Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Kotły na drewno i pelety- najtańszy sposób ogrzewania domu?
Czy kotły na drewno i pelety są najbardziej ekonomiczne?

Kotły na drewno i pelety- najtańszy sposób ogrzewania domu?

Kotły na drewno i kotły na pelety są coraz nowocześniejsze, mają coraz wyższą sprawność i wymagają mniejszej obsługi. Na dodatek drewno i biomasa  są paliwami powszechnie dostępnymi, a jednocześnie jednymi z najtańszych. Na szczęście oferta kotłów na te paliwa jest bogata, podobnie jak zakres ich cen.

Drewno zawsze uważane było za paliwo gorsze niż koks czy węgiel. Ma od nich mniejszą wartość opałową, a to oznacza, że z tej samej porcji uzyskuje się z niego mniej ciepła niż z węgla, a tym bardziej koksu. Do tego szybko się spala, a konieczność częstego uzupełniania go w palenisku jest dość uciążliwa. Ma jednak wiele zalet. Jest powszechnie dostępne, produkty jego spalania zdecydowanie mniej zanieczyszczają środowisko niż produkty spalania węgla, a przede wszystkim jest paliwem odnawialnym - sadząc nowe drzewa, można stale uzupełniać jego zasoby. Niestety drzewa rosną długo, dlatego zaczęto je zastępować innymi roślinami energetycznymi (biopaliwami) - ziarnami zbóż, kukurydzą, pestkami owoców, słomą - odpowiednio przystosowując kotły do ich spalania.

Najtańsze kotły na drewno nie różnią się od tych do spalania węgla. Mają najczęściej na tyle uniwersalną konstrukcję, że można w nich spalać praktycznie wszystko. Są przeważnie robione ze stali, aby powierzchnie grzewcze były gładkie i nie osadzały się na nich sadza i pył.
Eksploatując kocioł na paliwo stałe, np. kocioł na drewno, kocioł na pelety lub kocioł węglowy, trzeba pamiętać o regularnym uzupełnianiu paliwa, aby nie dopuścić do całkowitego wygaśnięcia i wychłodzenia paleniska. Powtórne uruchomienie jest bowiem pracochłonne i związane ze spadkiem jego sprawności. Ponieważ drewno spala się stosunkowo szybko, zaleca się wyposażenie instalacji grzewczej w zasobnik ciepła, czyli duży zbiornik. Magazynowana w nim woda jest podgrzewana podczas pracy kotła, a gdy cała porcja paliwa się wypali, jeszcze przez jakiś czas do grzejników dopływa gorąca woda z zasobnika. Dzięki temu czas między kolejnymi załadunkami paliwa znacznie się wydłuża.

Na zdjęciu:

  1. Kocioł Moderator. Paliwo podstawowe: polana drewniane, odpady drewna; paliwo zastępcze: węgiel
  2. Kocioł ZPU Żar. Paliwo podstawowe: polana drewniane; paliwo zastępcze: drewno rozdrobnione
  3. Kocioł HEF. Paliwo podstawowe: pelety; paliwo zastępcze: eko-groszek, węgiel kamienny, drewno
  4. Kocioł CHT Sp. z o.o. Paliwo podstawowe: brykiety z trocin, słomy, zrębki i trociny

Piece ze spalaniem górnym i piece ze spalaniem dolnym, czyli tradycyjnie i tanio...

Najprostsze kotły przeznaczone do spalania zarówno drewna, jak i węgla nadają się także do spalania zrębków, wiórów i różnego rodzaju odpadów bioorganicznych. Wyróżnia się wśród nich kotły ze spalaniem górnym i kotły ze spalaniem dolnym. Jeśli kocioł ma być opalany przede wszystkim drewnem, to lepiej kupić ten ze spalaniem dolnym. Jego sprawność jest wtedy wyraźnie wyższa niż urządzenia ze spalaniem górnym przeznaczonym do spalania przede wszystkim koksu i węgla.

Piece c.o. ze spalaniem dolnym mają dwa lub trzy ciągi spalinowe, dzięki czemu jest możliwe dopalanie cząstek paliwa. W rezultacie zużycie paliwa i emisja zanieczyszczeń do atmosfery są mniejsze. Inaczej niż w kotłach ze spalaniem górnym, w których niedopalone cząstki ulatują wraz z dymem do komina. W kotłach ze spalaniem dolnym, poprzez dozowanie ilości powietrza dopływającego do paleniska, można sterować procesem spalania i regulować wydajność. Służą do tego miarkownik ciągu lub wentylator ze sterownikiem. Regulacja nie jest oczywiście tak doskonała, jak w kotłach gazowych czy olejowych, ale w pewnym stopniu umożliwia dostosowanie wydajności kotła do zapotrzebowania na ciepło.

Kotły zgazowujące: nowocześnie, ale drogo...

W nowoczesnych kotłach na drewno proces spalania drewna jest prowadzony w taki sposób, aby doszło do spalenia całkowitego i zupełnego, czyli żeby ograniczyć do minimum zapylenie i powstawanie sadzy. Proces ten można podzielić na następujące fazy:

  • suszenie i odgazowywanie, podczas którego podgrzane powietrze dopływające z górnej części komory paliwowej suszy drewno i pomaga w częściowym zgazowaniu zawartej w nim celulozy;
  • spalanie zupełne, przebiegające w temperaturze ponad 1000°C, w wyniku połączenia gazów palnych z powietrzem wtórnym;
  • spalanie całkowite, czyli dopalanie cząsteczek stałych spadających z rusztu;
  • skierowanie spalin do powierzchni grzewczych kotła i przekazywanie ciepła wodzie.

Piece centralnego ogrzewania, w których spalanie przebiega w opisany sposób, nazywane są zgazowującymi. Zachodzące w nich intensywnie zjawisko pirolizy, czyli suchej destylacji drewna, prowadzi do uzyskania gazu drzewnego. Ma to miejsce przy szczelnie zamkniętej komorze załadowczej kotła, zamkniętym przewodzie kominowym i ograniczonym dopływie powietrza dostarczanego przez wentylator o automatycznie sterowanej wydajności. Powstający w ten sposób gaz jest kierowany do dyszy, do której jest także doprowadzone powietrze, tak zwane wtórne. Proporcje powietrza i gazu drzewnego są dobierane automatycznie w taki sposób, aby doszło do pełnego dopalenia produktów pirolizy. Żeby spalanie drewna przebiegało w opisany sposób, kocioł wyposaża się w odpowiedni układ automatycznej regulacji, a jego elementy muszą być odporne na szczególnie wysoką temperaturę. Dlatego kotły zgazowujące są znacznie droższe od najprostszych kotłów ze spalaniem dolnym. W takich kotłach można palić kawałkami drewna o dowolnej wielkości, nawet ścinkami i wiórami, ale drobne kawałki powinny być spalane razem z większymi. Pełny załadunek opału wystarcza na kilka, a nawet kilkanaście godzin pracy kotła. Aby osiągnąć najlepsze efekty, do palenia trzeba używać suchego drewna. Jego wilgotność nie powinna przekraczać 35%, a najlepiej, gdy wynosi 20%.

Kotły na pelety i palniki na pelety od A do Z

Kotły na pelety i palniki na pelety to jedna z kilku opcji doboru urządzenia systemu centralnego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Piec na pellet - jaki kocioł wybrać, co kupić do...

Piec na pellet  to wydatek rzędu kilku albo nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co zatem wybrać i na...

Czy piec na pelet umożliwia spalanie ziaren zbóż...

Piec na pelet nadaje się do palenia różnego rodzaju zbóż, ziaren kukurydzy czy pestek owoców, ale pod pewnymi...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Koszt ogrzewania domu węglem i drewnem - będzie...

Wciąż najtańszym źródłem energii do ogrzewania domu będą drewno i węgiel, choć ich cena i tak jest wysoka. Na...

Wierzba energetyczna, słoma czy pelety - jakie...

Wybór paliwa stałego do ogrzewania domu jest kluczowy dla późniejszego użytkowania...

Ekogroszek – konkurencyjny sposób ogrzewania dla...

Czy ekogroszek lub pelety mogą być paliwem konkurencyjnym dla gazu lub prądu, zaś ogrzewanie ekogroszkiem i...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.