| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Kocioł żeliwny czy stalowy - jaki kocioł c.o. wybrać?

Kocioł żeliwny czy stalowy - jaki kocioł c.o. wybrać?

Jaki kocioł do instalacji c.o. wybrać: żeliwny czy stalowy? Oba typy pieców mają zalety i wady przynależne materiałom, z których są wykonane. Warto się z nimi zapoznać przed wyborem konkretnego urządzenia.

Kocioł stalowy - wady i zalety

Kotły stalowe zwykle zbudowane są z zespawanych płyt i rur ze stali specjalnego gatunku, nazywanej stalą kotłową. Wybierając kocioł stalowy, trzeba zwrócić uwagę na grubość blachy, z której są zrobione jego elementy. Zbyt cienka może się odkształcać, a przede wszystkim szybciej dojdzie do jej perforacji na skutek korozji.

Praktyka pokazuje, że współczesne kotły stalowe korodują już po trzech-czterech latach użytkowania. W dużym stopniu przyczynia się do tego niewłaściwe użytkowanie: napełnianie instalacji c.o. nieuzdatnioną wodą i używanie opału złej jakości. Zewnętrzna obudowa kotła, czyli płaszcz, wykonana jest zwykle z lakierowanej blachy stalowej. Wnętrze kotła powinno być zaizolowane termicznie, aby kocioł nie ogrzewał kotłowni, tylko wodę w instalacji.

Kotły stalowe to najczęściej urządzenia z tzw. spalaniem dolnym o dwu- lub trójciągowym przepływie spalin. Drugi i trzeci ciąg stanowią poziome rurki – płomieniówki, z zewnątrz omywane przez wodę wypełniającą kocioł. Gorące spaliny przepływające przez płomieniówki ogrzewają tę wodę. Obecność dodatkowych ciągów powoduje wydłużenie drogi spalin przez kocioł i wydłuża czas wymiany ciepła między nimi a ogrzewaną wodą. To oczywiście zwiększa efektywność wykorzystania ciepła powstającego ze spalania opału. Aby jednak spaliny mogły pokonać tak długą drogę przez wąskie, poziome rurki, konieczne jest mechaniczne wymuszenie ich przepływu. Dlatego kotły trójciągowe są wyposażone w wentylator wdmuchujący powietrze do paleniska i jednocześnie wypychający spaliny do komina.

Autor: Ogniwo

Kocioł stalowy S8WC (producent Ogniwo) to kocioł niskotemperaturowy z paleniskiem retortowym; pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej czystości spalin, co czyni go urządzeniem szczególnie przyjaznym środowisku naturalnemu.

Autor: CHT

Żeliwny kocioł grzewczy Futura S Dual (producent CHT) - charakteryzuje się dwiema oddzielonymi od siebie komorami spalania: dolną z wbudowanym palnikiem retortowym i górną – przeznaczoną do spalania innych paliw stałych.

Kocioł żeliwny - wady i zalety

Kotły, których elementy są odlewane z żeliwa, są nieco droższe od kotłów stalowych. Są wprawdzie bardziej od nich odporne na korozję, ale ze względu na mniejszą wytrzymałość na zmiany temperatury zdarza się, że kotły żeliwne pękają. O ile zardzewiały element stalowy można stosunkowo łatwo naprawić przez wycięcie uszkodzonego fragmentu blachy i przyspawanie łaty, o tyle pęknięty element żeliwny trzeba w całości wymienić. Kotły żeliwne mają konstrukcję członową, podobnie jak członowe grzejniki żeliwne. W razie awarii wymienia się jedynie uszkodzony człon, dzięki czemu naprawa jest tańsza.

Zaletą kotłów żeliwnych, oprócz trwałości, są ich niewielkie – w stosunku do mocy cieplnej – wymiary.

Kotły żeliwne są przeznaczone do spalania tzw. paliwa krótkopłomiennego, czyli np. koksu, a po zamontowaniu dodatkowego palnika – także gazu lub oleju. Węgiel, a zwłaszcza drewno, nie są w nich spalane tak efektywnie jak w kotłach stalowych trójciągowych.

Przeczytaj dodatkowo:
Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...

Projekt kotłowni zgodny z przepisami: jak...

Dobrze wykonana kotłownia to gwarancja bezpieczeństwa dla domu i domowników. Nie ulega wątpliwości, że...

Nowoczesna kotłownia na paliwo stałe

W pomieszczeniu przeznaczonym na kotłownię na ogół mieści się kocioł. Jednak nie zawsze zostaje...

Tanie ogrzewanie. Czym tanio ogrzewać dom?

Dla wielu osób ważnym kryterium decydującym o wyborze sposobu ogrzewania domu są koszty jego...

Nie będzie ZAKAZU PALENIA WĘGLEM w piecu?

Ministerstwo Środowiska zdementowało w rozmowie z Muratordom.pl doniesienia medialne mówiące o tym, że...

Czym jest smog i niska emisja? Jak przyczynić się...

Polskie miasta dominują w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Niska emisja...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.