| muratordom.pl » Łazienka » Baterie » Temperatura na poziomie

Temperatura na poziomie

Z zewnątrz łatwo je poznać po umieszczonej na jednym z pokręteł podziałce temperatury. Jednak to, co naprawdę wyróżnia je spośród innych, jest ukryte we wnętrzu.

Autor: Grohe

Bateria termostatyczna pozwala utrzymać temperaturę wypływającej z niej wody na stałym, zadanym przez użytkownika poziomie, bez względu na temperaturę wody dopływającej i zmiany ciśnienia w instalacji. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu w nią termostatowi.

 

Różne rozwiązania, ten sam efekt

Do regulacji temperatury w bateriach termostatycznych służy m.in. element woskowy otoczony osłonką z miedzi albo sprężynka ze stopu niklowo-tytanowego z pamięcią termiczną, czy element z wosku pszczelego z cieczami stabilizującymi temperaturę.

Baterie mają przeważnie dwa pokrętła: jedno do ustawiania temperatury wody, drugie do regulacji natężenia strumienia. Pokrętło do regulacji temperatury ma podziałkę zwykle od 20 do 60°C, z dokładnością do 1°C. Baterie są także wyposażone w blokadę (zielony, czerwony lub czarny przycisk) na poziomie 38°C, czyli temperatury uznanej za komfortową. Mechanizm blokady odcina automatycznie dopływ ciepłej wody, jeśli jej temperatura na wypływie przekroczy 38°C. Podobne blokady są też stosowane przy pokrętle do regulowania strumienia wody, zwykle ograniczają one strumień o 30-60%. Część baterii ma wbudowany wewnętrzny ogranicznik maksymalnej temperatury, który jest ustawiany przez instalatora podczas montażu baterii.
Baterie termostatyczne mogą mieć specjalne obudowy z komorą chłodzącą, korpus pokryty izolacyjną warstwą tworzywa, czy też izolację dźwiękochłonną.

Dlaczego warto?

Baterie termostatyczne zapewniają maksymalny komfort korzystania z ciepłej wody. Można na nich ustawić temperaturę z dokładnością do 1°C i uzyskuje się ją prawie natychmiast po odkręceniu pokrętła.
Ustawiona temperatura nie zmienia się mimo zmian ciśnienia ciepłej i zimnej wody w instalacji
Dodatkowym atutem baterii termostatycznych jest możliwość oszczędzania wody. Ciepła i zimna woda mieszają się automatycznie do żądanej temperatury wewnątrz baterii i trwa to o wiele krócej niż ręczne ustawianie strumienia. W ten sposób można zmniejszyć zużycie wody o blisko 40%.

Rodzaje baterii

Niektórzy producenci mają w ofercie całe serie baterii termostatycznych, w których skład wchodzą baterie natryskowe, wannowo-natryskowe, umywalkowe, bidetowe, a nawet kuchenne. Częściej jednak bateria termostatyczna jest uzupełnieniem serii tradycyjnych i zwykle jest natryskowa. Można wówczas wyposażyć całą łazienkę w baterie o jednakowej stylistyce, tylko w kabinie prysznicowej zamontować termostatyczną.
Największa popularność termostatycznych baterii natryskowych jest zrozumiała - pod prysznicem najpełniej można wykorzystać ich możliwości.

Baterie termostatyczne - podobnie jak tradycyjne - produkuje się w wersji naściennej (natynkowej) i podtynkowej. Pierwsze są przeznaczone do mocowania na wierzchu ściany, w przypadku tych drugich po zainstalowaniu widoczne są tylko pokrętła do regulacji temperatury i strumienia wody oraz wylewka lub główka natrysku. Termostat wraz z całym podłączeniem do instalacji jest ukryty w ścianie. Zamiast pokręteł bateria może mieć jeden uchwyt do ustawiania i temperatury, i strumienia. Baterie podtynkowe można montować nad wanną, umywalką lub w kabinie prysznicowej. Widoczne elementy są zwykle bardzo estetyczne i - co może mieć znaczenie zwłaszcza w kabinie prysznicowej - zajmują mniej miejsca niż bateria natynkowa.
Produkuje się również baterie termostatyczne, tak zwane czterootworowe, przeznaczone do montażu na obrzeżach wanny. W jednym otworze umieszcza się wylewkę, w drugim chowa słuchawkę prysznicową z wężem, w pozostałych - pokrętła do ustawiania temperatury i strumienia wody.

Można też kupić modele sterowane elektronicznie. Zwykle są bezdotykowe - wyposażone w czujnik podczerwieni. Woda sama zaczyna z nich płynąć, gdy podstawi się ręce pod wylewkę. Największe zastosowanie mają przy umywalkach lub w kuchni przy zlewozmywaku. Ciekawym rozwiązaniem jest termostatyczny panel natryskowy firmy Oras. Jest on wyposażony w dwie głowice: górną (dwa rodzaje strumienia) i dolną w zdejmowanej rączce natrysku (strumień normalny i do masażu). Włączanie i wyłączanie prysznica jest sterowane elektronicznie.
Najpopularniejsze są baterie chromowane - z połyskiem lub matowe, ale można też kupić kolorowe: czerwone, czarne, niebieskie. Są też modele w dwóch kolorach.

Czysta bateria

Pielęgnacja armatury może przysporzyć wielu trudności; niewłaściwy środek czyszczący może...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wygodna umywalka do łazienki. Zasady wyboru...

Wybór umywalki do łazienki niesie wiele dylematów. Na początku trzeba się zdecydować, czy...

Baterie łazienkowe – czym się kierować podczas...

Nowoczesne baterie łazienkowe muszą spełniać nie tylko wyśrubowane normy, lecz także rosnące oczekiwania...

Pomysłowa aranżacja nowoczesnej łazienki: jakie...

Aranżacja łazienki jest niezwykle wymagającym zadaniem. Pod względem funkcjonalności musi ona sprostać...

Baterie łazienkowe – modne baterie podtynkowe

Tradycyjne baterie łazienkowe naścienne nad naszymi umywalkami, przy wannach i w kabinach prysznicowych coraz...

Ekologiczne baterie łazienkowe

Elegancki i nowoczesny wygląd baterii łazienkowych to nie wszystko – od zastosowanych rozwiązań w...

Baterie łazienkowe – jaką baterię wybrać do wanny?

Bateria wannowa powinn pasować do aranżacji łazienki, ale to nie jedyne kryterium wyboru. Baterie łazienkowe...