| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Kuchnia cała w drewnie

Kuchnia cała w drewnie

Na deskach naszej Kuchni Narodowej dziś premierowy pokaz "Wyspy bez kantów". Sztuka o oczyszczeniu drewna z zarzutów tradycjonalizmu.

Hasło "kuchnia cała w drewnie" wzbudza we mnie nostalgiczny obrazek małej soc-stabilizacji. Ciasne pomieszczenie z szafkami oklejonymi drewnopodobną okleiną, stolik-ława plus krzesła z serduszkami wyciętymi w zaplecku (Made in Cepelia), a na ścianach garnitur boazerii.

Drewno za panowania komunizmu nie miało tytułu szlacheckiego. Kojarzyło się raczej z ludowością, z czymś tanim, ale nie na tyle, by nieopłacalne było jego imitowanie.

W naszych czasach drewno odsłania swoje najpiękniejsze przekroje, a my aspirujemy, by je posiadać w najautentyczniejszej, egzotycznej czy rodzimej postaci.

Z tęsknoty za drewnem (w ogóle) i nowoczesnością (w kuchni) powstał nasz projekt. Nasycony jest nostalgią innego rodzaju - nawiązuje w swych formach do stylistyki późnych lat 50. i 60., notabene najbardziej designerskiego okresu w dziejach PRL-u.

Autor: Marcin Czechowicz

Monitoring wielkiego żarcia

Numerem jeden jest wyspa kuchenna o niezwyczajnym kształcie taśmy produkcyjnej. Wykonano ją z połączenia płyt MDF oraz pilśniowej i oklejono fornirem dębu europejskiego. Od frontu otrzymała kolorowy "monitor" - czyli ściankę ze szkła barwionego (w wersji ekonomicznej może to być pleksi, trzeba tylko uważać, bo jest bardzo podatne na zarysowania).

Powstało wielkie zielone oko, w którym - jeśli spojrzymy w nie głęboko - majaczą naczynia i szkło spowite odrealnioną, klubową poświatą. Motyw zielonego oka niczym echo powtarza się w neomeblościance - tak bez wyrzutów sumienia możemy nazwać nowoczesne, coraz popularniejsze komasowanie szafek kuchennych, tak by tworzyły jedną wielką bezuchwytową płaszczyznę. - Owalna półka ze szklaną ścianką świetnie się nadaje do eksponowania dania dnia - żartuje projektantka Kinga Zalewska. Bo trzeba przyznać, że słuszne jest skojarzenie z knajpianą gablotą, gdzie lufka i meduza nawet w okresach zaopatrzeniowej posuchy zawsze stały.

Autor: Marcin Czechowicz

Motyw przewodni proporcji to kwadrat 60x60 cm – takie wymiary mają dębowe płyty na podłodze, blaty szklanych stolików oraz większość szafek przyściennych. Projektantka zadbała, by w spowitej drewnem kuchni nie czuło się jego ciężaru. Wpuściła do niej dużo powietrza, światła i koloru (orzeźwiające kiwi). Powietrze wtargnęło dzięki lekkim meblom, które nie zabierają przestrzeni, bo stoją na cienkich nóżkach, światło – dzięki sąsiedztwu ogrodu zimowego oddzielonego piaskowaną taflą szkła. Kolor zaś pojawił się w szklanych elementach wykończenia, które świetnie zgrały się optycznie z drewnem.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej:...

Wyspa w kuchni to nie tylko element ozdobny. Jej montaż i usytuowanie powinny wspomagać funkcjonalność...

Biała kuchnia z wyspą. Mimo zimnych kolorów,...

Prosta, a zarazem nowoczesna. Biała, a mimo to przytulna. Tak pokrótce można opisać wnętrze...

Pomysł na okno w kuchni. Okno przesuwne

Nie masz pomysłu na okno w kuchni? Proponujemy nowoczesne okno przesuwne, które nie będzie kolidowało z...

Funkcjonalna kuchnia. Zobacz, jak zaaranżować...

Na rynku meblarskim są dostępne funkcjonalne meble kuchenne z masą szuflad, do których można dokupić...

Cegła w kuchni. 10 pomysłów na wykończenie ściany...

Cegła sprawdzi się w aranżacji każdego wnętrza. Z powodzeniem można wykończyć nią ściany w kuchni urządzonej...

Jak urządzić kuchnię unikając błędów? Pomysły na...

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak urządzić kuchnię. Aranżacja kuchni powinna być głęboko...