| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Na co zwrócić uwagę projektując funkcjonalną łazienkę, która będzie salonem kąpielowym?

Na co zwrócić uwagę projektując funkcjonalną łazienkę, która będzie salonem kąpielowym?

O tym, czy łazienka stanie się salonem kąpielowym, decyduje nie tylko wielkość, ale przede wszystkim  jej wyposażenie i to, jak będziemy jej używać. Zobacz pomysł na aranżację łazienki, która pełni funkcję pokoju kąpielowego.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Pomieszczenie trzeba tak zaaranżować, tak dobrać sprzęty, urządzenia i wystrój, aby miejsce to prowokowało do niepospiesznych zachowań. Pośpiech to wróg elegancji, a więc  wszystko co robimy  róbmy powoli, delektując się chwilą odpoczynku i urokiem miejsca. Taka łazienka może sie stać kolejnym w domu miejscem integrującym rodzinę. Miejscem, gdzie przy kąpieli czy codziennej toalecie będzie można uciąć sobie pogawędkę albo napić się kawy. Pokój kąpielowy to nie tylko jeszcze jedno pomieszczenie higieniczne w domu, “węzeł sanitarny”, z którego się korzysta, ale miejsce, w którym się przebywa albo nawet... bywa.

Aranżacja łazienki na pokój kąpielowy

Umywalka w pokoju kąpielowym zyskuje nieco inną rolę niż w tradycyjnej wielofunkcyjnej łazience. Obszerny blat służy dbałości o urodę - staje się toaletką.
Jeśli łazienka ma być użytkowana przez więcej niż jedną osobę, dobrze, aby były w niej dwie umywalki. Najczęściej umieszcza się je obok siebie. Można też zamontować umywalki o różnym przeznaczeniu w różnych strefach. Niewielką do mycia rąk – obok sedesu albo tuż przy wejściu, drugą z obszernym blatem do golenia się i makijażu – w okolicy prysznica lub wanny.

Urządzenia łazienkowe coraz częściej “wychodzą z kątów”, częściowo lub całkowicie odrywając się od ścian. Wannę czy prysznic można dziś ustawić pośrodku łazienki. Nie ma tu praktycznie przeszkód instalacyjnych. Czemu jednak służy takie ustawienie wanny? Czy jest to przejaw mody, czy tak jak w wypadku wyspy w kuchni – wygody i zmiany obyczajów?

Wanna wolnostojąca czy zabudowana?

Wydaje się, że wyeksponowana wanna podkreśla rolę kąpieli w łazience. Tak urządzona łazienka otwarcie manifestuje swój charakter: to miejsce służy relaksującym kąpielom, które są nie tylko zabiegiem higienicznym, ale które można celebrować. Kąpiel może być czymś odświętnym.
Gdy pomieszczenie jest zbyt duże, ustawienie wszystkich urządzeń pod ścianami sprawiłoby, że wydałoby się puste. Rozwiązaniem jest umieszczenie wanny pośrodku łazienki- ale ma to sens, jeśli można swobodnie do niej podejść z każdej strony i nie przeszkadza ona w korzystaniu z innych urządzeń.

Jeśli pokój kąpielowy ma być miejscem relaksu, trudno wyobrazić go sobie bez kącika wypoczynkowego! Najlepiej ustawić tam jakiś fotel lub ławę. Popularne rozwiązanie to siedziska powstałe z obudowy wanny. Są wielofunkcyjne: amatorzy długich kąpieli mają gdzie odłożyć książkę czy odstawić filiżankę po kawie. I jest gdzie przysiąść, by potowarzyszyć kąpiącej się żonie czy dla pogawędki, a nawet bezpieczeństwa, uczestniczyć w kąpieli dzieci.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

5 reguł, dzięki którym zaprojektujesz wygodną łazienkę

Łazienka wygodna, ergonomiczna, z której łatwo i przyjemnie się korzysta... to jest nasz cel w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Funkcjonalna łazienka. Jak dobrze i estetycznie...

Urządzanie funkcjonalnej łazienki nie jest łatwym zadaniem. Na małej powierzchni trzeba zaplanować wszystkie...

Jak odnowić łazienkę – 7 metamorfoz + praktyczne...

Zobacz, jak swoje łazienki odnowili nasi Czytelnicy – pokazujemy zdjęcia przed remontem i po nim, a...

Kompleksowe rozwiązania i łazienkowe inspiracje

Toalety myjące, elektroniczne baterie, deszczowa kanalizacja dachowa, system rur wielowarstwowych, panel do...

Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu...

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych dąży się do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów. W...