| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Przerwy technologiczne na budowie, czyli ile trzeba czekać z poszczególnymi pracami
Pamiętaj o przerwach technologicznych

Przerwy technologiczne na budowie, czyli ile trzeba czekać z poszczególnymi pracami

Podzielenie budowy na etapy jest bardzo ważne, ale równie ważne jest przeprowadzanie odpowiednich przerw technologicznych. Planując budowę domu, warto więc wiedzieć, ile trzeba czekać z kolejnymi pracami. Oto ważniejsze przerwy technologiczne, które trzeba zaplanować w czasie robót budowlanych.

Ile powinny trwać przerwy technologiczne

 • Na ławie fundamentowej można murować ściany po dwóch-trzech dniach od jej wykonania.
 • Po zabetonowaniu wieńców więźbę można układać najwcześniej po 14 dniach.
 • Ściany powinny schnąć – w zależności od pory roku co najmniej przez dwa miesiące. Jeśli ekipa zaraz po ich wymurowaniu wykona ocieplenie i tynk zewnętrzny, trzeba przez kilka miesięcy pozostawić ścianę wewnętrzną bez tynków, żeby tą drogą odprowadzić wilgoć. Najlepiej najpierw wykonać tynk wewnętrzny, następnie ocieplenie i tynk zewnętrzny.
 • Zabetonowany strop można rozszalować po 28 dniach, ale chodzić po nim dopiero po dwóch dniach od ułożenia betonu. Stąd zwykle betonuje się strop w czwartek, piątek, a przez weekend tylko polewa wodą.
 • Ścianki na stropie można stawiać po 28 dniach od zabetonowania stropu. Gdy ścianka jest murowana na podciągu – po 14 dniach.
 • Na wylewki samopoziomujące można wejść po 12-24 godzinach, ale na wyschnięcie trzeba czekać trzy-cztery tygodnie. Bezpiecznie jest odczekać sześć tygodni przed przystąpieniem do układania posadzek.
 • Po ułożeniu podkładu betonowego podłogi (szlichty) należy odczekać co najmniej dwa miesiące z ułożeniem podłóg drewnianych. Miarą jest tutaj nie czas, lecz wilgotność betonu (maksymalnie 3%).
 • Płyty gipsowo-kartonowe można montować po wyschnięciu wylewek i tynków. W przeciwnym wypadku płyty będą chłonąć wilgoć, pęcznieć, a następnie rozwarstwiać się przy wysychaniu. Zwykle trzeba poczekać 14-30 dni, aż wylewki odparują. Sprawdzianem są wykroplenia na oknach – jeśli ich nie ma, można montować płyty.
 • Na świeżym tynku możemy kłaść płytki ceramiczne już po kilkunastu dniach po tynkowaniu. Na zagruntowanej ścianie betonowej płytki powinniśmy układać nie wcześniej niż trzy miesiące od betonowania.
 • Bloczki i pustaki na ścianki działowe są wąskie – mają 9-12 cm szerokości. Nie można budować jednego dnia ścianki na wysokość kondygnacji, bo taka ściana się zwichruje. Należy rozłożyć murowanie na trzy dni, ściany grubości 25 cm – na dwa dni.
 • Uwaga na okna! Zdecydowanie lepiej wstawiać je – jeśli to możliwe – po tynkach wewnętrznych, ponieważ tynkarze niszczą okna – uszkadzają, brudzą. Lepiej planować tak: tynkowanie – montaż okien – obróbki tynkarskie wokół nich. Także ze względu na niebezpieczeństwo kradzieży okien po ich zamontowaniu trzeba natychmiast sprowadzić ekipę tynkarską, by wykonała obróbki wnęk okiennych.
 • Przerwa technologiczna” dla człowieka – nie należy wprowadzać się do „mokrego” domu. W 1 m3 betonu jest 150 l wody! Dwa miesiące dobrej pogody po otynkowaniu ścian wewnętrznych to minimum. Podział budowy na stan surowy i etap prac wykończeniowych znakomicie załatwia tę sprawę. Innym rozwiązaniem – dla niecierpliwych – są suche tynki (czyli z płyt gipsowo-kartonowych) zamiast tynkowania.

Budowa domu z przerwami. Kiedy można przerwać budowę, a kiedy robić tego nie należy?

Budowę najlepiej prowadzić od wiosny do jesieni. Często jednak, budowa domu przeciąga się na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Bloczki i pustaki z keramzytu – sposób na suche,...

Keramzyt to materiał wszechstronny. Może być wykorzystany na każdym etapie budowy, od fundamentów aż...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Beton komórkowy - jakie wymiary bloczka wybrać?...

Podjęliśmy już decyzję, że beton komórkowy będzie materiałem na ściany naszego nowego domu. Ale...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Keramzytobeton...

Keramzytobeton i beton komórkowy (gazobeton), to betony lekkie. Buduje się z nich ciepłe ściany...

Beton komórkowy – materiał do budowy ciepłych i...

Jakie cechy sprawiają, że beton komórkowy jest tak chętnie wybierany przez inwestorów? Co...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.