| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Łazienka w nowym miejscu

Łazienka w nowym miejscu

Remontując dom, często decydujemy się na zrobienie dodatkowej łazienki albo przeniesienie istniejącej w nowe miejsce. Na przykład gdy adaptujemy poddasze lub piwnicę albo przy sypialni wydzielamy miejsce na łazienkę tylko dla domowników.

W sytuacji gdy planujemy przeniesienie łazienki trzeba rozpocząć od sprawdzenia technicznych możliwości podłączenia wody i kanalizacji oraz zapewnienia wentylacji. Nową łazienkę najlepiej zaplanować w pobliżu pionu kanalizacyjnego, do którego będzie można podłączyć wszystkie urządzenia sanitarne.

Jeśli łazienkę chcemy zrobić z dala od pionu kanalizacyjnego albo w takim miejscu, z którego nie jest możliwe grawitacyjne odprowadzenie ścieków, konieczne będzie zamontowanie urządzenia rozdrabniająco-przepompowującego. Dobiera się je do rodzaju i liczby urządzeń sanitarnych, które ma obsługiwać.

Łazienka w nowym miejscuZgodnie z przepisami, lecz przede wszystkim ze względu na dużą ilość wilgoci nieprzyjemne zapachy, każda łazienka musi mieć sprawną wentylację, czyli osobny kanał wentylacji grawitacyjnej i nawiew powietrza przez otwory lub szczelinę w dolnej części drzwi. Jeżeli nie ma wolnego kanału, ale jedna ze ścian adaptowanego na łazienkę pomieszczenia jest ścianą zewnętrzną, można w niej zrobić otwór i zamontować wentylator osiowy. Nie jest to idealne rozwiązanie (wilgoć z wywiewanego powietrza skraplająca się w chłodne dni może powodować powstawanie brudnych smug na elewacji i jej niszczenie), jednak gdy nie można inaczej – skuteczne.

Nie powinno być problemu z „dorobieniem” kanału, gdy nowa łazienka jest na ostatniej kondygnacji albo pod nieużytkowym poddaszem. Komin wentylacyjny może być plastikowy lub stalowy, musi być poprowadzony pionowo w górę bez żadnych załamań, mieć co najmniej 2 m od kratki wywiewnej do wylotu nad dachem, a gdy przebiega przez nieogrzewane przestrzenie, należy go ocieplić, żeby powietrze zbyt szybko się nie wychładzało.

Nowy styl łazienki - klasyczny czy skandynawski? A może łazienka nowoczesna...

Aranżacja łazienki to wyzwanie. Mamy bowiem do wyboru styl klasyczny, skandynawski, retro,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Urządzanie małej łazienki. 8 rad, jak optycznie...

Urządzanie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Podczas aranżacji warto przestrzegać kilku podstawowych...

Baterie podtynkowe do zadań specjalnych

Łazienkowe baterie podtynkowe to propozycja zarówno dla osób szukających sposobu na urządzenie...

Aranżacja małej toalety. Jak urządzić...

Wieczne kłótnie domowników o dostęp do łazienki to w większości domów codzienność. W...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu...

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych dąży się do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów. W...

Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.