| muratordom.pl » Kuchnia » Zlewozmywaki i baterie » Zlewozmywaki

Zlewozmywaki

Ciężkie, toporne, żeliwne zlewozmywaki należą już do przeszłości. Dzisiaj najczęściej kupuje się zlewozmywaki ze stali nierdzewnej czy emaliowanej lub z kompozytów mineralno-żywicznych, rzadziej z ceramiki lub z tworzywa sztucznego.

Ciężkie, toporne, żeliwne zlewozmywaki należą już do przeszłości. Dzisiaj najczęściej kupuje się zlewozmywaki ze stali nierdzewnej czy emaliowanej lub z kompozytów mineralno-żywicznych, rzadziej z ceramiki lub z tworzywa sztucznego.

Stal nierdzewna

Stal nierdzewna nazywana jest również stalą szlachetną. Jest to stal z domieszką chromu i niklu. Udział chromu, dzięki któremu zlewozmywak nie rdzewieje, powinien wynosić 18%, zaś niklu, który nadaje elastyczność, 10% (stąd oznaczenie stali Cr–Ni 18/10). Jest to materiał bardziej odporny na uderzenia mechaniczne i trwalszy niż stal emaliowana. Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej mogą być tłoczone z jednego arkusza blachy (wtedy ich komory są płytsze – mają około 15 cm) albo komory mogą być przyspawane do ramy (wtedy mogą być głębsze – do 20 cm). Powierzchnia zlewozmywaka ze stali nierdzewnej może być różnie wykończona. Polerowana ma połysk wygląda efektownie, ale nawet czysta woda, szczególnie twarda, po wyschnięciu pozostawia na niej plamy i zacieki. Łatwiej utrzymać w czystości powierzchnię półmatową (tak zwaną gładką lub satynowaną) albo o fakturze tkaniny (zwaną też skórką pomarańczową). Plamy i zarysowania są na niej mniej widoczne. Zlewozmywaki stalowe są dosyć akustyczne, ale większość wyposażona jest w samoprzylepne płytki przeciwhałasowe z tworzywa sztucznego, które przykleja się do spodu komór i ociekaczy.

Autor: Marcin Czechowicz

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Stal emaliowana

Zlewozmywaki ze stali emaliowanej nie są już tak popularne jak przed laty. Nadal jednak znajdują nabywców, głównie ze względu na niską cenę. Emaliowana powierzchnia jest odporna na korozję, gładka i łatwa do utrzymania w czystości. Z czasem jednak wierzchnia warstwa zużywa się, powstają rysy i zadrapania, a w wyniku uderzeń – odpryski. Prócz tradycyjnych – białych – dostępne są zlewozmywaki emaliowane w różnych odcieniach brązu, beżowe, a nawet czarne. Kompozyty mineralno-żywiczne
Kompozyty przypominają wyglądem naturalny kamień, o barwie jednolitej lub lekko nakrapiany. Składnikami kompozytów stosowanych do wyrobu zlewozmywaków są: granit (na zdjęciu obok), krzem lub kwarc oraz akryl lub żywice akrylowe. Każdy producent używa w odniesieniu do swojego wyrobu innej nazwy handlowej. Nazwy materiałów wskazują producenta wyrobów oraz użyte składniki, np. Fragranit, Tegranit, Silcron. Wyroby z materiałów o większej zawartości minerałów w stosunku do akrylu mają powierzchnię lekko chropowatą, a o większej zawartości akrylu – gładszą, lśniącą, ale za to mniej twardą. Oba rodzaje materiału są odporne na działanie wysokiej temperatury, substancji chemicznych i naturalnych występujących w gospodarstwie domowym oraz na zarysowania i pęknięcia. Nie ulegają przebarwieniom – większość wyrobów barwiona jest w masie, a nie tylko na powierzchni. Kolorystyka jest zróżnicowana: biel, odcienie szarości, brązu, beżu, a nawet zieleń. W większości punktów sprzedaży zlewozmywaki z kompozytów mineralno-żywicznych sprowadzane są na indywidualne zamówienie.

Tworzywa sztuczne

Zlewozmywaki z termoplastycznego poliestru mają gładką, łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię o trwałej barwie. Niestety tworzywo to nie jest zbyt twarde, można je łatwo zarysować. Zlewozmywaki z poliestru dostępne są w kolorach: białym, piaskowym, niebieskim i brązowym.

Ceramika

Materiał uzyskiwany jest w wyniku wypalania gliny w temperaturze około +1270°C. Ceramika używana do produkcji zlewozmywaków odporna jest na duże zmiany temperatury. Jej powierzchnia jest szkliwiona. Z czasem połyskliwa warstwa szkliwa wyciera się i taki zlewozmywak nie wygląda efektownie. Zlewozmywaki ceramiczne są zazwyczaj białe, brązowe lub czarne.

Bateria na miarę kuchni

Zlew bez baterii? Niemożliwe! Jednak, wybór konkretnej baterii może być problemem. Na co...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesna kuchnia to czysta kuchnia. Jak...

Nowoczesna kuchnia to zazwyczaj kuchnia otwarta. Wymaga efektownych mebli, ale też utrzymania nieskazitelnej...

Czy zlew pod oknem to dobry pomysł? Wybierz...

Rzut okiem na piękny widok za oknem, to miłe oderwanie od codziennych obowiązków, np. mycia naczyń. Dlaczego...

Zasada działania baterii termostatycznej

Baterie termostatyczne, jak sama nazwa wskazuje, są wyposażone w układ utrzymywania stałej temperatury...

Jaki zlewozmywak? Kiedy zlew jednokomorowy, a...

Zanim wybierzesz konkretny model zlewozmywaka, odpowiedz sobie na pytania: ile czasu spędzasz w  kuchni,...

Bateria do zlewozmywaka – jakie może mieć...

Kupując baterię kuchenną, myślimy przede wszystkim o tym, by stanowiła ona idealne dopełnienie wymarzonej...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT