Kocioł żeliwny czy stalowy - jaki kocioł c.o. wybrać?

2010-08-06 13:42

Jaki kocioł do instalacji c.o. wybrać: piec żeliwny czy stalowy? Oba typy koltłów c.o. mają zalety i wady przynależne materiałom, z których są wykonane. Warto się z nimi zapoznać przed wyborem konkretnego urządzenia.

Kocioł stalowy z zasobnikiem
Autor: Ogniwo Kocioł stalowy S8WC (producent Ogniwo) to kocioł niskotemperaturowy z paleniskiem retortowym; pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej czystości spalin, co czyni go urządzeniem szczególnie przyjaznym środowisku naturalnemu.

Kocioł żeliwny - wady i zalety

Kotły, których elementy są odlewane z żeliwa, są nieco droższe od kotłów stalowych. Są wprawdzie bardziej od nich odporne na korozję, ale ze względu na mniejszą wytrzymałość na zmiany temperatury zdarza się, że kotły żeliwne pękają. O ile zardzewiały element stalowy można stosunkowo łatwo naprawić przez wycięcie uszkodzonego fragmentu blachy i przyspawanie łaty, o tyle pęknięty element pieca żeliwnego trzeba w całości wymienić. Kotły żeliwne mają konstrukcję członową, podobnie jak członowe grzejniki żeliwne. W razie awarii wymienia się jedynie uszkodzony człon, dzięki czemu naprawa jest tańsza.

Zaletą kotłów żeliwnych, oprócz trwałości, są ich niewielkie – w stosunku do mocy cieplnej – wymiary. Kotły żeliwne są przeznaczone do spalania tzw. paliwa krótkopłomiennego, czyli np. koksu, a po zamontowaniu dodatkowego palnika – także gazu lub oleju. Węgiel, a zwłaszcza drewno, nie są w nich spalane tak efektywnie jak w kotłach stalowych trójciągowych.

Przeczytaj również: Nowoczesny kocioł na węgiel: żeliwny, stalowy, ze spalaniem górnym czy dolnym? Wybierz z nami kocioł na paliwo stałe

Stalowe kotły c.o. - wady i zalety

Kotły stalowe zwykle zbudowane są z zespawanych płyt i rur ze stali specjalnego gatunku, nazywanej stalą kotłową. Wybierając kocioł c.o. wykonany ze stali, trzeba zwrócić uwagę na grubość blachy, z której są zrobione jego elementy. Zbyt cienka może się odkształcać, a przede wszystkim szybciej dojdzie do jej perforacji na skutek korozji.

Przeczytaj również: Typy kotłów na paliwo stałe - podstawowe różnice. PORADNIK

Praktyka pokazuje, że współczesne kotły stalowe korodują już po trzech-czterech latach użytkowania. W dużym stopniu przyczynia się do tego niewłaściwe użytkowanie: napełnianie instalacji c.o. nieuzdatnioną wodą i używanie opału złej jakości. Zewnętrzna obudowa kotła, czyli płaszcz, wykonana jest zwykle z lakierowanej blachy stalowej. Wnętrze kotła powinno być zaizolowane termicznie, aby kocioł nie ogrzewał kotłowni, tylko wodę w instalacji.

Kotły stalowe to najczęściej urządzenia z tzw. spalaniem dolnym o dwu- lub trójciągowym przepływie spalin. Drugi i trzeci ciąg stanowią poziome rurki – płomieniówki, z zewnątrz omywane przez wodę wypełniającą kocioł c.o. Gorące spaliny przepływające przez płomieniówki ogrzewają tę wodę. Obecność dodatkowych ciągów powoduje wydłużenie drogi spalin przez kocioł i wydłuża czas wymiany ciepła między nimi a ogrzewaną wodą. To oczywiście zwiększa efektywność wykorzystania ciepła powstającego ze spalania opału. Aby jednak spaliny mogły pokonać tak długą drogę przez wąskie, poziome rurki, konieczne jest mechaniczne wymuszenie ich przepływu. Dlatego kotły trójciągowe są wyposażone w wentylator wdmuchujący powietrze do paleniska i jednocześnie wypychający spaliny do komina.

Przeczytaj również: Schemat instalacji c.o. - najpopularniejsze rozwiązania instalacji centralnego ogrzewania

Polecamy wideo: Jak czyścić kocioł na paliwa stałe? Pokazują kominiarze

Jak czyścić kocioł na paliwa stałe? Pokazują kominiarze
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie