| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Kominek czy kocioł? Praktyczne porównanie dla każdego
Jakie są wady i zalety obu źródeł ciepła?

Kominek czy kocioł? Praktyczne porównanie dla każdego

Wiele osób decyduje się na zainstalowanie kominka z myślą o tym, że będzie ogrzewał ich dom. Ale czy kominek jest w stanie zastąpić kocioł? Co jest lepsze - kominek czy kocioł?

Wszyscy chcą uniknąć wysokich kosztów ogrzewania domu, a powszechnie znanym na to sposobem jest palenie w kominku. Drewno kosztuje stosunkowo niewiele, niektórzy mogą je mieć nawet za darmo z własnej działki. Ale mało kto decyduje się na ogrzewanie tylko kominkiem, chyba że w domu rekreacyjnym. Na co dzień pilnowanie ognia i dokładanie opału jest zbyt uciążliwe, a możliwości regulacji temperatury w pomieszczeniach ogrzewanych tradycyjnym kominkiem są niewielkie, przez co trudno o komfort cieplny.

Kominek grzeje, ale...

Ciepło z otwartego kominka w większości wylatuje przez komin wraz z dymem. Sposobem na jego zatrzymanie w pomieszczeniu są zamykane wkłady kominkowe. Umożliwiają one kontrolę spalania dzięki regulacji ilości powietrza dopływającego do paleniska. Ich dodatkową zaletą jest poprawa bezpieczeństwa – zamykane drzwiczki zapobiegają zaprószeniu ognia przez strzelające iskry lub wypadające płonące polana oraz zadymieniu wnętrza w razie odwrócenia ciągu w kominie. Dlaczego wkład przyczynia się do skuteczniejszego ogrzewania pomieszczenia?

W zwykłym kominku otwartym ciepło jest przekazywane do pomieszczenia przez promieniowanie. Wkład umożliwia także konwekcję – między obudową kominka a ściankami wkładu pozostawia się szczeliny, przez które przepływa powietrze z pomieszczenia. Ogrzewając się od ścianek wkładu, unosi się, a w jego miejsce napływa powietrze chłodniejsze. Wywołana w ten sposób cyrkulacja powietrza przyczynia się do intensywniejszego oddawania ciepła przez kominek do pomieszczenia.

Dodatkowo instaluje się też rury, którymi gorące powietrze znad wkładu jest rozprowadzane do innych pomieszczeń – jest to tak zwany system DGP. Umożliwia on ogrzanie ciepłem z kominka praktycznie całego domu. Ale nie jest to jeszcze system równie skuteczny, co instalacja centralnego ogrzewania wodnego. Ciepłe powietrze może zapewnić w domu komfortową temperaturę tylko podczas palenia w kominku. Gdy ogień zgaśnie, bardzo szybko zrobi się zimno. W dodatku system DGP jest z założenia prosty – na ogół nie umożliwia precyzyjnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. W rezultacie raz jest o kilka stopni za ciepło, a innym razem za zimno. Dlatego też DGP jest uznawany za system dodatkowy, działający równolegle z innymi urządzeniami grzewczymi. Jeśli są one sterowane automatycznie (kotły gazowe, olejowe, grzejniki z termostatami), to nie powinno być powodów do narzekania na nadmiar ciepła lub zimno. Jednak jeżeli ktoś chce ogrzewać dom tylko kominkiem z DGP, musi się przygotować na dyskomfort – na pewno nieraz zmarznie.

Kominek z płaszczem wodnym

zaletywady
 • dwa w jednym - łączy zalety kominka z możliwościami kotła;
 • nie potrzebuje kotłowni;
 • nie zanieczyszcza środowiska tak bardzo jak kościoł na węgiel;
 • nie ma tak wysokiej sprawności jak nowoczesne kotły na drewno;
 • nie jest tak zautomatyzowany;
 • jego obsługa jest bardziej uciążliwa niż kotła (trzeba czyścić szybę);

Kocioł na paliwo stałe

zaletywady
 • został zaprojektowany do ogrzewania, więc lepiej sprawdza się jako źródło ciepła;
 • jest wyposażony w automatyczny podajnik paliwa i wygodniejszy niż kominek;
 • w przypadku kotłów zgazowujących większa sprawność i trwałość
 • nie dostarcza takich wrażeń jak kominek;
 • nie potrzebuje kotłowni;
 • trzeba na niego wydać pieniądze mimo zakupu kominka;

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Co lepsze

Jednak jeśli chcemy się ogrzewać drewnem, to jakie ma znaczenie, czy zdecydujemy się na kominek z płaszczem wodnym, czy na specjalny kocioł na to paliwo? Różnice w estetyce są oczywiste, ale urządzenia te różnią się także rozwiązaniami technicznymi.
Kominki z płaszczem wodnym mają prostszą budowę niż wyspecjalizowane kotły na drewno, tak zwane zgazowujące, które można kupić w podobnej
cenie. Mają zatem od nich mniejszą sprawność (spalają więcej paliwa), trzeba się też liczyć z mniejszą trwałością. Proces spalania w kotłach zgazowujących jest sterowany elektronicznie dzięki wentylatorowi nadmuchującemu powietrze do paleniska i automatycznym przepustnicom.
W kominkach takich rozwiązań raczej się nie stosuje. Wymagają zatem większej uwagi, a skuteczność spalania jest uzależniona od umiejętności palacza. Pod względem sprawności są porównywalne jedynie z prostymi (a więc i tanimi) kotłami na paliwa stałe.
Kocioł nie sprawia też problemów z nadmiernym wzrostem temperatury w pomieszczeniu, w którym jest palenisko o dużej mocy. Obudowa kotła jest zaizolowana, nie ma też intensywnego promieniowania ciepła przez szybę. Kocioł może mieć także więcej miejsca na załadunek paliwa niż kominek o tej samej mocy. A zatem jest wygodniejszy, bo nie trzeba tak często dokładać do niego paliwa. Można też kupić kocioł z automatycznym podajnikiem paliwa i uzupełniać je raz na kilka dni.
Tyle że wymaga to zastosowania przetworzonego drewna (peletów) jako paliwa, a to sprawia, że koszty eksploatacji stają się wyższe.

A jak wypada porównanie kominka z płaszczem wodnym z kotłem na węgiel? Przede wszystkim z jednego załadunku węgla otrzymuje się więcej ciepła niż z drewna, węgiel dłużej się pali. Z tego powodu jest chętniej stosowany w domowych kotłowniach. Nie zawiera wody, więc nie powoduje korozji metalowych elementów czy niszczenia komina, co często zdarza się w przypadku palenia drewnem, zwłaszcza niewysuszonym. Koszty? Sam kocioł węglowy można kupić taniej niż nowoczesny na drewno (zgazowujący) lub na pelety. Co do paliwa, to jeśli kupujemy drewno w dobrym gatunku, przygotowane na opał, zapłacimy podobnie jak za węgiel kamienny. Niektórzy mają jednak drewno z własnej działki, a wtedy jest oczywiście dużo taniej. Wyraźna jest też różnica pod względem oddziaływania na środowisko – spalanie węgla zanieczyszcza je w dużo większym stopniu niż spalanie drewna, które jest uznawane za paliwo ekologiczne.

Połącz, dzieląc

Kominek z płaszczem wodnym jako urządzenie zasilane paliwem stałym powinien pracować w instalacji typu otwartego (zabezpieczonej otwartym naczyniem wzbiorczym) – nie należy tego lekceważyć. Elementy takich instalacji ze względu na obecność tlenu są narażone na szybką korozję. W związku z tym są kłopoty na przykład z gwarancją na grzejniki – zdarza się, że producenci udzielają jej tylko pod warunkiem, że będą zamontowane w instalacji typu zamkniętego. Dlatego kominek bardzo często podłącza się do instalacji pośrednio – przez płytowy wymiennik ciepła. Powstają wtedy dwa obiegi wody – przez kominek i wymiennik w układzie otwartym oraz przez grzejniki i wymiennik w układzie zamkniętym. Gorąca woda z kotła ogrzewa wodę w drugim obiegu przez ścianki wymiennika praktycznie bez strat ciepła. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość dobrania wielkości strumieni wody w obu obiegach (stosując pompy obiegowe odpowiedniej wydajności), tak by grzejniki zasilać wodą o niższej temperaturze, mimo że w obiegu kominka jest ona wyższa. Wpływa to pozytywnie na komfort mieszkańców – niższa temperatura powierzchni grzejnej w pomieszczeniu jest z różnych względów korzystniejsza. Natomiast utrzymywanie wyższej temperatury wody w obiegu kominka zapobiega skraplaniu się pary wodnej w kominie, dzięki czemu wkład nie jest narażony na szybką korozję. Rozdzielenie instalacji na dwa obiegi rozwiązuje też problem współpracy kominka z płaszczem wodnym z innym źródłem ciepła – kotłem na gaz, olej lub z pompą ciepła – które jest przeznaczone do pracy w układzie zamkniętym. Gdy planujemy zasilanie instalacji grzewczej z tego typu urządzeń, zastosowanie wymiennika rozdzielającego instalację na dwa obiegi jest najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Styl kominka. Które kominki podobają ci się bardziej awangardowe, nowoczesne czy tradycyjne?

Co wybrać: kominek otwarty czy zamknięty? Gdzie usytuować kominek: na środku pokoju czy przy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowczesny dom ogrzewany... piecem ceramcznym z...

Niezwykłe urządzenie grzewcze, które właściciela domu czyni niezależnym od prądu, gazu, węgla....

Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka i nie...

Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie kominkowe...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do domowego...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy? Właściwy dobór tego najważniejszego elementu kominka ma...

Jaki kominek wybrać? Modernizacja ogrzewania...

Jaki kominek wybrać? Właściciele pewnej nieruchomości zdecydowali się na modernizację domu. System ogrzewania...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....