| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Łazienka w nowym miejscu

Łazienka w nowym miejscu

Remontując dom, często decydujemy się na zrobienie dodatkowej łazienki albo przeniesienie istniejącej w nowe miejsce. Na przykład gdy adaptujemy poddasze lub piwnicę albo przy sypialni wydzielamy miejsce na łazienkę tylko dla domowników.

W sytuacji gdy planujemy przeniesienie łazienki trzeba rozpocząć od sprawdzenia technicznych możliwości podłączenia wody i kanalizacji oraz zapewnienia wentylacji. Nową łazienkę najlepiej zaplanować w pobliżu pionu kanalizacyjnego, do którego będzie można podłączyć wszystkie urządzenia sanitarne.

Jeśli łazienkę chcemy zrobić z dala od pionu kanalizacyjnego albo w takim miejscu, z którego nie jest możliwe grawitacyjne odprowadzenie ścieków, konieczne będzie zamontowanie urządzenia rozdrabniająco-przepompowującego. Dobiera się je do rodzaju i liczby urządzeń sanitarnych, które ma obsługiwać.

Łazienka w nowym miejscuZgodnie z przepisami, lecz przede wszystkim ze względu na dużą ilość wilgoci nieprzyjemne zapachy, każda łazienka musi mieć sprawną wentylację, czyli osobny kanał wentylacji grawitacyjnej i nawiew powietrza przez otwory lub szczelinę w dolnej części drzwi. Jeżeli nie ma wolnego kanału, ale jedna ze ścian adaptowanego na łazienkę pomieszczenia jest ścianą zewnętrzną, można w niej zrobić otwór i zamontować wentylator osiowy. Nie jest to idealne rozwiązanie (wilgoć z wywiewanego powietrza skraplająca się w chłodne dni może powodować powstawanie brudnych smug na elewacji i jej niszczenie), jednak gdy nie można inaczej – skuteczne.

Nie powinno być problemu z „dorobieniem” kanału, gdy nowa łazienka jest na ostatniej kondygnacji albo pod nieużytkowym poddaszem. Komin wentylacyjny może być plastikowy lub stalowy, musi być poprowadzony pionowo w górę bez żadnych załamań, mieć co najmniej 2 m od kratki wywiewnej do wylotu nad dachem, a gdy przebiega przez nieogrzewane przestrzenie, należy go ocieplić, żeby powietrze zbyt szybko się nie wychładzało.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek,...

Łazienka na poddaszu musi być wygodna. Niestety bywa, że gotowe projekty łazienek nie spełniają naszych...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Kompleksowe rozwiązania i łazienkowe inspiracje

Toalety myjące, elektroniczne baterie, deszczowa kanalizacja dachowa, system rur wielowarstwowych, panel do...

Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...