| muratordom.pl » Łazienka » Baterie » Temperatura na poziomie

Temperatura na poziomie

Z zewnątrz łatwo je poznać po umieszczonej na jednym z pokręteł podziałce temperatury. Jednak to, co naprawdę wyróżnia je spośród innych, jest ukryte we wnętrzu.

Autor: Grohe

Bateria termostatyczna pozwala utrzymać temperaturę wypływającej z niej wody na stałym, zadanym przez użytkownika poziomie, bez względu na temperaturę wody dopływającej i zmiany ciśnienia w instalacji. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu w nią termostatowi.

 

Różne rozwiązania, ten sam efekt

Do regulacji temperatury w bateriach termostatycznych służy m.in. element woskowy otoczony osłonką z miedzi albo sprężynka ze stopu niklowo-tytanowego z pamięcią termiczną, czy element z wosku pszczelego z cieczami stabilizującymi temperaturę.

Baterie mają przeważnie dwa pokrętła: jedno do ustawiania temperatury wody, drugie do regulacji natężenia strumienia. Pokrętło do regulacji temperatury ma podziałkę zwykle od 20 do 60°C, z dokładnością do 1°C. Baterie są także wyposażone w blokadę (zielony, czerwony lub czarny przycisk) na poziomie 38°C, czyli temperatury uznanej za komfortową. Mechanizm blokady odcina automatycznie dopływ ciepłej wody, jeśli jej temperatura na wypływie przekroczy 38°C. Podobne blokady są też stosowane przy pokrętle do regulowania strumienia wody, zwykle ograniczają one strumień o 30-60%. Część baterii ma wbudowany wewnętrzny ogranicznik maksymalnej temperatury, który jest ustawiany przez instalatora podczas montażu baterii.
Baterie termostatyczne mogą mieć specjalne obudowy z komorą chłodzącą, korpus pokryty izolacyjną warstwą tworzywa, czy też izolację dźwiękochłonną.

Dlaczego warto?

Baterie termostatyczne zapewniają maksymalny komfort korzystania z ciepłej wody. Można na nich ustawić temperaturę z dokładnością do 1°C i uzyskuje się ją prawie natychmiast po odkręceniu pokrętła.
Ustawiona temperatura nie zmienia się mimo zmian ciśnienia ciepłej i zimnej wody w instalacji
Dodatkowym atutem baterii termostatycznych jest możliwość oszczędzania wody. Ciepła i zimna woda mieszają się automatycznie do żądanej temperatury wewnątrz baterii i trwa to o wiele krócej niż ręczne ustawianie strumienia. W ten sposób można zmniejszyć zużycie wody o blisko 40%.

Rodzaje baterii

Niektórzy producenci mają w ofercie całe serie baterii termostatycznych, w których skład wchodzą baterie natryskowe, wannowo-natryskowe, umywalkowe, bidetowe, a nawet kuchenne. Częściej jednak bateria termostatyczna jest uzupełnieniem serii tradycyjnych i zwykle jest natryskowa. Można wówczas wyposażyć całą łazienkę w baterie o jednakowej stylistyce, tylko w kabinie prysznicowej zamontować termostatyczną.
Największa popularność termostatycznych baterii natryskowych jest zrozumiała - pod prysznicem najpełniej można wykorzystać ich możliwości.

Baterie termostatyczne - podobnie jak tradycyjne - produkuje się w wersji naściennej (natynkowej) i podtynkowej. Pierwsze są przeznaczone do mocowania na wierzchu ściany, w przypadku tych drugich po zainstalowaniu widoczne są tylko pokrętła do regulacji temperatury i strumienia wody oraz wylewka lub główka natrysku. Termostat wraz z całym podłączeniem do instalacji jest ukryty w ścianie. Zamiast pokręteł bateria może mieć jeden uchwyt do ustawiania i temperatury, i strumienia. Baterie podtynkowe można montować nad wanną, umywalką lub w kabinie prysznicowej. Widoczne elementy są zwykle bardzo estetyczne i - co może mieć znaczenie zwłaszcza w kabinie prysznicowej - zajmują mniej miejsca niż bateria natynkowa.
Produkuje się również baterie termostatyczne, tak zwane czterootworowe, przeznaczone do montażu na obrzeżach wanny. W jednym otworze umieszcza się wylewkę, w drugim chowa słuchawkę prysznicową z wężem, w pozostałych - pokrętła do ustawiania temperatury i strumienia wody.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Można też kupić modele sterowane elektronicznie. Zwykle są bezdotykowe - wyposażone w czujnik podczerwieni. Woda sama zaczyna z nich płynąć, gdy podstawi się ręce pod wylewkę. Największe zastosowanie mają przy umywalkach lub w kuchni przy zlewozmywaku. Ciekawym rozwiązaniem jest termostatyczny panel natryskowy firmy Oras. Jest on wyposażony w dwie głowice: górną (dwa rodzaje strumienia) i dolną w zdejmowanej rączce natrysku (strumień normalny i do masażu). Włączanie i wyłączanie prysznica jest sterowane elektronicznie.
Najpopularniejsze są baterie chromowane - z połyskiem lub matowe, ale można też kupić kolorowe: czerwone, czarne, niebieskie. Są też modele w dwóch kolorach.

Czysta bateria

Pielęgnacja armatury może przysporzyć wielu trudności; niewłaściwy środek czyszczący może...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Baterie łazienkowe – czym się kierować podczas...

Nowoczesne baterie łazienkowe muszą spełniać nie tylko wyśrubowane normy, lecz także rosnące oczekiwania...

Baterie łazienkowe – jaką baterię wybrać do wanny?

Bateria wannowa powinn pasować do aranżacji łazienki, ale to nie jedyne kryterium wyboru. Baterie łazienkowe...

Wygodna umywalka do łazienki. Zasady wyboru...

Wybór umywalki do łazienki niesie wiele dylematów. Na początku trzeba się zdecydować, czy...

Baterie termostatyczne – gdzie warto je...

Baterie termostatyczne to baterie gwarantujące, że woda ma zawsze taką temperaturę, na jaką została ustawiona...

Deszczownica w łazience - kąpiel w strugach...

Deszczownica - nazywana też deszczownią - to element prysznica, który dzięki rozproszeniu...