| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Kuchnia cała w drewnie

Kuchnia cała w drewnie

Na deskach naszej Kuchni Narodowej dziś premierowy pokaz "Wyspy bez kantów". Sztuka o oczyszczeniu drewna z zarzutów tradycjonalizmu.

Hasło "kuchnia cała w drewnie" wzbudza we mnie nostalgiczny obrazek małej soc-stabilizacji. Ciasne pomieszczenie z szafkami oklejonymi drewnopodobną okleiną, stolik-ława plus krzesła z serduszkami wyciętymi w zaplecku (Made in Cepelia), a na ścianach garnitur boazerii.

Drewno za panowania komunizmu nie miało tytułu szlacheckiego. Kojarzyło się raczej z ludowością, z czymś tanim, ale nie na tyle, by nieopłacalne było jego imitowanie.

W naszych czasach drewno odsłania swoje najpiękniejsze przekroje, a my aspirujemy, by je posiadać w najautentyczniejszej, egzotycznej czy rodzimej postaci.

Z tęsknoty za drewnem (w ogóle) i nowoczesnością (w kuchni) powstał nasz projekt. Nasycony jest nostalgią innego rodzaju - nawiązuje w swych formach do stylistyki późnych lat 50. i 60., notabene najbardziej designerskiego okresu w dziejach PRL-u.

Autor: Marcin Czechowicz

Monitoring wielkiego żarcia

Numerem jeden jest wyspa kuchenna o niezwyczajnym kształcie taśmy produkcyjnej. Wykonano ją z połączenia płyt MDF oraz pilśniowej i oklejono fornirem dębu europejskiego. Od frontu otrzymała kolorowy "monitor" - czyli ściankę ze szkła barwionego (w wersji ekonomicznej może to być pleksi, trzeba tylko uważać, bo jest bardzo podatne na zarysowania).

Powstało wielkie zielone oko, w którym - jeśli spojrzymy w nie głęboko - majaczą naczynia i szkło spowite odrealnioną, klubową poświatą. Motyw zielonego oka niczym echo powtarza się w neomeblościance - tak bez wyrzutów sumienia możemy nazwać nowoczesne, coraz popularniejsze komasowanie szafek kuchennych, tak by tworzyły jedną wielką bezuchwytową płaszczyznę. - Owalna półka ze szklaną ścianką świetnie się nadaje do eksponowania dania dnia - żartuje projektantka Kinga Zalewska. Bo trzeba przyznać, że słuszne jest skojarzenie z knajpianą gablotą, gdzie lufka i meduza nawet w okresach zaopatrzeniowej posuchy zawsze stały.

Autor: Marcin Czechowicz

Motyw przewodni proporcji to kwadrat 60x60 cm – takie wymiary mają dębowe płyty na podłodze, blaty szklanych stolików oraz większość szafek przyściennych. Projektantka zadbała, by w spowitej drewnem kuchni nie czuło się jego ciężaru. Wpuściła do niej dużo powietrza, światła i koloru (orzeźwiające kiwi). Powietrze wtargnęło dzięki lekkim meblom, które nie zabierają przestrzeni, bo stoją na cienkich nóżkach, światło – dzięki sąsiedztwu ogrodu zimowego oddzielonego piaskowaną taflą szkła. Kolor zaś pojawił się w szklanych elementach wykończenia, które świetnie zgrały się optycznie z drewnem.

Klasyka górą

Proste, gładkie fronty mebli oraz jasna, neutralna kolorystyka elementów wykończenia wnętrza to...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kuchnia otwarta na salon powiększy przestrzeń do...

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kuchnię otwartą, czy kuchnię zamkniętą powinna się ona znajdować w...

Z jakich materiałów może być wykonany...

Obok tradycyjnych zlewozmywaków stalowych najlepsi producenci mają w ofercie także te wykonane z...

Jak urządzić małą kuchnię? ABC kuchennej aranżacji

Mała kuchnia ma tę zaletę, że nie będziesz przemierzał w niej wielu kilometrów w poszukiwaniu...

Wąska kuchnia to nie problem. Zasady urządzania i...

Taka kuchnia może być bardzo wygodna. Trzeba tylko dostosować projekt do jej szerokości. Pokazujemy...

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

Jaka kuchnia w domu? Otwarta czy zamknięta?

Pierwsza nawiązuje do tradycji, druga jest nowoczesna. Inaczej wyglądają i sprzyjają innym upodobaniom oraz...