| muratordom.pl » Łazienka » Materiały wykończeniowe » Koszt wykończenia i wyposażenia luksusowej łazienki. Ile za projekt, ile za materiały

Koszt wykończenia i wyposażenia luksusowej łazienki. Ile za projekt, ile za materiały

Nowoczesna łazienka to nierzadko duży salon kąpielowy z wolno stojącą wanną i szlachetnymi materiałami wykończeniowymi. Niemały udział w kosztach wykończenia i wyposażenia łazienki ma też ich fachowy montaż. Podpowiadamy, ile kosztuje urządzenie nowoczesnej łazienki luksusowej.

Projekt wnętrza

 • Jeśli dysponujemy zasobniejszym portfelem, możemy zlecić projektantowi wykonanie kompleksowego projektu, w którego skład wchodzą: inwentaryzacja, min. dwa projekty koncepcyjne, projekt techniczny, czyli rozmieszczenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, punktów elektrycznych, rysunki techniczne sufitów podwieszanych, mebli łazienkowych na zamówienie, aranżacja wnętrz – dobór kolorystyki, oświetlenia, a także realistyczne wizualizacje 3D i szczegółowy kosztorys materiałów. Ceny takiego projektu wynoszą od 100 do nawet 700 zł za m².
 • Warto zamówić taką usługę wraz z nadzorem wykonawczym – wóczas koszt za m² może wzrosnąć o 200 zł.

Materiały na ściany i podłogę łazienki

 • Modne, ale i kosztowne jest wykańczanie podłóg oraz ścian łazienki okładzinani z naturalnego drewna (jest to głównie drewno egzotyczne, np. tek czy iroko) – ceny desek litych zaczynają się od 220 zł za m².
 • W nowoczesnych i ekskluzywnych łazienkach często stosuje się kamień naturalny – marmur czy trawertyn. Wykorzystuje się na elementy podłóg, okładzin ścian czy zabudowy wanien i kabin prysznicowych. Za płytki marmurowe o wymiarach 30x30 cm trzeba zapłacić około 200 zł/szt.
 • Dużą popularnością cięszą się także płytki zaprojektowane przez znanych projektantów (ich ceny zaczynają się od 200 zł za m²) oraz mozaika szklana, za którą trzeba zapłacić około 400 zł za m² (elementy o grubości 5 mm).

Prace wykończeniowe

 • Układanie parkietu to koszt 30 zł za m², montaż desek jest nieco tańszy – za tę usługę trzeba zapłacić około 15-20 zł za m².
 • Usługa kompleksowa – czyli pomiar wilgotności, układanie parkietu, cyklinowanie bezpyłowe, polerowanie i trzykrotne lakierowanie to koszt około 45 zł za m².
 • Za montaż kamienia naturalnego zapłacimy około 80 zł za m².
 • W nowoczesnych łazienkach często źródła światła ukrywa się za zabudową z płyt gipsowo-kartonowych, dzięki czemu uzyskuje się ciekawy efekt poświaty. Cena m² płyty odpornej na działanie wilgoci (typu H2) wynosi około 14 zł, na montaż sufitu podwieszanego trzeba przeznaczyć 40-65 zł za m².
 • Płyty gipsowo-kartonowe o podwyższonej odporności na działanie wilgoci stosuje się również przy zabudowie stelaży instalacyjnych służących do zawieszania misek ustępowych czy bidetów. Koszt takiej zabudowy to 20-25 zł za m².
Autor: ZEHNDER

W nowoczesnym salonie kąpielowym nie dziwi wanna stojąca na środku pomieszczenia ani szlachetne materiały użyte do jej wykończenia. Dużą zaletą jest też możliwość doświetlenia go światłem dziennym (fot. ZEHNDER).

Armatura sanitarna

 • Efektowne są wanny wolno stojące. Dużą popularnością cieszą się modele w stylu retro, na ozdobnych nóżkach – za taką wannę trzeba zapłacić 2000-12 000 zł. Dobiera się do niej wysoką baterię wolno stojącą – trzeba za nią słono zapłacić (ceny baterii renomowanych firm zaczynają się od 2000 zł). Koszt montażu takiej baterii to 100-150 zł.
 • Również wanny z hydromasażem często goszczą w ekskluzywnych łazienkach. Średnie ceny mieszczą się w przedziale 2000-6000 zł. Za montaż takiej wanny trzeba zapłacić 180-300 zł.
 • Montaż stelaży podtynkowych do misek ustępowych, bidetów czy umywalek to około 200 zł, same stelaże kosztują od 600 zł.

Meble łazienkowe

 • Koszt wykończenia łazienki podnosi zamówienie mebli łazienkowych w ekskluzywnym salonie. Za szafkę pod umywalkę wykonaną z litego drewna egzotycznego trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.
 • Cenę podnoszą kamienne blaty, ręczne rzeźbienia oraz mosiężne okucia.
 • Nie ma górnej granicy kosztów w przypadku mebli zamawianych u znanych projektantów. W tym przypadku wszystko zależy od preferencji inwestora.

Gdzie kupować?

 • Inwestorzy z zasobniejszym portfelem mogą sobie pozwolić na zakupy w renomowanych salonach sprzedaży, gdzie z reguły wysoka cena daje gwarancję dobrej jakości.
 • Gdy w grę nie wchodzą koszty, materiały wykończeniowe, takie jak kamienie naturalne czy drewno, a także meble łazienkowe oraz armaturę łazienkową można kupować u zagranicznych sprzedawców. Do kosztów zakupu należy wówczas doliczyć opłaty związane z ich sprowadzeniem do kraju.
 • Warto też skorzystać z usług cenionych architektów wnętrz – zwykle współpracują oni ze sprawdzonymi projektantami i producentami, co da nam gwarancję, że nie kupimy kota w worku.

Przeczytaj dodatkowo:
Czym zabezpieczyć drewnianą podłogę w łazience?...

Posadzka w łazience jest szczególnie narażona na zmiany wilgotności i temperatury, a nawet zalania...

Mozaika - szklana, kamienna, ceramiczna,...

Mozaika – ze względu na swoją atrakcyjność – cieszy się ogromną popularnością jako materiał...

Zielona łazienka pachnąca lasem. Aranżacje...

Zielona łazienka to wyraz tęsknoty za bliskością natury, a nierzadko też ekologicznego podejścia właścicieli....

Utrzymanie czystości w łazience. Wyposażenie...

Utrzymanie porządku w łazience nie jest łatwe. Odpowiednio dobierając wyposażenie łazienki, możesz jednak...

Izolacja przeciwwilgociowa w łazience....

Łazienka to pomieszczenie najbardziej narażone na działanie wilgoci. Dzięki odpowiedniemu uszczelnieniu i...

Urządzamy łazienkę za 15 tys. zł. Projekt...

Jeśli na urządzenie łazienki można przeznaczyć 15 tys. zł, trzeba uważać, by nie dać się ponieść rynkowym...