| muratordom.pl » Łazienka » Sauny i łaźnie parowe » Sauna w domu. O czym pamiętać projektując domową saunę?

Sauna w domu. O czym pamiętać projektując domową saunę?

Żeby móc skorzystać z kąpieli w saunie lub łaźni parowej, nie musisz iść do SPA. Saunę możesz zainstalować w domu. Jednak na prawdziwy relaks i komfort możesz liczyć tylko wtedy, gdy dobrze zaplanujesz jej budowę. Sprawdź, gdzie najlepiej zamontować domową saunę. I jak zaprojektować wentylację, żeby prawidłowo spełniała swoją funkcję.

Autor: Piotr Mastalerz Sauna i łaźnia parowa

Montaż sauny i łaźni parowej

Wystarczą 1,5 mkw. wolnej powierzchni i 7-8 tys. zł, by saunę lub łaźnię parową urządzić pod własnym dachem. Prace montażowe trwają zaledwie jeden dzień.

Ideałem byłoby przewidzieć miejsce na domowe SPA już w projekcie domu. Oprócz kabiny sauny czy łaźni parowej można w tedy w pobliżu zaplanować miejsce do wypoczynku i bezpośrednie wyjście na zewnątrz – bo nie ma to jak po kąpieli w saunie poleżeć na leżaku w ogrodzie. Dobrym momentem do zainstalowania sauny jest remont domu.

Odpowiednie miejsce na saunę w domu

Saunę można urządzić w jednym z pokoi, na przykład w sypialni zwolnionej po wyprowadzce dorosłego dziecka. Jeżeli jeszcze pokój ma bezpośrednie wyjście na mały taras lub balkon, będzie idealnie.

Doskonałym miejscem na saunę jest łazienka. Kabina kąpielowa (natrysk plus łaźnia parowa) może zająć miejsce wanny, a mała sauna zmieści się obok. Skośny dach nie jest przeszkodą w zainstalowaniu sauny, w ięc adaptowane pomieszczenie może się znajdować na poddaszu.

Wentylacja sauny i łaźni parowej

Najczęstsze błędy przy projektowaniu sauny i łaźni parowych dotyczą wentylacji. Poza niekomfortową kąpielą mogą spowodować zawilgocenie pomieszczenia, a w skrajnych sytuacjach przegrzewanie się elementów wewnątrz sauny, a nawet pożar.

Powietrze musi bez przeszkód przepływać wokół kabiny sauny i swobodnie cyrkulować w pomieszczeniu, do którego jest odprowadzane. Między ścianami pomieszczenia a ściankami sauny musi pozostać co najmniej kilkucentymetrowy odstęp.

Temperatura wokół kabiny łaźni parowej nie może przekraczać 35°C. Jeśli łaźnia ma konstrukcję lekką, a sąsiaduje z tradycyjną sauną z drewna, między ich kabinami musi być co najmniej 10-centymetrowy odstęp. W domowych łaźniach wystarczy wymiana powietrza przez otwieranie drzwi oraz istniejąca w pomieszczeniu wentylacja grawitacyjna.

Wymagania instalacyjne

W saunach tradycyjnych jedynym wymogiem instalacyjnym jest odpowiednie przyłącze elektryczne, w łaźniach parowych potrzebne są jeszcze:

  • przyłącze wodne – wystarczy doprowadzić tylko instalację z zimną wodą do zasilania generatora pary, ale jeśli to możliwe, warto w kabinie zainstalować natrysk, który umożliwi schłodzenie rozgrzanego ciała bez wychodzenia z kabiny. Wtedy trzeba doprowadzić do niej również ciepłą wodę;
  • odpływ do kanalizacji, którym skroplona para wodna będzie usuwana do kanalizacji. Powinien się znajdować w geometrycznym środku łaźni i mieć średnicę co najmniej 50 mm (taką jak w wannie czy brodziku). Podłoga powinna być lekko nachylona w jego kierunku;
  • zasilanie elektryczne do generatora pary;
  • podłączenie do kanału wentylacyjnego.

Przeczytaj dodatkowo:
Kąpiel w saunie. Samodzielny montaż sauny

W niewielkiej saunie usytuowanej w łazience, piwnicy lub w innym pomieszczeniu można zakosztować...

Jaka jest różnica między sauną a łaźnią parową?

Zarówno saunę, jak i łaźnię parową można urządzić w każdym domu, a nawet mieszkaniu. Warto dowiedzieć...

Konserwacja sauny

Naturalny proces brudzenia drewna w saunie zachodzi znacznie szybciej niż w przypadku innych, domowych...

Sauna fińska w domu. Budowa i montaż domowej sauny

Nasz poradnik jest dla tych, którym marzy się sauna fińska w domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy...

Budowa sauny

Sauna jest zamkniętym, odizolowanym od reszty budynku pomieszczeniem. Materiał użyty do jej budowy powinien...

Wyposażenie sauny

Saunę warto wyposażyć w różnego rodzaju akcesoria, które uprzyjemnią korzystanie z kąpieli...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.