| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Kuchnia cała w drewnie

Kuchnia cała w drewnie

Na deskach naszej Kuchni Narodowej dziś premierowy pokaz "Wyspy bez kantów". Sztuka o oczyszczeniu drewna z zarzutów tradycjonalizmu.

Hasło "kuchnia cała w drewnie" wzbudza we mnie nostalgiczny obrazek małej soc-stabilizacji. Ciasne pomieszczenie z szafkami oklejonymi drewnopodobną okleiną, stolik-ława plus krzesła z serduszkami wyciętymi w zaplecku (Made in Cepelia), a na ścianach garnitur boazerii.

Drewno za panowania komunizmu nie miało tytułu szlacheckiego. Kojarzyło się raczej z ludowością, z czymś tanim, ale nie na tyle, by nieopłacalne było jego imitowanie.

W naszych czasach drewno odsłania swoje najpiękniejsze przekroje, a my aspirujemy, by je posiadać w najautentyczniejszej, egzotycznej czy rodzimej postaci.

Z tęsknoty za drewnem (w ogóle) i nowoczesnością (w kuchni) powstał nasz projekt. Nasycony jest nostalgią innego rodzaju - nawiązuje w swych formach do stylistyki późnych lat 50. i 60., notabene najbardziej designerskiego okresu w dziejach PRL-u.

Autor: Marcin Czechowicz

Monitoring wielkiego żarcia

Numerem jeden jest wyspa kuchenna o niezwyczajnym kształcie taśmy produkcyjnej. Wykonano ją z połączenia płyt MDF oraz pilśniowej i oklejono fornirem dębu europejskiego. Od frontu otrzymała kolorowy "monitor" - czyli ściankę ze szkła barwionego (w wersji ekonomicznej może to być pleksi, trzeba tylko uważać, bo jest bardzo podatne na zarysowania).

Powstało wielkie zielone oko, w którym - jeśli spojrzymy w nie głęboko - majaczą naczynia i szkło spowite odrealnioną, klubową poświatą. Motyw zielonego oka niczym echo powtarza się w neomeblościance - tak bez wyrzutów sumienia możemy nazwać nowoczesne, coraz popularniejsze komasowanie szafek kuchennych, tak by tworzyły jedną wielką bezuchwytową płaszczyznę. - Owalna półka ze szklaną ścianką świetnie się nadaje do eksponowania dania dnia - żartuje projektantka Kinga Zalewska. Bo trzeba przyznać, że słuszne jest skojarzenie z knajpianą gablotą, gdzie lufka i meduza nawet w okresach zaopatrzeniowej posuchy zawsze stały.

Autor: Marcin Czechowicz

Motyw przewodni proporcji to kwadrat 60x60 cm – takie wymiary mają dębowe płyty na podłodze, blaty szklanych stolików oraz większość szafek przyściennych. Projektantka zadbała, by w spowitej drewnem kuchni nie czuło się jego ciężaru. Wpuściła do niej dużo powietrza, światła i koloru (orzeźwiające kiwi). Powietrze wtargnęło dzięki lekkim meblom, które nie zabierają przestrzeni, bo stoją na cienkich nóżkach, światło – dzięki sąsiedztwu ogrodu zimowego oddzielonego piaskowaną taflą szkła. Kolor zaś pojawił się w szklanych elementach wykończenia, które świetnie zgrały się optycznie z drewnem.

Przeczytaj dodatkowo:
Małe mieszkanie. Jak wykorzystać każdy metr...

Ciasne, ale własne – tak często mówi się o pierwszym mieszkaniu. Jeśli dobrze przemyślimy jego...

Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim....

Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedz się, jak urządzić kuchnię zgodnie z założeniami stylu...

Kuchnia otwarta na salon. Plusy i minusy...

Nowoczesna kuchnia otwarta na salon to coraz częściej spotykane rozwiązanie we współczesnym...

Jak urządzić kuchnię unikając błędów? Pomysły na...

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak urządzić kuchnię. Aranżacja kuchni powinna być głęboko...

Wyposażenie strefy zlewozmywaka: jaki zlewozmywak...

We współczesnej kuchni praca przy zlewozmywaku może być przyjemną czynnością. Wszystko zależy od tego,...

Funkcjonalna kuchnia. Zobacz, jak zaaranżować...

Na rynku meblarskim są dostępne funkcjonalne meble kuchenne z masą szuflad, do których można dokupić...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.