra i ryzyka zniszczenia go podczas prac glazurniczych. Bezpieczniej będzie odrysować na ścianie jego kształt i obłożyć płytkami powierzchnię wokół niego.

Z pracami  wykończeniowymi wokół naklejonego lustra należy poczekać około tygodnia, aby połączenie nabrało właściwej wytrzymałości.

Kilkumilimetrową szczelinę dylatacyjną pomiędzy okładziną a taflą lustra wypełnia się materiałem elastycznym, który kompensuje ewentualne naprężenia i zapobiega uszkodzeniu krawędzi lustra. Do tego celu warto użyć silikonu sanitarnego, który reagując z wilgocią z powietrza, tworzy trwałą i elastyczną warstwę uszczelniającą, odporną na wodę oraz działanie grzybów i pleśni.

Przeczytaj dodatkowo:
Radio podtynkowe. Słuchaj muzyki i wiadomości w...

Małe, eleganckie oraz funkcjonalne radio podtynkowe to bardzo praktyczny zamiennik typowego, przenośnego...

Lustro łazienkowe - iluzja przestrzeni. Zobacz...

Lustro łazienkowe - dyskretnie podświetlone, bogato zdobione, stojące, a może kryjące praktyczne schowki?...

Aranżacja nowoczesnej łazienki: czy warto...

Ostatni krzyk mody w łazience to ukryte w ścianie baterie. Jak prezentują się w łazience? Zobacz, czy warto...

Komfort baterii termostatycznej

Czy denerwuje cię, gdy woda lecąca z kranu gwałtownie zmienia temperaturę? Jeśli tak, zainstaluj baterie...

Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...

Dwa podgrzewacze wody, dwa obwody elektryczne....

Jeśli planujesz podgrzewać wodę użytkową w domu dwoma podgrzewaczami przepływowymi – jednym...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.