| muratordom.pl » Kuchnia » Zlewozmywaki i baterie » Zadbana stal

Zadbana stal

Zlewozmywaki wykonane ze stali szlachetnej są dziś znacznie bardziej popularne, niż emaliowane. Wbrew pozorom zadbanie o ich estetyczny wygląd nie jest takie trudne.

Stal to materiał bardzo higieniczny, trwały i odporny na zniszczenie. Ze względu na swoją neutralną barwę jest chętnie wykorzystywany przez projektantów. Nowe, obecnie tak modne faktury stali jak len czy sztruks dodatkowo uatrakcyjniają powierzchnię i sprawiają, że jeszcze łatwiej utrzymać ją w czystości.
Jak więc należy właściwie pielęgnować i użytkować stalowy zlewozmywak, aby nie utracił swoich zalet funkcjonalnych i estetycznych? Podstawową zasadą jest regularna pielęgnacja.
Jeśli jej zaniedbamy, znacznie trudniej będzie przywrócić dawny blask naszemu zlewozmywakowi.
Po każdym użyciu powinniśmy spłukać go ciepłą wodą, usunąć resztki żywności z sitka odpływu i wytrzeć do sucha. Zapobiegnie to powstawaniu nieestetycznych zacieków w komorach i na ociekaczu. Co najmniej raz dziennie powinniśmy umyć zlewozmywak gąbką, używając ogólnodostępnych preparatów myjących do zlewozmywaków stalowych w postaci płynu lub mleczka (niewskazane są proszki, bo przy energicznym tarciu mogą zarysować stalową powierzchnię) i lekko natłuścić olejem jadalnym. Jego cienka warstwa znakomicie konserwuje stal.

Autor: Mariusz Bykowski

zlew

Autor: Mariusz Bykowski

zlew

Ważną zaletą zlewozmywaków stalowych w odróżnieniu od zlewozmywaków emaliowanych jest to, że na ich powierzchni nie pozostają trwałe plamy czy odbarwienia po sokach, kawie czy winie.
Gdy już dopuściliśmy do silnego zabrudzenia zlewozmywaka, możemy na kilka godzin napełnić go wodą z octem, a potem zmyć mleczkiem czyszczącym. Następnie całą powierzchnię należy dokładnie spłukać, wytrzeć do sucha i lekko natłuścić olejem.
Jeżeli w naszym gospodarstwie domowym mamy wodę, która w dużym stopniu jest zanieczyszczona związkami żelaza i wapnia i powoduje narastanie warstwy osadu, warto założyć odpowiednie filtry w instalacji wodociągowej.

Równie ważne jest właściwe, zgodne z instrukcją producenta użytkowanie zlewozmywaków stalowych. Nie należy uderzać o ich powierzchnię twardymi przedmiotami, np. narzędziami do majsterkowania, bo może to spowodować trwałe odkształcenia. Nie powinniśmy też dopuszczać do kontaktu zlewozmywaka z przedmiotami rdzewnymi, takimi jak: gwoździe, nakrętki, narzędzia, druciaki kuchenne, sztućce starego typu, itp. Ponieważ może to spowodować pojawienie się na powierzchni zlewozmywaka tzw. rdzy obcej.
Nie wolno czyścić zlewozmywaka ostrymi narzędziami, np. pilnikami, nożami, druciakami, papierem ściernym ani środkami żrącymi (preparaty wybielające, kwasy, zasady, środki odkamieniające lub odrdzewiające). Nie powinniśmy pozostawiać na lub pod zlewozmywakiem otwartych pojemników z chemikaliami, które mogłyby przedostać się do odpływu i doprowadzić do skażenia wody.

Zlewozmywak powinien być bezwzględnie użytkowany zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Nie wolno stosować go w laboratoriach chemicznych czy warsztatach rzemieślniczych.
Właściwie pielęgnowany i użytkowany zlewozmywak odpłaci się nam estetycznym wyglądem i doskonałą funkcjonalnością przez wiele lat.

Przeczytaj dodatkowo:
Kiedy wybierać baterie łazienkowe i kuchenne? Na...

Rozprowadzając rury do instalacji wodnej, zastanawiamy się czy to odpowiedni moment na wybór armatury...

Funkcjonalny zlew kuchenny, czyli mycie naczyń w...

Mycie naczyń, to chyba najmniej lubiana czynność wykonywana w kuchni. Jeżeli jednak wybierzesz funkcjonalny...

Zlewozmywaki granitowe. Trwałe i funkcjonalne...

Żeby kuchnia była funkcjonalna i służyła nam przez lata, jej wyposażenie powinno być trwałe i odporne. Warto...

Wyposażenie kuchni. Porady, jak dopasować baterię...

Odpowiednio dobrana bateria kuchenna ułatwi ci przygotowywanie posiłków i sprzątanie po nich. Na rynku...

Z jakich materiałów może być wykonany...

Obok tradycyjnych zlewozmywaków stalowych najlepsi producenci mają w ofercie także te wykonane z...

Zlewozmywaki małe. Zlewozmywaki duże. Jak kupić...

Nawet w najmniejszej kuchni musi znajdować się kilka sprzętów, bez których niemożliwe byłoby...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.