| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Przerwy technologiczne na budowie, czyli ile trzeba czekać z poszczególnymi pracami
Pamiętaj o przerwach technologicznych

Przerwy technologiczne na budowie, czyli ile trzeba czekać z poszczególnymi pracami

Podzielenie budowy na etapy jest bardzo ważne, ale równie ważne jest przeprowadzanie odpowiednich przerw technologicznych. Planując budowę domu, warto więc wiedzieć, ile trzeba czekać z kolejnymi pracami. Oto ważniejsze przerwy technologiczne, które trzeba zaplanować w czasie robót budowlanych.

Ile powinny trwać przerwy technologiczne

 • Na ławie fundamentowej można murować ściany po dwóch-trzech dniach od jej wykonania.
 • Po zabetonowaniu wieńców więźbę można układać najwcześniej po 14 dniach.
 • Ściany powinny schnąć – w zależności od pory roku co najmniej przez dwa miesiące. Jeśli ekipa zaraz po ich wymurowaniu wykona ocieplenie i tynk zewnętrzny, trzeba przez kilka miesięcy pozostawić ścianę wewnętrzną bez tynków, żeby tą drogą odprowadzić wilgoć. Najlepiej najpierw wykonać tynk wewnętrzny, następnie ocieplenie i tynk zewnętrzny.
 • Zabetonowany strop można rozszalować po 28 dniach, ale chodzić po nim dopiero po dwóch dniach od ułożenia betonu. Stąd zwykle betonuje się strop w czwartek, piątek, a przez weekend tylko polewa wodą.
 • Ścianki na stropie można stawiać po 28 dniach od zabetonowania stropu. Gdy ścianka jest murowana na podciągu – po 14 dniach.
 • Na wylewki samopoziomujące można wejść po 12-24 godzinach, ale na wyschnięcie trzeba czekać trzy-cztery tygodnie. Bezpiecznie jest odczekać sześć tygodni przed przystąpieniem do układania posadzek.
 • Po ułożeniu podkładu betonowego podłogi (szlichty) należy odczekać co najmniej dwa miesiące z ułożeniem podłóg drewnianych. Miarą jest tutaj nie czas, lecz wilgotność betonu (maksymalnie 3%).
 • Płyty gipsowo-kartonowe można montować po wyschnięciu wylewek i tynków. W przeciwnym wypadku płyty będą chłonąć wilgoć, pęcznieć, a następnie rozwarstwiać się przy wysychaniu. Zwykle trzeba poczekać 14-30 dni, aż wylewki odparują. Sprawdzianem są wykroplenia na oknach – jeśli ich nie ma, można montować płyty.
 • Na świeżym tynku możemy kłaść płytki ceramiczne już po kilkunastu dniach po tynkowaniu. Na zagruntowanej ścianie betonowej płytki powinniśmy układać nie wcześniej niż trzy miesiące od betonowania.
 • Bloczki i pustaki na ścianki działowe są wąskie – mają 9-12 cm szerokości. Nie można budować jednego dnia ścianki na wysokość kondygnacji, bo taka ściana się zwichruje. Należy rozłożyć murowanie na trzy dni, ściany grubości 25 cm – na dwa dni.
 • Uwaga na okna! Zdecydowanie lepiej wstawiać je – jeśli to możliwe – po tynkach wewnętrznych, ponieważ tynkarze niszczą okna – uszkadzają, brudzą. Lepiej planować tak: tynkowanie – montaż okien – obróbki tynkarskie wokół nich. Także ze względu na niebezpieczeństwo kradzieży okien po ich zamontowaniu trzeba natychmiast sprowadzić ekipę tynkarską, by wykonała obróbki wnęk okiennych.
 • Przerwa technologiczna” dla człowieka – nie należy wprowadzać się do „mokrego” domu. W 1 m3 betonu jest 150 l wody! Dwa miesiące dobrej pogody po otynkowaniu ścian wewnętrznych to minimum. Podział budowy na stan surowy i etap prac wykończeniowych znakomicie załatwia tę sprawę. Innym rozwiązaniem – dla niecierpliwych – są suche tynki (czyli z płyt gipsowo-kartonowych) zamiast tynkowania.

Przeczytaj dodatkowo:
Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Keramzytobeton...

Keramzytobeton i beton komórkowy (gazobeton), to betony lekkie. Buduje się z nich ciepłe ściany...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Nadproże w ścianie. Nadproża z cegieł lub...

Nadproża są w każdej murowanej ścianie. Podtrzymują jej ciężar w miejscu otworów okiennych i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.