| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Ciepła woda w domu - jaki piec zastosować? Poradnik

Ciepła woda w domu - jaki piec zastosować? Poradnik

Ciepła woda w domu nie wydaje się nam komfortem. Ot, każdy z nas przyzwyczajony jest do jej posiadania. Jednak jeśli zmieniasz lub montujesz nową instalację c.w.u., musisz zastanowić się, jakie urządzenie grzewcze zapewni ci ciepłą wodę. Oto jak dobierać parametry pieca mającego generować ciepłą wodę.

Autor: Andrzej Szandomirski

Strumień ciepłej wody

To ilość wody, jaka jest dostarczana w jednostce czasu (najczęściej litry na minutę). Strumień decyduje o tym, czy można zawsze swobodnie korzystać z prysznica i czy uda się szybko napełnić wannę. Chcemy też, aby mimo zmian strumienia temperatura wody była stała, szczególnie wtedy, gdy często korzystamy z natrysku. Przeciętny strumień wody wymagany podczas typowych czynności przedstawia tabela. Jeśli określimy częstotliwość poszczególnych czynności w ciągu doby, to będziemy mogli wyliczyć przeciętne dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę dla jednego domownika. Pozwoli nam to bliżej określić potrzeby rodziny, a więc i ilość c.w.u., jaką musi dostarczyć nam piec.

Czynność Ilość zużywanej wody [l] Wymagany strumień wody [l/min] Temperatura [°C]
kąpiel 120 15 42
natrysk 35 6,5 42
mycie rąk 4 7 42
mycie twarzy 9 7 42
golenie 9 7 55
mycie naczyń 30 8 55

Możliwość jednoczesnego korzystania z ciepłej wody przez kilku domowników

Jeśli w naszym domu taka sytuacja jest na porządku dziennym, to zależy nam na tym, aby jednoczesne zmywanie naczyń i kąpiel, mycie rąk i korzystanie z natrysku nie powodowało obniżenia temperatury wody, bądź ograniczenia jej strumienia.

Natychmiastowa dostępność ciepłej wody

Czy zależy nam na tym, aby ciepła woda płynęła zawsze natychmiast po odkręceniu kranu, a więc nie było strat zimnej wody? Przeciętna czteroosobowa rodzina w ciągu dnia pobiera ciepłą wodę minimum 12 razy. Tylko 30 sekund czekania na ciepłą wodę daje dziennie około 50 litrów niepotrzebnie traconej wody. W skali roku jest to około 150 dużych wanien zużytej wody, za którą trzeba zapłacić. Tracą na tym podwójnie właściciele indywidualnych zbiorników na ścieki.

Oczywiście każdy woli zapewnić sobie całkowity komfort, na który składają się wszystkie wymienione wyżej czynniki. Woda na potrzeby użytkowe może być przygotowywana w różny sposób, zależny od rodzaju zastosowanego kotła (może być jedno- lub dwufunkcyjny). To, jaki kocioł wybierzemy, zależeć będzie od ilości miejsca i pieniędzy, jakie możemy na niego przeznaczyć.

Odwrócona osmoza

Filtry odwróconej osmozy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie są one jednak...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak znaleźć wodę na działce? Kiedy możliwa jest...

Budowa studni na działce może być dobrym rozwiązaniem jeżeli chcesz chociaż trochę obniżyć rachunki za...

Budowa studni na działce: jakich formalności...

Budowa studni na własny użytek wymaga dopełnienia kilku formalności. Czasem proces jest mniej, czasem...

Instalacja wodna w domu. To musisz wiedzieć o...

Instalacja wodna w domu to układ rur, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę do wybranych pomieszczeń....

Rury do wody: miedziane kontra PVC

Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej i wodnej? Jakie właściwości mają rury miedziane, a jakie z PVC? Czy...

Podgrzewacz pojemnościowy czy przepływowy?...

Wymiana niesprawnego podgrzewacza wody jest zadaniem priorytetowym. Podpowiadamy, jakie urządzenie do...

Budowa własnego ujęcia wody: jaką studnię wybrać?...

Budowa studni nie jest skomplikowana, ale należy pamiętać o wykonaniu odpowiednich badań wody oraz o...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.